dzalano
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 20 sty 2012, 20:32
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

MarK pisze:Ja dostawiam bo jak tego nie robię to obracam się przodem do kortu, a wiadomo co to "daje"....
A co gorsza czego nie daje... :?
Biomimetic F3.0 TOUR
Biomimetic 200 PLUS
Kamil
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 12 gru 2010, 11:33

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Ja nogę dostawiam, ponieważ mogę się wyżej wybić i wyrzucić piłkę bardziej w kort a przy tym serwis zyskuje na sile. :)
Awatar użytkownika
TaKaN
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 473
Rejestracja: 5 lut 2012, 18:34
Lokalizacja: Szczekociny/Częstochowa

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Ja tam dostawiam nogę. Ale to chyba nawyk z siatkówki. Wyskok jest mocniejszy, pozycja stabilniejsza, a co za tym idzie serwis jest mocniejszy i bardziej płaski :).
"Jesteś tak dobry jak Twój ostatni mecz"

Obrazek VCore 98D
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Dostawiam. Dlaczego? Bo mnie szuranie laczka po nawierzchni uspokaja, nie chcę już trafić przeciwnika, tylko piłkę :].
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Dopiero uczę się sztuki serwowania, ale ta noga sama mi się ciągnie do przodu za biodrem przy wyrzucie, więc nie powstrzymuję jej i dostawiam.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Dostawianie lub nie nogi przy serwisie ma dwa cele, oba mogą zachodzić rozłącznie, mogą jednocześnie.
Zawodnicy niscy robią to dla poprawy geometrii, odchylają się wpierw do tyłu i zaczynają ruch wprzód od nóg, dostawiając nogę zapoczątkowują ruch jednostajny tak aby punkt uderzenia piłki wyszedł w korcie (nad kortem)

Takie wyjście w przód z dostawieniem obu nóg (Safin) powoduje dodatkowo uzyskanie dodatkowej energii z ruchu w przód którą gość przełoży na prędkość piłki.

Niektórzy, ci co nie potrafiliby skontrolować kilku ruchów na raz jak Roddick, serwują metodą "po kolei" z nieruchomej pozycji nóg. To też sposób na kumulację energii

Inni jak Djoko lub Fed wolą transferować energię ze sprężystości obu ugiętych mocno i szeroko osadzonych nóg niż z ruchu wprzód, którego konsekwencją jest dostawianie.

Każdemu to z czego potrafi lepiej skorzystać. Stąd nie małpujmy ślepo.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Kiedyś nie dostawiałem nogi - ale fakt, że to co grałem, to jeszcze nawet serwis nie był ... :)
Później zacząłem dostawiać i dało mi to parę korzyści :
-mogę mocniej się wybić w przód...,
-... a co za tym idzie - mogę zagrać płasko, bo jestem niski,
-gram o wiele mocniej.
Ale, przynajmniej u mnie miało to też parę wad - np. wychodzę w przód aż za mocno i muszę albo się cofać albo iść na siatkę, a woleja mam słabego. Poza tym, chociaż serwuję mocniej, to rzadziej trafiam i o wiele ciężej zagrać mi rotacją. Tak to wygląda u mnie. Teraz przestałem dostawiać, gram co prawda lżej, ale wydaje mi się, że mogę bardziej kontrolować, gdzie chcę zagrać, łatwiej mi zagrać rotacją i zdecydowanie częściej trafiam pierwszym.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Czyli że przy dosuwaniu nóg czerpiesz energię głównie z wejścia w przód (w kort), a bez dosuwania, z wyjścia do góry, odepchnięcia się od ziemi?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

AS3000 pisze:Czyli że przy dosuwaniu nóg czerpiesz energię głównie z wejścia w przód (w kort), a bez dosuwania, z wyjścia do góry, odepchnięcia się od ziemi?
To nie tak, no nie do końca tak.

