Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Naciąg dla Claptona

Witam wszystkich serdecznie!

Ponieważ rolka mojego dotychczasowego naciągu powoli kończy się, planuję zakup nowej rolki przed rozpoczęciem sezonu letniego. Obecnie trwający sezon zimowy planuję wykorzystać do testów i porównań poszczególnych naciągów.

Gram rakietą Head FXP Radical Team. Gram głównie gry deblowe, od czasu do czasu przeplatane singlami. Gram piłki płaskie, rotacji w nich nie jest wiele. Do doskonałości technicznej oględnie rzecz ujmując "trochę" mi brakuje. Moje NTRP oceniam na 3,5 w porywach przy "dobrym dniu" do 4,0.

Od naciągu oczekuję bardzo dobrego czucia piłki, komfortu, precyzji. Ponieważ parę sezonów temu borykałem się z kontuzją łokcia oraz barku, nie chcę aby naciąg był kontuzjogenny.

Wytrzymałość naciągu, możliwość generowania większej siły czy też możliwości nadawania piłce większej rotacji są dla mnie mniej ważne.

Od strony budżetowej planuję przeznaczyć na zakup rolki 200 m około 700 - 800 zł.

Obecnie gram naciągiem Babolat Xcel 1,25 mm (naciągnięty na 27 kg) z którego to jestem zadowolony. Tak naprawdę to nie szukam nowego naciągu dlatego, że mój obecny jest zły, ale dlatego, że może znajdę coś co będzie mi bardziej odpowiadało. Przed Babolatem obracałem się głównie wśród naciągów Head, ostatni to był RIP Control, nie był on zły ale przejście na Babolata było dobrym posunięciem.

Ponieważ mam cztery identyczne rakiety, to wpadłem na iście szatański pomysł aby je w tym samym czasie naciągnąć czterema różnymi naciągami. Grając równomiernie każdą z nich będę miał możliwość bezpośredniego porównania naciągów jak i również sprawdzę jak szybko tracą one swoje właściwości. Jedną z ram naciągnę Babolatem Xcell 1,255 mm, pozostają do naciągnięcia trzy ramy.

Czekam na Wasze propozycje dotyczące naciągu, który może mi pasować.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąg dla Claptona

Pomysł bynajmniej nie szatański :)
Sprawdzisz jak się gra różnymi strunami i ocenisz trwałość, a raczej utratę naprężenia. Tylko pamiętaj o oczywistej oczywistości :) - miksuj ramy podczas gry. Wtedy masz optymalne porównanie. Wiadomo, dzień dniu nie równy, do tego piłki, wilgotność, gra rywali. Jak pograsz jedną ramą 20min. i zmiana to będzie dobra ocena.

Ja w strunach zbytnio nie siedzę więc inni Forumowicze będą tu bardziej precyzyjni w określeniu modeli. Biorąc pod uwagę te kłopoty z urazami to jednak coś miękkiego i raczej multi.
Te 27kg budzi moją wątpliwość, jednak sporo. Całe lata grałem na 28kg, czasem 27kg a było i 30kg(!). Ale teraz gram na 24kg bo jednak szkoda ręki, pomijam, że i jej szybkość oraz timing nie ten więc trudniej generować dobre odejście piłki.

Mogę Ci zaproponować Pacifica Futurę TXT. Do tego Head Sonic Pro. Ten Head to w sumie fabryczny naciąg ale grając nim pozbyłem się kompletnie bólu w łokciu nie zmieniając swej gry i grając nawet częściej co świadczy, że te struny są przyjazne dla naszego ramienia i łokcia.
Teraz wciągnąłem jeszcze struny jakie wcześniej używałem, tak by skończyć szpulę, i kilka razy łokieć poczułem. Jak to się powtórzy to je wytnę.

