Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze:
SPOILER:
Aczkolwiek, moim zdaniem, tenis to częściowo sport siłowy, mamy dużo startów do piłki i krótkich dystansów a więc umięśnione nogi i tułów to podstawa. Przy uderzeniach też lepszą siłę generuje silne ramię krótkim zamachem niż długa dźwignia. Żeby to osiągnąć nie wystarczą ćwiczenia aerobowe, które nie powodują przyrostu masy. Trzeba ćwiczyć z ciężarami i każdy sportowiec w swoim tygodniowym planie ma trening siłowy, nie łudźcie się że tenis tego nie wymaga. Można nadrabiać dźwigniami i bieganiem ale odpowiednio zbudowane nogi i brzuch dadzą więcej niż byście mogli przypuszczać.
Nie wiem czy najpierw wrócić na Politechnikę po konsultacje u mojego prof., czy ochrzanić trenera, że źle mnie uczy, a ja mu za to płacę...

Jakiś czas temu rotfl w szkole średniej trenowałem siatkówkę, graliśmy w okręgowej lidze juniorów.
Obóz przygotowawczy w Wiśle dzieliliśmy z bokserami również juniorami. Żaden z siatkarzy nie miał takich mięśni jak bokserzy i nie mówię tu o kształtach Pudziana ;-). Byli po prostu bardziej przypakowani a w szczególności korpus mieli znacznie lepiej rozwinięty (brzuch/plecy).
Na koniec obozu zagraliśmy mecz towarzyski. Oczywiście przegrali z kretesem, bo choć znacznie bardziej wydolni, silniejsi i szybsi nie mieli techniki. Nikt z bokserów nie był w stanie zaatakować piłki mocniej niż nasz przeciętny siatkarz. Nasza siła pochodziła z techniki uderzenia, ich z siły ręki.
Nam brakowało ich szybkości, czasu reakcji i wydolności. Już wiedzieliśmy co nas czeka ze strony trenera w nadchodzącym sezonie rotfl .
Jednak moim zdaniem przede wszystkim technika uderzenia (jak pisał SevenUp o juniorce).

Nie znaczy to, że się z Tobą nie zgadzam co do wzmacniania siły mięśni. Dobrze jest, żeby rakietę czuć w dłoni jak zapałkę, nie tylko na początku meczu ale przez jego większość. Jednak dużo zależy od wybranej drogi.
Gram z trenerem prawie dwa sezony zimowe i ostatnio zaczyna przebąkiwać, że powinienem zacząć wzmacniać górną obręcz. Odrzucił siłownię i raczej kierował w stronę CrossFitu i innych ćwiczeń dynamicznych, a nie tylko 'dźwigania ciężarów'. Ten Crossfit to też bez przesady.
Do tego drabinki, skakanki, koperty, piłki lekarskie, pachołki itp. ćwiczenia, które uskuteczniamy przed każdym treningiem. Jemu chodzi o ich zintensyfikowanie, a w niektórych lekkie zwiększenie obciążenia.

Tak więc 'trening siłowy' w rozumieniu wzmacniania poszczególnych partii mięśni bardzo przydatnych w grze w tenisa jak najbardziej TAK, ale tylko poprzez odpowiednie ćwiczenia i to nie koniecznie na siłowni. Sama siłownia NIE na naszym poziomie amatorski. Tak samo jak Nie dla 5x w tygodniu basen po 1.5km, choć wydolność skacze bardzo fajnie ;-).
ekba pisze:
SPOILER:
Panowie jestem 100% pewny że ROZSĄDNIE PROWADZONY trening ukierunkowany na przyrost masy mięśniowej czyli zwykły trening kulturystyczny uzupełniony ćwiczeniami dynamiczny nie zabije u nikogo dynamiki i nikogo nie uwsteczni w grze oraz nikomu nie zahamuje rozwoju. Nie mówię o ekstremalnych sytuacjach w których jakiś chuderlak będzie trzymał dietę na "masę" i zaleje się jak prosiak w miesiąc litrami tłuszczu.
SPOILER:
Skąd ta pewność na 100%?
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

pst pisze: Jakiś czas temu rotfl
Miałeś napisać Dawno dawno temu :D. Poza tym naumiej się cytować :D. Peace.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Trening siłowy dla tenisisty

:::gd:::
Skąd wiesz ile mam lat? O_O
;-)