Wychodząc z ugiętych niezłączonych nóg on nie wychodzi tylko w górę lecz bardziej po skosie, czerpie energię ze sprężystości ugiętych nóg, ale zyskuje stabilną pozycję i łatwość kontroli ruchu.

Idąc nogami (jedną bądź dwiema) zyskuje dynamikę rozpoczętego ruchu przed wybiciem się, ale traci na stabilności pozycji bo w przypadku nie idealnego wyrzutu w tempo i punkt może już tylko przerwać podanie.

Teraz wybierzmy co nam pasuje.

Większość naśladuje tego bądź tamtego bo on ma idealną technikę. Tak, ma idealna technikę .......... dla siebie. My też wybierzmy z tego co leży na półkach idealną dla siebie broń.
Sztuką jest wybrać odpowiednią i ją przykroić do siebie. Ślepym zaułkiem jest brniecie w tę jedyną poprawną.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

No masz rację. Każdy powinien sam coś znaleźć dla siebie, co mu najbardziej pasuje. Ale z tego co napisałeś, to można wywnioskować, że lepiej jest dosuwać nogi. Tylko wtedy trzeba mieć idealny rytm i celny wyrzut :D.

Proszę nie dublować postów./Vivid
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Powiedz to Roddickowi, on znalazł swój sposób, do tego jeśli wierzyć jego słowom kompletnie przez przypadek, sposób który jest okrojoną (trudniejszą) wersją serwisów z szerszym rozstawieniem nóg.
Czy wobec tego Roddick nie powinien rzec: kurcze gdybym wiedział że tamto jest lepsze pewnie bym serwował 270km/h?
Nie ma takiej pewności, znalazł co mu pasowało i to było niepowtarzalne.

Ja w tej chwili sporo filmuję. Nie po to aby zamieszczać ale aby obiektywnie zmierzyć co jest lepsze bo przy wysiłku łatwo o wrażenie, autosugestię.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
AS3000
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 26 lis 2011, 16:02

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

OK, to jak już ocenisz co lepsze (obiektywnie), to napisz tutaj :D.
Czy przy szeroko osadzonych nogach należy mieć ciężar ciała na tylnej czy przedniej nodze?
punkty
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 20 lut 2012, 16:42

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Ja umiem tak i tak, ale lepiej chyba jednak tę nogę dostawiać.
Wyżej wtedy mogę się wybić i ogólnie kontrola nad całą ceremonią ruchów zdaje się być większa.

...ale jak ktoś nie lubi dostawiać nogi i tak mu wygodniej, to też mnie to nie dziwi, chodź to i tak kwestia przyzwyczajenia.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Każdy ma jakąś sekwencję jaka dla niego jest optymalna i się sprawdza. Może ona nawet czasem kompletnie przeczyć kanonowi. I nie wolno tego na siłę zmieniać ...

Właśnie to jest jednym z wyznaczników dobrego trenera.
Jest cała banda pseudotrenerów (treserów), która naoglądała się (albo nawet nie (sic!)) na YT czy na jakiś obrazkach techniki klasycznej. Potem taki koleś przychodzi na kort, patrzy na ucznia i robi porównania na zasadzie - znajdź 20 różnic ...
Co się nie zgadza generalnie jest złe i do poprawy.
A guzik prawda!!! Takiego głąba kapuścianego od razu należy wylać na zbity pysk.
Dobry trener, fachowiec, jest między innymi od tego by ocenić wszystkie te elementy sekwencji zagrania i podjąć decyzję co zostaje bo jest indywidualną cechą danej jednostki, taki przyruch, maniera, a co jednak szkodzi i nie jest stricte naturalne i trzeba to wyelimonować.

