silenceoff
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 22 sty 2010, 02:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt: Strona WWW

Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warszawa

Witam.

Poszukuję specjalisty (nie tylko na papierze ale przede wszystkim aktywnego gracza) od serwisu. Szukam kogoś kto mnie po prostu nauczy (sensownie) serwować na miarę moich warunków i realnych możliwości. Gram rekreacyjnie (ale w miarę regularnie mimo prawie rocznej przerwy gdyż przeprowadziłem się do Irlandii i nie miałem czasu/możliwości/z kim grać) od paru lat, mój poziom NTRP to coś w granicach 3.5-4.0 gdy jestem w optymalnej formie (bez długich przerw w grze).

Oczywiście mój tenis wymaga szeregu poprawek czy wręcz nauki od początku pewnych zagrań ale chcę zacząć od serwisu gdyż najbardziej to on mi przeszkadza gdy gram ze swoim polskim sparingpartnerem na punkty i mimo iż mamy zbliżony poziom gry i zacięte mecze to ciągle z nim przegrywam bo zbyt często tracę swoje podanie (bynajmniej nie dlatego że on jakoś super returnuje czy coś w tym stylu). Dyspozycja serwisowa wpływa też na moją pewność i skuteczność gry z głębi kortu.

Jest tylko jedna zasadnicza kwestia. Ja potrzebuję kogoś naprawdę kompetentnego kto będzie w stanie nauczyć mnie prawidłowego i efektywnego serwowania dostosowując to zagranie do moich (słabych) warunków fizycznych (171 cm wzrostu, 62 kg) i przede wszystkim, ucząc i pokazując bardzo szczegółowo wszelkie detale techniczne samego uderzenia. Wiem że Raonicem czy Isnerem nigdy nie będę ale mi po prostu zależy by polepszyć % trafianych serwisów oraz ich efektywność, różnorodność aby 1. serwis był w stanie przynajmniej powtarzalnie wymuszać błąd na rywalu a drugi serwis był serwowany regularniej, swobodniej a nie jak do tej pory "sztywna ręka, dusza na ramieniu" i wystawka, na którą rywal musi czekać aż doleci stojąc blisko linii serwisowej). Moim problemem jest to, że do tej pory nie wiem, pomimo licznych prób podejrzenia z YouTube jak obracać główką rakiety przed i w trakcie kontaktu piłki z powierzchnią rakiety np. takie coś jak "pronacja" jest dla mnie przeciwieństwem ruchu który widziałem u paru amatorskich graczy. Część ludzi pokazywało mi że główka rakiety "oplata" piłkę podczas uderzenia tak że kciuk zawija się jakby z prawej na lewą stronę (tak jak ruch pronacji) a jeszcze inni pokazywali mi ruch przeciwny (z lewej na prawą , wtedy naciąg uderza w piłkę przechodząc bardziej po jej prawej stronie). Kłopotliwy też jest dla mnie wyrzut. Ciężko mi ustawić sobie stały wyrzut. Gdy rzucam wysoko piłkę rzadziej trafiam w karo ale jak już trafię serwis wydaje się bardziej soczysty, dokładniejszy ale zaobserwowałem że nie jest o dziwo jakiś wyraźnie mocny, gdzieś ta energia ucieka mi a sam czuję w mięśniach że sporo wysiłku kosztował mnie ten serwis a efekt słaby bo rywal owszem nie zaatakuje, ale zablokuje i przebije piłkę ... gdy wyrzucam niżej to częściej robię out-y na długość, uderzam bardziej z ręki ale serwis jest regularniejszy i bardziej go czuję / kontroluję. Mam już tego dosyć i chcę kogoś na profesjonalnym poziomie kto ma sporą wiedzę w teorii i praktyce (sam umie świetnie serwować!). Fajnie by było jakby znalazł się ktoś kto do tego wszystkiego jest niższy niż 180 cm bo taki ktoś będzie w stanie łatwiej dostosować serwis i ruch serwisowy do mojej osoby niż ktoś kto wbija gwoździe z góry w dół bez wysiłku (mając 190 cm).

Miałem kiedyś już dwie próby gdzie znalazłem sobie jakiś młodych juniorów czy bardzo dobrych amatorów z wynikami, ale oni nie nadawali się do nauki takiej "szczegółowej" i nie umieli dostosować techniki do moich warunków, zoptymalizować jej. Nie chcę kogoś kto narzuci mi styl dla kogoś kto ma 190 cm, uderza każdą piłkę bardzo mocno, płasko z góry w dół bo to nie mój styl. Moim wzorem była Justine Henin i Martina Hingis, bo obie pomimo drobnej budowy potrafiły rządzić na korcie i wygrywać winnery czy świetnie kontrować.