Piszesz o RIP Control, bardzo dobre czucie i kontrola ale jest dość "martwy" jeżeli idzie o dynamikę, trzeba go wciągnąć nawet ze 2kg mniej niż inne struny by mieć komfort dynamiki.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąg dla Claptona

Clapton opisz co Ci nie pasowało albo brakowało w Head RIP Control'u. Będziemy mieli punkt odniesienia.

Może być problem z kombinacją komfort + precyzja... trzeba będzie szukać multi/syntetyków o niewielkiej mocy (nie ma ich aż tyle) lub najbardziej miękkich co-poliestrów i zejść nieco z napięciem.

Z multi jest np. Wilson NXT ale jest dostępny tylko w setach lub mini rolkach (38,5m).
Pacific Futura TXT też nie ma tak wielkiego kopa jak inne multi.

Jeśli chodzi o miękkie co-poliestry to mnie Head Sonic Pro nie przekonuje. Ot takie sobie mono.
Ze swojej strony doradzałbym testy (wciągniętych 2kg luźniej):
Polyfibre Black Venom 1,20mm lub 1,25mm
Kirschbaum Pro Line No.II 1,20mm lub 1,25mm
Topspin Concept Pure 1,24mm
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąg dla Claptona

Zimowe testy to doskonały pomysł, przy naciąganiu weź jednak poprawkę na warunki atmosferyczne, tak żeby latem mieć dokładnie te same bądź zbliżone odczucia. Z drutów polecam spróbować coś Weiss Cannona (Silverstring, Scorpion, Turbotwist) bądź Polystar Energy (wszystkie wymienione nie przekraczają połowy Twojego budżetu) :D Black Venom o którym wspomniał El Diablo to również porządna i warta uwagi struna. Jeżeli chodzi o multi to TF TGV jest doskonałym naciągiem (nieznacznie przekraczającym Twój budżet), TF XR3 - to kolejna dobra opcja. Możesz spróbować Weiss Cannon Explosiv! Baaardzo komfortowa struna, sam używam jej teraz jako crossa. Zastanów się także czy nie warto pobawić się właśnie w hybrydy. Za 700-800 złotych, spokojnie kupisz 2 rolki dobrego, miękkiego "druta" i jakieś multi albo syntetyk. Swoją drogą nie będę zaskoczony jeżeli zostaniesz przy Excel'u, to naprawdę porządny i komfortowy naciąg.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naciąg dla Claptona

Z wymienionych przez Bugaloo strun zgrałem swego czasu szpulę Polystara Energy 1.25. Niedrogi i bardzo przyjazny dla ręki naciąg. W Twoim budżecie, możesz jeszcze dokupić co nieco :).

Testuj, będę śledził Twoje wrażenia i proces wyboru :)
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąg dla Claptona

Silverstring jest akurat przyrównywany do Luxilon Alu Power'a więc nie widzę go w kategorii "łagodnych dla ręki"... Grałem w przeplocie 18x20, w moim odczuciu mniejszy komfort w porównaniu z SPPPlasmą.
bugaloo pisze:Możesz spróbować Weiss Cannon Explosiv! Baaardzo komfortowa struna, sam używam jej teraz jako crossa.
I z dużym kopem... w pełnym układzie może być problem z kontrolą.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąg dla Claptona

Silverstring w moim odczuciu (przy przeplocie 16x19) jest dużo bardziej komfortowy niż Lux (właśnie po nim nabawiłem się małej kontuzji barku). Natomiast Explosiv! mimo nazwy wcale nie jest taką wyrzutnią jak mogło by się zdawać, za to komfort - pierwsza klasa. Spokojnie można wciągać 2-3 kilo więcej niż zwykle.
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Naciąg dla Claptona

Witam ponownie...
Proponuję wykluczyć wszystkie naciągi, które chociażby w najmniejszym stopniu mogły powodować dolegliwości ręki.

