Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Kompakt z wymiennym obiektywem?

Ktoś się orientuje, czy w ogóle warto przyglądać się tym wynalazkom pod tytułem kompakt z wymiennym obiektywem jak np. Sony NEX-5? Bo to już jest cena lustrzanki, więc zastanawia mnie czym taki aparat ma z nimi konkurować?
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Rozmiarem i wagą, możliwościami multimedialnymi, no i jednak ceną.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

I szybkostrzelnością. Jeszcze nie spotkałem się z kompaktem, który tak szybko łapie ostrość jak lustro i co za tym idzie strzela foty. Co prawda od jakiegoś czasu już w tym nie siedzę, ale nie sądzę żeby się tu coś zmieniło. Noooo i jakość zdjęć oczywiście. No chyba że ładują już do kompaktów matryce tak duże jak do lustra.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Ładują. A SLRy z pełną małoobrazkową matrycą kosztują zdecydowanie drożej od bezlusterkowców i idiotek z gwintem.

Osobiście nie lubię tego pomysłu, ale ja konserwa jestem. Dla mnie, jak sprzęt nie urywa ręki po trzech minutach trzymania, to to nie aparat i nie umiem tym zdjęć robić. Ale jeśli komuś to nie przeszkadza, to po co dźwigać kloca? Najważniejsza jest i tak lufa, a to, co do niej podczepiamy ma być dla nas wygodne. Ja wolę patrzyć w maleńki wizjer, nie przeszkadza mi "zniknięcie" obrazu w momencie robienia zdjęcia itd itp. Lubię się bawić ustawieniami ręcznymi i... po prostu lubię lustrzanki.

Co do kompaktów z gwintem, to nie rozumiem po co w ogóle stworzono te zabawki. Kompakt ma być z założenia mały, lekki i poręczny. I jest. Ale jak mu dokręcisz prawdziwą, szklaną lufę o dobrej jasności, to... przestaje to być kompakt, a zaczyna... źle wyważony zestaw fotograficzny. No chyba, że chodzi o to, żeby na codzień mieć kompakt z tanim plastikowym kapselkiem zamiast obiektywu i tylko od święta przykręcać prawdziwą zabawkę. Tylko, że "na codzień" nie gorsze zdjęcia zrobi się dobrą komórką. A od święta... wygodniej mieć gabaryt i masę lustrzanki. Lepiej w dłoni leży. ;) Jak dla mnie.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

htb pisze:I szybkostrzelnością. Jeszcze nie spotkałem się z kompaktem, który tak szybko łapie ostrość jak lustro i co za tym idzie strzela foty. Co prawda od jakiegoś czasu już w tym nie siedzę, ale nie sądzę żeby się tu coś zmieniło. Noooo i jakość zdjęć oczywiście. No chyba że ładują już do kompaktów matryce tak duże jak do lustra.
Te czasy już dawno odeszły w niepamięć. Jest kilku producentów, którzy wrzucają matryce albo APS-C, albo 43 do aparatów z wymiennymi obiektywami:

APS-C:
Canon - Canon EOS M
Fujifilm - Fuji XPro-1, Fuji X-E1
Samsung - też kilka modeli, NX1000, NX20, NX210
Sony - NEX-6, NEX-5R, NEX-7

M4/3:
Panasonic - już sporo, ostatnio GH3
Olympus - OMD EM-5, E-PL5

Co do łapania ostrości to zależy od producenta. Te firmy które zaczęły pracę nad systemami bezlusterkowymi wcześniej osiagają czasu ostrzenia charakterystyczne dla lustrzanek. Z tego co kojarzę to były narzekania na Fuji XPro-1, ale w ostatnim modelu to poprawili. Co do błędów ostrzenia to te oparte na kontraście (bezlusterkowe) są tak samo dobre jak lustrzanki (detekcja fazy) jeśli nie lepsze.

W bezlusterkowcach nie ma wizjerów optycznych - wyjątkiem jest XPro-1. W niektórych są wizjery elektroniczne, coraz lepszej jakości o wysokiej rozdzielczości. Część aparatów nie ma wizjerów i ostrzenie i kompozycja odbywa się na tylnym ekraniku.

Kwestą jaką warto się zainteresować jest dostępność obiektywów. Panasonic i Olympus zaczęły wcześniej i mają paletę zoom'ów oraz już całkiem sporo stałek o jasnym świetle. Teraz zaczynają dodawać jasne zoom'y. Inne firmy mają trochę mniej obiektywów.

Często, chyba zawsze są oferowane konwertery, które pozawalają używanie obiektywów z systemów lusterkowych. Trochę wolniej ostrzą, bo najczęściej były optymalizowane pod detekcję fazy a nie kontrastu jak w bezlusterkowcach, ale można używać.

Generalnie są mniejsze i lżejsze. Jakość zdjęć porównywalna.