Na razie z oczywistych względów chętnie umówię się z kimś na płatną próbę gdyż chciałbym "oddać się w ręce" komuś kto faktycznie coś zmieni w mojej grze (na pierwszy rzut idzie serwis) i będzie w stanie dostosować ją do mnie, mojego naturalnego stylu uwypuklając zalety a nie narzucając jakiś kanon na siłę który odbierze mi radość z gry i co gorsza - skuteczność. Miasta w których mogę się spotkać to:
Wrocław (preferuję)
Warszawa;
Toruń;
Dublin - Irlandia (preferuję, ale nie spodziewam się, że na kogoś tu trafię :P)'
Ostatnio zmieniony 4 sty 2014, 22:50 przez silenceoff, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwany spec od serwisu (ntrp > 5.9) Wrocław, Warsza

Ustaw się na trening z Pio.
Ja też mogę coś podpowiedzieć, ale nie mam ostatnio dużo czasu.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Poszukiwany spec od serwisu (ntrp > 5.9) Wrocław, Warsza

Napisz coś o swoim serwisie.
1. Serwujesz z pozycji trophy czy dostawiasz drugą nogę przed wyjściem w górę?
2. Serwujesz rotacyjnie czy płasko?
3. Robisz jakieś ćwiczenia techniczne ściśle pod serwis?
4. Czy robisz jakiekolwiek inne ćwiczenia techniczne pod tenisa, tj. "na sucho", bez piłki (np. przed lustrem) - tzw. "rzeźbienie".
5. Czy robisz jakieś ćwiczenia wzmacniające ogólną sprawność i siłę dynamiczną, np. na nogi lub obręcz barkową?
Piotr Szyba.
silenceoff
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 22 sty 2010, 02:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt: Strona WWW

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

hitman pisze:Napisz coś o swoim serwisie.
1. Serwujesz z pozycji trophy czy dostawiasz drugą nogę przed wyjściem w górę?
2. Serwujesz rotacyjnie czy płasko?
3. Robisz jakieś ćwiczenia techniczne ściśle pod serwis?
4. Czy robisz jakiekolwiek inne ćwiczenia techniczne pod tenisa, tj. "na sucho", bez piłki (np. przed lustrem) - tzw. "rzeźbienie".
5. Czy robisz jakieś ćwiczenia wzmacniające ogólną sprawność i siłę dynamiczną, np. na nogi lub obręcz barkową?

1. Serwuje raczej z pozycji lekko trophy choć nie do końca, nie jest tak ze za każdym razem mam idealnie taka sama postawę, trochę podchodzę do tego na luzie by nie być jakoś skrepowanym czy usztywnionym starając się oczywiście zachować pewne standardy. Niestety źle to wpływa np. na wyrzut który rzadko kiedy jest taki sam jak poprzedni :-) inna sprawa ze nie celebruje tak poszczególnych serwisów , należę do tych co lubią rozgrywać szybko serwis po serwisie. U mnie wyjście w górę jest bardzo minimalne. Przy drugim serwisie wcale tego nie robię, bo się boję. :-) Sama ręka i nadgarstkiem tylko wkręcam piłkę na 30% siły przy minimalnej pracy całego ciała/nóg . To jest efekt nauki podczas meczy a nie na treningach - w meczu wszystko diabli bierze gdy nie idzie więc zawsze najważniejsze jest by nie zrobić błędu (lub zrobić ich jak najmniej). Robiąc prawidłowy balans ciałem i wyjście w górę przy drugim serwisie robiłbym z 50 podwójnych na mecz... aczkolwiek zdaję sobie sprawę że muszę się za to wziąć - stąd ten post i próba znalezienia kogoś sensownego.