Na hasło "drut" zapala mi się ostrzeżenie iż gdzieś czytałem że te naciągi nie są przyjazne dla ręki.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąg dla Claptona

Nie taki diabeł straszny, jak go malują, choć sam nie gram pełnym drutem a i w hybrydzie naciągam go dość nisko. Nie pozostaje nic prócz dobrego multi w takim razie. Albo zakup 6-7 setów dobrego jelita :wink:
Awatar użytkownika
jurek
Orator
Orator
Posty: 623
Rejestracja: 8 sie 2008, 20:41

Re: Naciąg dla Claptona

Clapton pisze:Od naciągu oczekuję bardzo dobrego czucia piłki, komfortu, precyzji. Ponieważ parę sezonów temu borykałem się z kontuzją łokcia oraz barku, nie chcę aby naciąg był kontuzjogenny.Wytrzymałość naciągu, możliwość generowania większej siły czy też możliwości nadawania piłce większej rotacji są dla mnie mniej ważne.


Mnie tu idealnie pasuje Isospeed Control.
Mantis Pro 295
"We can learn from the past, but those days are gone. We can hope for the future, but there might not be one".
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąg dla Claptona

jurek pisze:Mnie tu idealnie pasuje Isospeed Control.
Tyle tylko że Head RIP Control to właściwie to samo co Isospeed Control/Professional. Isospeed robił ten naciąg dla Heada.
bugaloo pisze:Natomiast Explosiv! mimo nazwy wcale nie jest taką wyrzutnią jak mogło by się zdawać, za to komfort - pierwsza klasa. Spokojnie można wciągać 2-3 kilo więcej niż zwykle.
Pierwsza kwestia. Napisałeś sprzeczność. Po co wciągać 2-3kg więcej skoro nie ma dużo mocy? ...

Druga sprawa... testowałem tą strunę i wg mnie ma kopa.
Clapton pisze:Proponuję wykluczyć wszystkie naciągi, które chociażby w najmniejszym stopniu mogły powodować dolegliwości ręki.

Na hasło "drut" zapala mi się ostrzeżenie iż gdzieś czytałem że te naciągi nie są przyjazne dla ręki.
1) Czas w końcu zabrać się za lekturę forum! (:]
2) Za czasów mono 1. czy 2. generacji tak było ale teraz są również bardzo miękkie co-poliestry jak również naciągi hybrydowe (multi z poliestru, multi z wymieszanych włókien poliestrowych, nylonowych czy też poliamidowych). Także nie ma co się bać tylko przetestować najbardziej komfortowe struny z tej kategorii.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naciąg dla Claptona

Te 2-3 kg o których wspomniałem tyczyły się komfortu, (tego, że nawet przy większej sile założenia dalej pozostaje wysoki), moja wina za niesprecyzowanie tej kwestii. Słuszna uwaga z Twojej strony.
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naciąg dla Claptona

El Diablo pisze:
jurek pisze:Mnie tu idealnie pasuje Isospeed Control.
Tyle tylko że Head RIP Control to właściwie to samo co Isospeed Control/Professional. Isospeed robił ten naciąg dla Heada.
ED, ale nawet tutaj na Forum pisano, że jednak Isospeed i chyba chodziło o wersję Professional, jest jednak bardziej dynamiczne niż RIP w wersji 1,2mm :?
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąg dla Claptona

basic pisze:ED, ale nawet tutaj na Forum pisano, że jednak Isospeed i chyba chodziło o wersję Professional, jest jednak bardziej dynamiczne niż RIP w wersji 1,2mm :?
Tak basic, to jest opinia Smyka. Poza jego wpisem nie ma innych wzmianek na ten temat.

Weź jeszcze dodatkowe kwestie pod uwagę. Zarówno Head RIP Control jak i Isospeed Control/Professional "zmieniły się"... W przypadku Isospeeda mamy wersję standardową oraz wersję Classic, jeśli mnie skleroza nie myli to Classic jest mniej sztywny i ma więcej mocy. RIP Control chyba został zmieniony ze wstęgowego na wstęgowo-multifilamentowy. Nie wiem czy czasem nie RIP Feel obecnie jest tym samym co Control/Prof. Classic.

