Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Piękna Polska

Do tego tematu natchnął mnie - o dziwo - ostatni akt wandalizmu, tj. durne napisy i rysunki na meczecie w Kruszynianach, ostoi polskich Tatarów. Jest to dla mnie miejsce, o którym dobrze wiedziałam, ale właściwie dlatego tylko, że jest dość blisko rodzinnego domu. I pomyślałam sobie, że jesteśmy z różnych stron Polski przecież - i może takich ciekawostek jest więcej. Miejsc niebanalnych, urzekających.
Jako miłośniczka swojego regionu kultury i multireligijności zareklamuję (prócz Kruszynian rzecz jasna - uwaga trzeba zdjąć buty! ;) ) muzeum ikon w Supraślu. Miejsce na wskroś magiczne, gdzie wśród cudownie uspokajającej muzyki, można obejrzeć ikony powstałe setki lat temu. Oraz Tykocin, cudownie senne miasteczko. Z opustoszałą synagogą (praktycznie nikt z wyznawców nie przeżył wojny), w której zrobiono niezwykłe muzeum. Obok restauracja, w której można zjeść ciekawie, zarówno po żydowsku (nawet koszernie!) jak i tradycyjnie po podlasku...

A u Was? Co ciekawego, poza Wawelem i Malborkiem? ;)
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Piękna Polska

Odsłonięty z nadmiaru roślinności zamek w Chęcinach, codziennie go widzę w drodze do pracy.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Piękna Polska

W Łodzi jest tego w diabły, wbrew pozorom. Poczynając od Pałacu Poznańskiego, przez Białą Fabrykę z przyległym parkiem i stawem aż po choćby malutki urokliwy drewniany kościółek przy al. Włókniarzy. Sporo można napisać i wskazać. ;)

Ale absolutny numer jeden to oczywiście lokal McD na skrzyżowaniu al. Włókniarzy i ul. Wielkopolskiej! rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Piękna Polska

A widzisz, ja zawsze jak przejeżdżam, to stwierdzam, że tam nic nie ma, tylko korki i omijam zupełnie. ;)
Ale może kiedyś. ;)
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
alfred
TROLL
Posty: 1050
Rejestracja: 24 sty 2013, 23:20

Re: Piękna Polska

Ostatnio byłem z niedużą grupą najbliższych znajomych w Zamku Grodziec. Przepiękny, średniowieczny klimat. Dobra kuchnia i wzorowa obsługa. Można naprawdę odreagować stres. :::gd:::
http://www.grodziec.com/
Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Piękna Polska

Jak ktoś lubi plener to Arboretum w Rogowie niedaleko Łodzi.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
alfred
TROLL
Posty: 1050
Rejestracja: 24 sty 2013, 23:20

Re: Piękna Polska

A jak ktoś ma dziecko/ci/, może pojechać do JuraParku w Krasiejowie k. Opola. Byłem tam niedawno. Zabawa dla dziecka super! Trzeba zaplanować cały dzień, jest co zjeść, dziecko nie chce wracać do domu. :D Podobno w Polsce, gdzieś na Mazowszu mają budować Disneyland. :::gd:::
http://www.juraparkkrasiejow.pl/atrakcje/
Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piękna Polska

A ja zmęczony i przeczytałem temat "piękna Polka" rotfl .
Góry Świętokrzyskie piękne :).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Piękna Polska

Jakuboto pisze:A ja zmęczony i przeczytałem temat "piękna Polka" rotfl .
Przecież wszystkie są piękne*.


* - na swój sposób, tylko czasem ja takiego sposobu nie znam ... :::jezor:::
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Piękna Polska

Ktoś z Was jeździł może kolejką na Kasprowy w opcji sam powrót? Ja chodzę piechotą, to nie wiem, do kolejki nie wlezę, bo się boję, że spadnie :D, ale rodzice chcą się wybrać, wejść od strony Gąsiennicowego i zjechać kolejką. A na stronie jest, że pierwszeństwo mają Ci z biletem góra-dół. Jak to jest - da się wejść do tej kolejki w zatłoczonych Tatrach? :D
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Piękna Polska

Elf pisze:Ktoś z Was jeździł może kolejką na Kasprowy w opcji sam powrót? Ja chodzę piechotą, to nie wiem, do tego nie wlezę, bo się boję, że spadnę :D, ale rodzice chcą się wybrać, wejść od strony Gąsiennicowego i zjechać kolejką. A na stronie jest, że pierwszeństwo mają Ci z biletem góra-dół. Jak to jest - da się wejść do tej kolejki w zatłoczonych Tatrach? :D
Ja Elfie jestem leniwcem więc z żoną wybraliśmy się góra-dół kolejką a nasza najdłuższa górska wyprawa to nad Morskie Oko, jak prawdziwy turysta. :D Wracając do tematu - widoki z kolejki super, ale czy się wcisną do "wagonika" - tego nie wiem, myślę, że bez problemu. :wink:
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Piękna Polska