2. Trudno mi nazwać mój serwis rotacyjnym choć nie jest to plaski serwis a jeśli już mi taki wyjdzie to ...owszem ... jest grany nisko nad siatka ale jest on bardziej ścięty (nadgarstkiem) ale daleko mu do prawidłowego technicznie slajsa gdyż piłka nie ucieka tak po koźle tylko tyle że się nisko odbija. Z racji mojego wzrostu łatwiej mi grac serwisy "balonikowe" bo przynajmniej trafiają one dość regularnie w kort ale stosuje je tylko gdy gram dany serwis używając mniej niż 70% siły. Powyżej tych 70% siły staram się uderzać płasko piłkę ale jest to bardziej ala slajs poparty ręka i ruchem ciała (prędkość piłki nie jest jakoś mega szybka ale w jest w niej spora energia poprzez nadany slajs (nie do końca zgodny z prawidłową techniką jak już wspomniałem) co czasem powoduje błąd u rywala jak trafie dobrze w odpowiednie miejsce w karze, na ciało lub głęboko . Niestety z reguły moje serwisy są za wolne, dość słabe (by wymusić błąd spowodowany niedoczasem) a kozioł jest dość niski (rotacja zbyt słaba) nawet gdy próbuje tych rotacyjnych aby piłka wyżej skoczyła - żeby chociaż odskok piłki był większy to byłoby całkiem całkiem przy takiej prędkości niezbyt dużej a tak to rywal który dobrze returnuje lub po prostu kto ma powera i umie zagrywać winnery z prostych piłek kończy takie serwisy bezceremonialnie (mam tu na myśli mój drugi serwis) a i returny na moje serwisy zdarzają się być szybkie (kontra) gdzie nie mam już szans na wygranie punktu ale to może dlatego ze mam zwyczaj grania różnorodnych serwisów, raz mocniej raz lżej ale częściej tak się zdarza ze rzadziej gram 1 serwis powyżej 75% swojej potencjalnej siły bo wole zagrać lżej ale zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia. To sprawia ze ci którzy lubią atakować często są wyluzowani i udaje im się wchodzić także na moje 1 serwisy które d..y nie urywają ze tak się wyrażę. :-)

3. Nie robię w zasadzie ćwiczeń pod serwis bo nie miałem czasu na takie typowe treningi, z reguły po prostu grałem z kimś mecz "luźny" gdzie próbowałem różnych rzeczy (z różnym skutkiem na wynik). Trening na science odpada bo to najnudniejsze co tylko może być (zresztą do serwisu to się to nie sprawdza i nie nadaje taka opcja), a nie każdy chce się umówić z tobą na 100% trening bez gry na punkty.

4. Czasem zdarza się ze macham rakieta w domu ale rzadko odkąd rozbiłem szklany żyrandol. :-)

5. Obecnie nie robię ćwiczeń ogólnych - swego czasu chodziłem 1,5 roku temu na siłownie przez pół roku raz w tygodniu w celach kondycyjnych. Przed meczem i po zwykle biorę suplementy typu glutamina, kreatyna . Ale mam w zamiarze również wzmocnić się ogólnie - fizycznie , jak najbardziej, zwłaszcza że mam słabe warunki fizyczne i jest to wręcz konieczne jak chcę myśleć o graniu w jakiś turniejach czy rywalizacji.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Poza oczywistymi podstawami, uchwytem BH i ustawieniem, jest kilka wskazówek które mogą Ci pomóc. Nagraj się w slow motion. Dużo rzeczy zobaczysz sam. Podstawą jest stabilny i powtarzalny wyrzut piłki jeśli go nie masz, poćwicz. Pomaga brak jakichkolwiek przyruchów, machnięć, przenoszenia ciężaru ciała na przednią i tylną nogę przed właściwym serwisem! Nic nie dają! Tylko przeszkadzają. Nasz narząd równowagi jest w stanie jednocześnie przeanalizować i kompensować określoną liczbę bodźców zewnętrznych. Później przestaje być precyzyjny. Łatwiej Ci będzie precyzyjnie trafić.

Wrzuć swój film na forum. Będzie łatwiej określić gdzie popełniasz błędy.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
psycho
Nowy
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 3 sty 2014, 18:14