Nikon też wszedł w bezlusterkowce, ale z mniejszą matrycą - Nikon 1 V2. Pentax wypuścił K-01 - matryca APS-C.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Ja jednak podpisuję się pod tym co Yogi napisał. Kompakt to mam teraz w komórce. A aparat to musi swoje ważyć :) bo wtedy i stabilniej się trzyma i łatwiej przymierzyć.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Trzeba rozróżnić osobiste preferencje od możliwości sprzętu. Dla mnie to bez różnicy czy klepię fotki lustrzanką czy kompaktem. Bardzo często zabieram za sobą Olympusa XZ-1. Jest mały, zawsze go mogę mieć ze sobą, obiektyw z bardzo dobym światłem (1.8-2.5), zakres użytecznych ogniskowych też piękny (28-112). Do fotografii podróżniczej, portretów czy nawet prostego makro spokojnie wystarcza. Ze stablizacją daje radę robić nawet nocne fotki. Nie każda wyjdzie, ale jak się powtórzy ujęcie to prawie zawsze mam stabilne ujęcie. A najważniesze, że zmieści mi się w kieszeni spodni. Bo najlepszy aparat to taki, który masz ze sobą. :wink:

Co do tego trzymania i wagi, to trochę nie rozumiem, ale to już pewnie moje ograniczenie. Wystarczy, że łokcie oprzesz na korpusie ciała, rozstawisz nogi dla stabilnej postawy i wtedy waga nie ma żadnego znaczenia o ile Twój aparat nie waży 200 kg. Taką samą fotkę klepnę i kompaktem i lustrzanką. :wink:

Obecnie lustrzanki używam tylko do makro, ze względu na obiektyw. W drogę biorę tylko kompakt, bo więcej mi nie potrzeba.

I właśnie tylko tutaj upatrywałbym przewag lustrzanek/bezluterkowców nad zwykłymi kompaktami – w fotografii specjalistycznej (trochę nie na temat, ale co mi tam):
  • Makro (dedykowane obiektywy),
  • Portrety z rozmytym tłem (duża matryca z obiektywem o jasnym świetle),
  • Fotografia sportowa (wysokie ISO z obiektywem o jasnym świetle, przeważnie teleobiektywy),
  • Natura (duże teleobiektywy),
  • Architektura (szerokie obiektywy).
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

RatRace - dlatego na początku napisałem, że w zasadzie wszystko zależy od upodobań i oczekiwań. Dalej pisałem już głównie o własnej percepcji. Dla mnie aparat musi być ciężki, bo wtedy nie przenosi tak mocno drgań i możesz robić choćby bulb'a z ręki. A do szybkiego, podręcznego strzelania mam telefon - taki Walther PPK.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Ja się grzecznie "zapytowywuję" szanownego Koleżeństwa w postaci Yogiego i RR - lenie patentowe, nie mogliście się swoją wiedzą wykazać w praktyce na TF-ie i odciążyć nieco Logiego? :D Lub chociaż z litości fotkę mu zrobić porządną, taką jedną malusieńką, coby człowiek dowód własnego szaleństwa miał? :] .
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

hokej pisze:Ja się grzecznie "zapytowywuję" szanownego Koleżeństwa w postaci Yogiego i RR - lenie patentowe, nie mogliście się swoją wiedzą wykazać w praktyce na TF-ie i odciążyć nieco Logiego? :D Lub chociaż z litości fotkę mu zrobić porządną, taką jedną malusieńką, coby człowiek dowód własnego szaleństwa miał? :] .
Wiesz, zawsze bezpieczniej się powypowiadać z kanapy. :wink: :wink: :wink:

Kiedyś robiłem fotki na dwóch turniejach i potem odpuściłem, bo nie mogłem się skupić na oglądaniu.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Uprzejmie informuję, iż kilka "celów" działkiem Logiego zlikwidowalem osobiście. A że nie przytaszaczyłem własnego... Przepraszam. Ręki mi zabrakło jak kiełbasę i węgiel zabralem. A mogłem darować sobie tego grilla. Na drugi raz przemyslę sprawę. :twisted:
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

A widzisz, będziesz miał doping, żeby sprawiedliwie podzielić robotę - jest Was tam miastowych sporo, a i przyjezdni coś dostarczyć mogą. Jak będę wiosną leciał samolotem, to mogę przywieźć pistolet i kapiszony do rozpraszania tłumów przy grilu :::yay::: .
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Yogi, rączek Bozia za mało dała? To się módl gorliwiej ;).

Hokej, o grilla się nie martw. Jak ja tam jestem to ... się najemy rotfl .
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Vivid pisze:Yogi, rączek Bozia za mało dała? To się módl gorliwiej ;).

Hokej, o grilla się nie martw. Jak ja tam jestem to ... się najemy rotfl .
To znaczy kto. Ja, Moja Królewska Osoba się najemy? Pisz że uczciwie, a nie rób w konia głodnego człowieka.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

RatRace pisze:To znaczy kto. Ja, Moja Królewska Osoba się najemy? Pisz że uczciwie, a nie rób w konia głodnego człowieka.
No ... ja, Hokej ... :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

YOGItheBEAR pisze:Uprzejmie informuję, iż kilka "celów" działkiem Logiego zlikwidowalem osobiście.
Zgadza się! Za co dziękuję. :::gd:::
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

Vivid pisze:Yogi, rączek Bozia za mało dała?
Dała dość rączek. I dość główek, żeby wiedzieć, że nie ma co zabierać działka w miejsce, gdzie jakiś pingwin mógłby je tłustymi paluchami upaprać. Albo Diabeł ogonem nakryć... :twisted:

Logi - cała przyjemność po mojej stronie. Fajny sprzęt.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

YOGItheBEAR pisze:Logi - cała przyjemność po mojej stronie. Fajny sprzęt.
Fajny to jest MKIII... :hanky:
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

No to dzięki za opinie, dowiedziałem się z nich, że przynajmniej ta cena - wcale nie odbiegająca od lustrzanek - jest czymś uzasadniona, a reszta to kwestia preferencji no i tego, że jednak wybór obiektywów wiadomo gdzie większy :) .
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Kompakt z wymiennym obiektywem?

logigamer pisze:
YOGItheBEAR pisze:Logi - cała przyjemność po mojej stronie. Fajny sprzęt.
Fajny to jest MKIII... :hanky:
Pisałem o lufie... ;)
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”