Kerm pisze:Ja Elfie jestem leniwcem więc z żoną wybraliśmy się góra-dół kolejką a nasza najdłuższa górska wyprawa to nad Morskie Oko, jak prawdziwy turysta. :D Wracając do tematu - widoki z kolejki super, ale czy się wcisną do "wagonika" - tego nie wiem, myślę, że bez problemu. :wink:
Mam nadzieję, że na Morskie chociaż piechotą. :P
Widoków z kolejki nie uświadczyłam - wsadzono mnie do niej raz, żeby niby siły oszczędzić. Całą trasę przesiedziałam na podłodze, z lekkim zawałem, za każdym razem jak przejeżdżała po tych masztach. Od tamtej pory - jak idę z kimś, kto chce oszczędzać siły, idę na szlak dwie godziny wcześniej i włażę piechotą. rotfl

Ech, próbowałam im kupić bilety online, ale nie da się w opcji tylko w dół... Czyli trzeba iść w ciemno i liczyć, że będzie miejsce...
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Piękna Polska

Elf pisze:
Kerm pisze:Ja Elfie jestem leniwcem więc z żoną wybraliśmy się góra-dół kolejką a nasza najdłuższa górska wyprawa to nad Morskie Oko, jak prawdziwy turysta. :D Wracając do tematu - widoki z kolejki super, ale czy się wcisną do "wagonika" - tego nie wiem, myślę, że bez problemu. :wink:
Mam nadzieję, że na Morskie chociaż piechotą. :P
Widoków z kolejki nie uświadczyłam - wsadzono mnie do niej raz, żeby niby siły oszczędzić. Całą trasę przesiedziałam na podłodze, z lekkim zawałem, za każdym razem jak przejeżdżała po tych masztach. Od tamtej pory - jak idę z kimś, kto chce oszczędzać siły, idę na szlak dwie godziny wcześniej i włażę piechotą. rotfl

Ech, próbowałam im kupić bilety online, ale nie da się w opcji tylko w dół... Czyli trzeba iść w ciemno i liczyć, że będzie miejsce...
Nie no oczywiście, że piechotą. Szkoda tych koni. :/

Może zadzwoń i się dopytaj jak to z tymi kolejkami jest. :wink:
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Piękna Polska

No zadzwoniłam. I właśnie to powiedzieli - jak będzie miejsce, to będzie. :D
Ech... niektórym koni nie szkoda... :(
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Piękna Polska

Elf pisze:I właśnie to powiedzieli - jak będzie miejsce, to będzie. :D
Jakiś sens w tym jest. :::scratchy::: rotfl
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
JWB
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 4 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Piękna Polska

Elf pisze:No zadzwoniłam. I właśnie to powiedzieli - jak będzie miejsce, to będzie. :D
Myślę, że nie powinno być problemu ze zjazdem kolejką z Kasprowego.
Problemem może okazać się godzina zjazdu.

Nie wszyscy kupują bilet na kolejkę tam i z powrotem.
Ale z reguły osoby, które kupują bilet tylko na górę kupują bilety na wczesne godziny.
Powrót z reguły jest określony po z góry przyjętym czasie przebywania na górze. Powiedzmy wjazd o 10:00, zjazd o 12:00.
Czyli nie powinno być problemu ze zjazdem o wczesnej porze.
Natomiast gdy po wędrówce górskimi szlakami znajdziemy się na Kasprowym Wierchu to jednak są to z reguły godziny popołudniowe a o tej godzinie to jednak każdy kto wjeżdża to jednak także zjeżdża.

Kiedyś wyglądało to tak:
Nie było problemu ze zjazdem. jak trafiło się wolne miejsce, można było zjechać.
Planowe kursy są jednak do ściśle określonej godziny.
Później w górę jechało zaopatrzenie, a w dól chętni turyści na zjazd.
Ale jednak na zjazd było trzeba dość długo poczekać.

Kiedyś z mężem byliśmy w podobnej sytuacji.
Poprzedniego dnia po południu przyjechaliśmy dopiero do Zakopanego, zdążyliśmy jeszcze wejść na Nosal. :)
Następnego dnia wejście na Giewont a z Giewontu na Kasprowy.
Po odpoczynku, jakiejś konsumpcji no i podziwianiu panoramy, stwierdziliśmy, że szybciej zejdziemy niż doczekamy się zjazdu.
Tym sposobem chyba po półtorej godziny byliśmy w Kuźnicach. :)
Liv
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 17 lis 2013, 18:40
Lokalizacja: okolice Trójmiasta