A spoilery specjalnie dałem żeby nie było dłużyzn. :)
BTW. wczoraj grałem na mączce na Mostostalu. Korty OK, zaplecze mocno nie-OK, ale zmierzam do tego że można by się umówić... PM?
Porównamy kto jest bardziej siłowy rotfl .
:angel:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

W formie żartu napisałem, że tak się rozpoczyna opowieści.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze:Miałeś napisać Dawno dawno temu
Stefano pisze:W formie żartu napisałem, że tak się rozpoczyna opowieści.
Nie chciałem się tak od razu odkrywać :angel: .
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening siłowy dla tenisisty

pst pisze: Porównamy kto jest bardziej siłowy rotfl .
:angel:
Ale Ty jesteś suchy jak szczur jakiś. O_O
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

PitS pisze: Ale Ty jesteś suchy jak szczur jakiś. O_O
Sucha masa mięśniowa rotfl rotfl
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Trening siłowy o określonej objętości wzmacniający konkretne partie mięśniowe jest dobrym uzupełnieniem, ale nie jest to sposób na poprawę gry.
Jednak przygotowanie takie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji.

Silne ścięgna i mięśnie to atut.

Duże objętościowo mięśnie to w tenisie wada i to bardzo poważna.

Zamiast typowego treningu w siłowni lepszy jest funkcjonalny, który będzie uwzględniał dynamikę tenisa.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

W zeszłym tygodniu widziałem wywiad ze wschodzącą gwiazda czyli Dimitrovem, powiedział że w poprzednim sezonie niewiele osiągnął bo nie skupił się na treningu siłowym. Teraz zdecydowanie zwiększył objętościowo siłownię i od razu widzi efekty. Trening siłowy w każdym sporcie to podstawa, silne ciało to zdrowe ciało, trzeba pakować a nie płakać i się zasłaniać że w tenisie lepiej być suchym cherlawym dryblasem.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Pakuj, pakuj, jak nie ma techniki pozostaje siła. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze: trzeba pakować a nie płakać i się zasłaniać że w tenisie lepiej być suchym cherlawym dryblasem.
Tia do tego "raket fjul, stejki i nie ma opierania się". Jestem przekonany, że Dimitrov nie dąży do 45cm w bicepsie tylko do poprawienia wytrzymałości i kondycji.

Taki trening to ja rozumiem, gdyby tylko samo patrzenie mnie nie męczyło to może bym czegoś spróbował. ;)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3jwh0GfA_eo[/youtube]

PS. Po sztandze widać w jakim kierunku powinien iść trening tenisisty.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze:W zeszłym tygodniu widziałem wywiad ze wschodzącą gwiazda czyli Dimitrovem, powiedział że w poprzednim sezonie niewiele osiągnął bo nie skupił się na treningu siłowym. Teraz zdecydowanie zwiększył objętościowo siłownię i od razu widzi efekty. Trening siłowy w każdym sporcie to podstawa, silne ciało to zdrowe ciało, trzeba pakować a nie płakać i się zasłaniać że w tenisie lepiej być suchym cherlawym dryblasem.
I faktycznie poszedł w masę i siłę, aż Mu rakieta trzeszczy w dłoni. Oglądasz czasem mecze ATP?
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Warto pamiętać, że na masę to jest dieta, a nie trening. Bez niej można i 10 lat ćwiczyć planami typowo kulturystycznymi, a wyglądać dokładnie tak samo jak na początku (pomijając "pompę" po treningu i ewentualne lekkie odtłuszczenie, które poprawia widoczność mięśni bez zwiększania ich faktycznej wielkości). A 45 cm w bicepsie przy dobrym odtłuszczeniu jest nieosiągalne bez sterydów dla 99% populacji.
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Zbyt intensywny trening siłowy szkodzi tenisowej płynności ruchu i to jest fakt niepodważalny.
Dla ostatecznego pozytywnego efektu najważniejsze są proporcje.

W tenisa gram ponad 20 lat. Jakiejś 15 lat temu zmieniłem proporcje pomiędzy treningiem tenisowym i siłowym.

Trenowałem na siłowni 7 lat w systemie 4 razy w tygodniu.
Nabrałem masy i siły ale straciłem płynność ruchów, kondycję i timing.

Masa mięśniowa zabiła wydolność. (chociaż nie byłem monstrum 87kg przy dzisiejszych 77kg)

Teraz trenuję siłowo ale sztangi nie dotykam a hantle prawie całkowicie wypadły z obiegu. Zastąpiłem je ciężarem własnego ciała, wprowadziłem treningi stabilizujące oraz funkcjonalne (ruch z obciążeniem).