Jeszcze w kwestii opinii... mogę Ci znaleźć wpis że SPPP ma lepsze odejście od RIP Controla i co Ty na to? Basic Ja Ci proponuję przetestować obok siebie te 2 struny (Prof. z RIP'em 1,20mm lub Controla z RIP'em 1,30mm) i wyrobić własną opinię.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naciąg dla Claptona

El Diablo pisze: Tak basic, to jest opinia Smyka. Poza jego wpisem nie ma innych wzmianek na ten temat.
ED dlatego ja nie napisałem, że uważam, że Isospeed jest lepszy i bardziej dynamiczny od RIP-a, tylko, że tak przeczytałem na Forum.
Za mało używałem naciągów, do tego w różnych ustawieniach siły aby obiektywnie móc się wypowiedzieć...
El Diablo pisze:Weź jeszcze dodatkowe kwestie pod uwagę. Zarówno Head RIP Control jak i Isospeed Control/Professional "zmieniły się"... W przypadku Isospeeda mamy wersję standardową oraz wersję Classic, jeśli mnie skleroza nie myli to Classic jest mniej sztywny i ma więcej mocy. RIP Control chyba został zmieniony ze wstęgowego na wstęgowo-multifilamentowy. Nie wiem czy czasem nie RIP Feel obecnie jest tym samym co Control/Prof. Classic.
Kurna znowu musiałeś "popsuć", to co było już w miarę opanowane z informacji o naciągach (:] :wink:
El Diablo pisze:Basic Ja Ci proponuję przetestować obok siebie te 2 struny (Prof. z RIP'em 1,20mm lub Controla z RIP'em 1,30mm) i wyrobić własną opinię.
Mam takowy plan na wiosnę po powrocie na kort :)
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciąg dla Claptona

basic pisze:ED dlatego ja nie napisałem, że uważam, że Isospeed jest lepszy i bardziej dynamiczny od RIP-a, tylko, że tak przeczytałem na Forum.
Za mało używałem naciągów, do tego w różnych ustawieniach siły aby obiektywnie móc się wypowiedzieć...
Pardon, Twoje "nawet" uznałem jako podkreślenie że jest to info jakie można znaleźć w różnych miejscach, między innymi u nas.
basic pisze:Kurna znowu musiałeś "popsuć", to co było już w miarę opanowane z informacji o naciągach (:] :wink:
Mi się te wszystkie RIP'y ploczą... Tour, Feel, Perfect Power, Protector... ehhh...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąg dla Claptona

Wiecie co ... Jak ktoś wciąga Xcel na 27 kg i brakuje mu czucia i komfortu, to niech zainwestuje w jelito albo zmieni podejście do sprawy, zredukuje siłę napięcia i pójdzie w (miękkie i komfortowe) poliestry: cienki poliester na 24 kg albo co-poliester na 25 kg!?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Naciąg dla Claptona

Tylko tak naprawdę jak dziś naciągnę na 27 kg to za dwa dni mam już tylko 26 kg a za dwa tygodnie 25 kg. Może rzeczywiście te 27 kg to jest trochę zbyt dużo. Generalnie nie skarżę się iż nie mam czucia i komfortu ale staram się znaleźć coś lepszego.

Oczywiście zdaję sobie sprawę iż nie można porównywać naciągów w oderwaniu od ich siły naciągnięcia.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciąg dla Claptona

Przyszły mi do głowy jeszcze dwie żyłki od Tecnifibre: Competition i X-One Biphase. X-One Biphase nie grzeszy trwałością. Pod tym względem Competition jest lepsza. Obie bardzo komfortowe. Warto przetestować.

A żeby podnieść stabilność naciągu, zapytaj serwisanta czy stosuje pre-streching ?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciąg dla Claptona

Clapton, a jak myślisz, z 24kg jest inaczej?
Jak wciągasz na 27 to potem leci na 26 i na 25.
Ja wciągniesz na 24 to będzie podobnie ... :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Naciągi”