Re: Piękna Polska

Elf pisze:Ktoś z Was jeździł może kolejką na Kasprowy w opcji sam powrót?
Hej :wink: Wchodziłam na Kasprowy miesiąc temu, innym szlakiem, i nie było żadnego problemu z powrotem kolejką. Bilet w jedną stronę kosztował bodajże 38 zł. Co prawda wyszłam z koleżankami wcześnie rano, więc gdy byłyśmy ok. 12 na górze nie było aż takich tłumów, zjechałyśmy pierwszą kolejką od razu po zakupieniu biletów. :)
Chociaż może w środku sezonu lub w popołudniowych godzinach ruch będzie większy...
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Piękna Polska

JWB pisze: Kiedyś z mężem byliśmy w podobnej sytuacji.
Poprzedniego dnia po południu przyjechaliśmy dopiero do Zakopanego, zdążyliśmy jeszcze wejść na Nosal. :)
Następnego dnia wejście na Giewont a z Giewontu na Kasprowy.
Po odpoczynku, jakiejś konsumpcji no i podziwianiu panoramy, stwierdziliśmy, że szybciej zejdziemy niż doczekamy się zjazdu.
Tym sposobem chyba po półtorej godziny byliśmy w Kuźnicach. :)
Ech... :(

Sprawdziłam, że ostatni "pewny" przejazd tego ustrojstwa jest o 19. Myślisz, że może być aż tak źle? Że trzeba czekać godzinę czy dwie, aż się zwolni miejsce? O_O
Z tego, co patrzyłam na trasę i znając tempo marszu moich rodziców, na Kasprowym byliby koło 16. Czyli pewnie w najbardziej obleganej porze... Lipa...
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."
JWB
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 4 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Piękna Polska

Elf, myślę, że może nie być aż tak źle.

Sytuacja o której pisałam była bardzo dawno temu, długo przed przebudową kolejki.
Sądzę, że przepustowość kolejki jest dzisiaj znacznie większa niż kiedyś.
Napisz, po powrocie rodziców czy udało im się bez problemów zjechać.

Dzisiaj zapewne jestem w wieku Twoich rodziców albo ciut starsza od nich.
Wtedy z mężem byliśmy zaraz po ślubie (nasz miesiąc miodowy) a za rok w czerwcu minie 30 lat.

Ostatni raz w Tatrach byłam w 2000 roku, chciałam synom pokazać nasze Tatry i zaszczepić im bakcyla. :)
Później opieka nad chorą mamą uniemożliwiła mi górskie wędrówki.
Mama zmarła w ubiegłym roku. Teraz powoli planuję powrót na górskie szlaki.
A raczej zastanawiam się jak to zrobić abym mogła jak najwięcej pochodzić po wymagających szlakach.
Doświadczenia mi nie brakuje, tylko niestety lat przybyło, trochę kilogramów, kondycja już nie ta, no i zdrowie też już nie to.
Problemy z nadciśnieniem, stawami, kręgosłupem itp.
Na razie daję sobie czas na zadbanie o zdrowie i formę bo niestety dolinki to nie dla mnie, chyba usiadłabym i płakała, że nie mogę iść wyżej.

Zastanawiam się też, czy może zdecydować się na wariant wędrówek od schroniska do schroniska, tzn zmiana co kilka dni schroniska i wędrówek na najbliższe szczyty. Zawsze to jakaś oszczędność sił. z drugiej strony co kilka dni przejście z całym dobytkiem do następnego schroniska.

Ciekawa jestem czy ktoś z Was ma doświadczenie z rezerwacją noclegów w schroniskach górskich i z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować miejsca na lipiec lub sierpień.
Awatar użytkownika
Elf
Senior
Senior
Posty: 2508
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:57
Lokalizacja: Sercem na Podlasiu

Re: Piękna Polska

Ojj, to zależy, gdzie i kiedy.
Raz dzwoniłam do Murowańca w marcu na sierpień i nie było, a raz w kwietniu na czerwiec i były miejsca. Hmm... Ale dlaczego targać cały dobytek? Nie można części zostawić w samochodzie, a wziąć tylko to na konkretny wypad? Np. na dwa dni, z noclegiem w schronisku? Chyba, że faktycznie tydzień - od schroniska do schroniska, ale wtedy to trzeba już nosić tonę, żeby nie stracić w schroniskach wszystkich dudków ;). Ale opcja - wypad, nocleg w schronisku, wypad - powrót, nocleg gdzieś koło Zakopanego i potem druga taka seria też ma swój urok. A i odpocząć można, jeśli siły nakazują.
"Elfy są urocze. Rzucają urok. Elfy są czarowne. Splatają czary. Ich uroda powala. Strzałą. Kłopot ze słowami polega na tym, że ich znaczenie może się wić jak wąż. A jeśli ktoś chce znaleźć węże, powinien ich szukać za słowami, które zmieniły swój sens. Nikt nigdy nie powiedział, że elfy są miłe. Elfy są złe."

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”