Na korcie czuję się dużo lepiej. Jest szybkość i kondycja. Poprawił się timing co jest kluczem przy mojej grze 1BH.

Przetestowałem to na własnej skórze i w kierunku większej intensywności siłowej już nigdy nie pójdę ponieważ chcę się nadal rozwijać tenisowo.

Porównam to może do uderzenia topspinem. Jak przesadzisz z rotacją kosztem uderzenia to piłka nie doleci nawet do siatki.
Właściwe proporcje są kluczowe dla końcowego efektu.

PS. Wyczesany załączył bardzo fajny filmik z treningiem siłowo-funkcjonalnym.
Odmian takich treningów jest sporo. Wykorzystujemy małe ciężary, piłki lekarskie, schody, gumowe taśmy itp. Więcej powtórzeń przy zachowaniu odpowiedniej dynamiki ruchów.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
tots
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 29 gru 2011, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Jak chcecie zobaczyć jak wyglądają plany treningowe i ćwiczenia w przygotowaniu fizycznym do gry w tenisa to podsyłam link: http://micoach.adidas.com/com

Wystarczy się zalogować i wybrać zakładkę tenis bo znajdują się tam treningi do różnych dyscyplin.

Są bloki treningowe zarówno na siłę jak i na szybkość.

Zauważyłem, że jak ktoś słyszy, że trzeba wytrenować siłę w tenisie to od razu ma złe wyobrażenie - podnoszenie ogromnych ciężarów w ćwiczeniach wielostawowych takich jak martwy ciąg czy przysiad.

Siła w tenisie to zupełnie inna bajka, zobaczcie na ćwiczenia w tych planach treningowych, dominują ćwiczenia wykonywane na jednej nodze, z hantlami, na wyciągach, ze stepami, z gumami, z płotkami.

W tenisie zawodnik trenuje na siłowni aby zbudować: szybkość, siłę dynamiczną, balans, elastyczność, a przede wszystkim zabezpiecza organizm przed przeciążeniami powodującymi kontuzje.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening siłowy dla tenisisty

tots pisze:W tenisie [...] przede wszystkim zabezpiecza organizm przed przeciążeniami powodującymi kontuzje.
O właśnie! O tym nikt nie wspomniał. Wzmocnione mięśnie to bezpieczne ścięgna i stawy.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

tots pisze:Jak chcecie zobaczyć jak wyglądają plany treningowe i ćwiczenia w przygotowaniu fizycznym do gry w tenisa to podsyłam link: http://micoach.adidas.com/com
Mam to na Xboxie i daje wycisk. :D Można się poruszać w domku jak deszcz albo mróz. :D Zachęcam, ale siłki też nie omijajcie, nie ma co z siebie robić miętkiego, facet ma mieć mięsień i wierzcie mi nie spowolni Was delikatna muskulatura.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2014, 02:38 przez Stefano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Widzę, że wypowiadający się tutaj o treningu siłowym dalej mają wrażenie, że jak 2/3razy w tygodniu zrobią przysiady czy martwy ciąg, a broń boże wyciskania sztangi to w ciągu paru tygodni przywalą 10-15kg masy będą mieli 45cm w bicepsie i "stracą płynność ruchów". Ciemnogród Panowie. :)
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening siłowy dla tenisisty

ekba pisze:Widzę, że wypowiadający się tutaj o treningu siłowym dalej mają wrażenie, że jak 2/3razy w tygodniu zrobią przysiady czy martwy ciąg, a broń boże wyciskania sztangi to w ciągu paru tygodni przywalą 10-15kg masy będą mieli 45cm w bicepsie i "stracą płynność ruchów". Ciemnogród Panowie. :)
45 cm w bicepsie nie będą mieli, ale to że stracą tajming i płynność ruchów od martwego ciągu to gwarantowane.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

PitS pisze:
ekba pisze:Widzę, że wypowiadający się tutaj o treningu siłowym dalej mają wrażenie, że jak 2/3razy w tygodniu zrobią przysiady czy martwy ciąg, a broń boże wyciskania sztangi to w ciągu paru tygodni przywalą 10-15kg masy będą mieli 45cm w bicepsie i "stracą płynność ruchów". Ciemnogród Panowie. :)
45 cm w bicepsie nie będą mieli, ale to że stracą tajming i płynność ruchów od martwego ciągu to gwarantowane.
Absolutnie nie, poprawią wręcz swoją dynamikę, doczytaj. Poza tym kto mówi o MC.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”