Wystarczy popatrzeć na sekwencje klasyczne zagrań tenisowych, takie podręcznikowe, a potem na to co wyprawiają panowie Federer, Djokovic, o Nadalu nie wspomnę ... rotfl
I choćby ci trzej wymienieni jakoś sobie nawet grają i dają radę na korcie ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Vivid pisze: Wystarczy popatrzeć na sekwencje klasyczne zagrań tenisowych, takie podręcznikowe, a potem na to co wyprawiają panowie Federer, Djokovic, o Nadalu nie wspomnę ...
Zawsze myślałem, że serwis Federera jest właśnie takim "klasycznym" :D. Co u niego się różni względem podręcznikowego serwisu :D ?
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
FEDEER
Orator
Orator
Posty: 592
Rejestracja: 31 maja 2010, 19:28
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt: Strona WWW

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Vivid pisze:Właśnie to jest jednym z wyznaczników dobrego trenera.
Jest cała banda pseudotrenerów (treserów), która naoglądała się (albo nawet nie (sic!)) na YT czy na jakiś obrazkach techniki klasycznej. Potem taki koleś przychodzi na kort, patrzy na ucznia i robi porównania na zasadzie - znajdź 20 różnic ...
Co się nie zgadza generalnie jest złe i do poprawy.
A guzik prawda!!! Takiego głąba kapuścianego od razu należy wylać na zbity pysk.
Dobry trener, fachowiec, jest między innymi od tego by ocenić wszystkie te elementy sekwencji zagrania i podjąć decyzję co zostaje bo jest indywidualną cechą danej jednostki, taki przyruch, maniera, a co jednak szkodzi i nie jest stricte naturalne i trzeba to wyelimonować.
Z tym się zgadzam, stoi taki pachołek i każdemu dzieciakowi każe grać np. a'la hiszpański tenis z głębi. Co tam, że dany chłopak ma inne predyspozycje, ale przecież ma klapy na oczach. Niestety takowi wymuszają na uczniach, to co oni sądzą [niesłusznie] za dobre.
[takiej sytuacji doświadczyłem na własnej skórze]
Obrazek
quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Mazzakollo pisze:
Vivid pisze: Wystarczy popatrzeć na sekwencje klasyczne zagrań tenisowych, takie podręcznikowe, a potem na to co wyprawiają panowie Federer, Djokovic, o Nadalu nie wspomnę ...
Zawsze myślałem, że serwis Federera jest właśnie takim "klasycznym" :D. Co u niego się różni względem podręcznikowego serwisu :D ?
Dokładnie, akurat serwis Feda i pozycja trophy to najbardziej klasyczny serwis jaki widziałem i najładniejszy. Do takiej pozycji trza dążyć na poziomie amatorskim :D.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Czytać Was nie nauczyli? :D
Odnosiłem się do całości repertuaru zagrań. U Feda to bym się w kontekście techniki klasycznej najbardziej do forhendu akurat "przyczepił" ;).

To tyle tytułem OT, starczy. Wątek jest techniczny i takim pozostanie./Vivid
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Padzonk
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 3 sie 2011, 22:50

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Ja dostawiam nogę. Próbowałem bez dostawki, ale wydawało mi się to jakieś nienaturalne, przy całej sekwencji serwisowej noga sama mi szła do przodu.
Z tego co sam zauważyłem to dostawianie pozwala mi mocniej wejść w kort i bardziej wypchnąć biodra do przodu tuż przed uderzeniem. Coś jak na tym filmiku:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ajoZ0f7hw-A[/youtube]
NTRP 2.5
Dunlop Aerogel 4D 500 Tour
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Dostawianie nogi przy serwisie

Miałem okres w grze kiedy nie dostawiałem, ale ten serwis mnie ograniczał to sprawa wzrostu. Jak masz 172 cm to nie jest zbyt wiele, każdy cm się liczy. Czeska szkoła serwisu zakłada dostawianie nogi zakrocznej. Sampras, Federer rozpoczynali/ją serwis w rozkroku i tak szli do góry. Jak Mouilla zauważyła, serwowanie w rozkroku ujmuje parę cm i dla mnie to jest argument za dosunięciem nogi.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl

Wróć do „Technika, taktyka, trening”