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Czytając ten temat - jakbym widział siebie. Gram w tenisa od 6-7 lat i z serwisem mam cały czas problem. Próbowałem z wieloma trenerami ustawić jakąś powtarzalną sekwencję serwisową, ale speca jakiego szukasz nie znalazłem. Generalnie będąc na korcie staram się obserwować trenerów prowadzących lekcje i ćwiczenia dotyczące serwisu jakie aplikują klientom. Jeśli widzę coś co wydaje mi się, że może być pomocne - umawiam się na lekcję, albo próbuję wdrażać u siebie.
Generalnie - myślę, że problemem (u mnie przynajmniej) jest brak właśnie powtarzalnej sekwencji serwisowej. Lepszej, gorszej - ale czegoś co by było powtarzalne i dawało kontrolę oraz podstawę do ćwiczenia i dalszego doskonalenia. W praktyce, podczas sparingów staram się dostosować wersję serwisu (a mam ich kilka, bo próbując przez lata wypracowałem różne style :D ) do aktualnego stanu pamięci mięśniowo - koordynacyjnej (jeśli zrozumiale się wyrażam). Tak, aby przynajmniej popełniać jak najmniej podwójnych.
Jeśli znajdziesz jakiegoś czarodzieja (najchętniej w Warszawie), który rzeczywiście Ci pomógł - pochwal się na forum. Pzdr.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Ustalmy pewne fakty dot. metodyki nauki sportu. Głównie chodzi o zasadę analityczności - złożone czynności trzeba rozbić na proste elementy, wyćwiczyć je, a potem złożyć do kupy. Serwis jest ogromnie złożoną sekwencją ruchową, którą należy wyćwiczyć do poziomu 80-90%-ej powtarzalności. Mój znajomy, który studiuje medycynę i interesował się układem nerwowym w sporcie powiedział mi, że trzeba 12 tygodniu treningu, aby opanować podstawowe, nie wyćwiczone wcześniej elementy ruchowe w sporcie. Niestety nie mogłem go dopytać o źródła, bo akurat wtedy musiał kończyć rozmowę, a potem już wyjechał do Stanów, ale przyjmijmy, że te 12 tygodni to taki "zdrowy" tryb i możemy przyjąć go za punkt wyjścia. Inną sprawą jest, że potrzeba kilkudziesięciu tysięcy dobrych powtórzeń danej czynności, aby elementy "zakodować" albo nawet "zabetonować" w układzie nerwowym (choć to drugie wg. mnie możliwe jest nie później jak do 16-18 roku życia). Nie zrobisz 10 000 powtórzeń w ciągu 3 miesięcy, bo to jest aż 111 dziennie. Wliczając przerwę niedzielną lub nawet dwie przerwy w ciągu tygodnia robi nam się 200 powtórzeń w czasie dnia treningowego. Doliczając zmęczenie po pracy oraz efekt, nazwijmy to "błędnego przyspieszenia"*, wychodzi z tego max 50 poprawnych ruchów dziennie. Tak więc perspektywa uzyskania owych 10 000 poprawnych ruchów oddala się na rok do przodu. Oczywiście przy założeniu, że nie poddasz się i nie ulegniesz zniechęceniu i nie będziesz miał w treningu dziur rzędu 10 - 30 dni albo i więcej, bo wtedy trzeba zaczynać od nowa. Jeśli jednak będziesz robił 50 dobrych powtórzeń dziennie, co powinno zająć max pół godziny, to do wiosny zrobisz duże postępy. Ale teraz sobie to przeczytaj 2-3 razy, zastanów się dobrze jak bardzo chcesz się nauczyć tenisa i odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz się tego podjąć. Jeśli tak, to mogę nagrać Ci filmik instruktażowy z elementami, które ja poprawiłem w swoim serwisie i z których jestem poniekąd zadowolony (chociaż ja ciągle mam narąbane w głowie jakichś ideałów, których nigdy nie spełnię, ale tę kwestię pomijam). Póki co mi się za bardzo nie chce, ale jeśli Ty się zdecydujesz, że chcesz przez zimę nad tym pracować, to i ja jestem się w stanie zmobilizować i zmontować takie coś. A jak bardzo chcesz to jeszcze Ci pokażę różne odmiany serwisów i różnice pomiędzy najbardziej reprezentatywnymi sekwencjami (Nadal, Federer, Murray, Tsonga/Ivanisevic, Wawrinka, Roddick).
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
pivdy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 292
Rejestracja: 27 paź 2009, 23:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Nie do końca rozumiem. Czy Ty naprawdę nie widzisz jak grasz? Przestań mieszać ludziom w głowach. Masz swój blog. To nie śmieć w innych wątkach.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Jeśli coś namieszałem, to sprostuj. Jak nie, to milcz i nic do mnie nie pisz, a już na pewno nie tym tonem.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

hitman pisze:Jeśli coś namieszałem, to sprostuj. Jak nie, to milcz i nic do mnie nie pisz, a już na pewno nie tym tonem.
Powstaje tylko pytanie, czy można uczyć samemu czegoś nie potrafiąc? Kolega szuka osoby, która nauczy go serwisu, a ty zdaję się erę trenerską masz już za sobą.
Koledze silenceoff proponuję trenera z prawdziwego zdarzenia, a nie forumowych samozwańczych mistrzów.
Prince Textreme Tour 100 310
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Skąd takie wnioski? Bo wydaje mi się, że znikąd. Skąd wiesz czy zajmuję się trenowaniem kogokolwiek i czy potrafię nauczyć serwisu? Kwestia jest taka, że potrafię nauczyć serwisu i to bardzo dobrze.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

hitman pisze:Skąd takie wnioski? Bo wydaje mi się, że znikąd. Skąd wiesz czy zajmuję się trenowaniem kogokolwiek i czy potrafię nauczyć serwisu? Kwestia jest taka, że potrafię nauczyć serwisu i to bardzo dobrze.
Widziałem Twoje ogłoszenie i to mi wystarczy. Nie mniej, nie jest to kwestia osobista, po prostu najlepiej nauczy trener/były zawodnik, oczywiście jeśli ma do tego dryg. A Ty trenerem nie jesteś, z tego co oglądałem Twój serwis również nie jest zawodniczy (żeby nie było sam mam nie lepszy, piszę to z czystego rozsądku).
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
Marcoone
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 389
Rejestracja: 2 lip 2012, 22:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Pioooo, Pioooo.
Jest znowu robota do wykonania. ;)
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Marcoone pisze:Pioooo, Pioooo.
Jest znowu robota do wykonania. ;)
Zawszę chętnie pomogę :-) choć nie spełniam warunku z tematu... >NTRP 5,9. :-)
Krótko OT który się tu pojawia dzięki Hitmanowi... otóż jestem zdania że nie trzeba być byłym zawodnikiem aby być dobrym trenerem. Wręcz często nie idzie to w parze. A znam kilku którzy są świetni, a zaczęli w tenisa grać w wieku 35 lat choć każdy z nich ma doświadczenie sportowe z innych dyscyplin uprawianych jednak od dziecka. ( Lekkoatletyka, a drugi tenis stołowy).
Może warto dać hitmanowi szanse. Jak ma się sprawdzić w trenerce?
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Pio pisze:
Marcoone pisze:Pioooo, Pioooo.
Jest znowu robota do wykonania ;)
Zawszę chętnie pomogę :-) choć nie spełniam warunku z tematu... >NTRP 5,9. :-)
Krótko OT który się tu pojawia dzięki Hitmanowi... otóż jestem zdania że nie trzeba być byłym zawodnikiem aby być dobrym trenerem. Wręcz często nie idzie to w parze. A znam kilku którzy są świetni, a zaczęli w tenisa grać w wieku 35 lat choć każdy z nich ma doświadczenie sportowe z innych dyscyplin uprawianych jednak od dziecka. ( Lekkoatletyka, a drugi tenis stołowy).
Może warto dać hitmanowi szanse. Jak ma się sprawdzić w trenerce?
Szansa należy się każdemu, o ile znajdzie się osoba za to odpowiedzialna. Jeśli hitmana wiedza bazuje na filmach z Youtube, a nie na własnych doświadczeniach, to równie dobrze kolega może sam sobie te filmy obejrzeć.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Dla mnie ważne przy doborze trenera jest nie jego kariera zawodnicza (bo to częściej przeszkadza niż pomaga), ale przede wszystkim umiejętność odpowiedniego dobierania treningu i spostrzegawczość, gdzie i co można poprawić. Tak samo ważne jest dla mnie, aby trener sam ładnie grał, a nie był tylko teoretykiem. Przez ładnie rozumiem taki styl, którym sam bym chciał grać (bo każdy uczy się też poprzez obserwowanie trenera).
Dlatego na warszawskim rynku jest może z 5 trenerów spełniających te kryteria.
Lemmy
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: 11 sty 2009, 19:18

Re: Poszukiwany spec od serwisu (NTRP > 5.9) Wrocław, Warsza

Nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z ESP. Spostrzegawczość, gdzie i co można poprawić. Z żadnego amatora zawodnika już nie będzie. Trener musi umieć dostrzec, jakie uderzenia można zmodyfikować, oraz do jakiego stopnia. I gdzie są największe rezerwy na poprawę. A nie łopatologicznie zmieniać każde uderzenie wg podręcznika.
Demon of the Fall

Wróć do „Technika, taktyka, trening”