Awatar użytkownika
PIXI
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 959
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Mysłowice/Sosnowiec

Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Znalazłem przypadkiem podczas analizowania serwu Federera pewien filmik. Pokazuje on porównanie ruchu piłki podczas podania RF w 2003 roku z 2008. Jak widać piłki na początku leciały z taką samą prędkością. Potem jednak widać różnice w wysokości odbicia (obecnie znacznie wyższa niż przed laty) oraz prędkości piłki po odbiciu się od trawy (2003 - 52 mph, 2008 - 43 mph). Różnica jest wyraźna.
Czym jest to spowodowane?
http://www.youtube.com/watch?v=soJ_FVni ... re=related
Może to być także jeden z powodów przerwania passy Wimbledońskich zwycięstw Federera przez Nadala.

A jako dodatek dam pokazanie momentu złapania piłki przez Rogera - 285 cm, to wystarcza żeby piłka "widziała" karo serwisowe. Nieznacznie, ale jednak.
http://www.youtube.com/watch?v=qe4MomUh ... re=related
out of business
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Już gdzieś o tym było, od pewnego czasu zmieniają skład trawy, tak że kort jest wolniejszy.
Chcieli zwiększyć atrakcyjność pojedynków, a stracili unikalny charakter kortów.
Na starej nawierzchni Nadal, nie miał szans dochodzić do niektórych piłek, a po dobrym szlajsie grzech było nie atakować. Teraz to zupełnie inna bajka i gra wygląda tak jak wygląda, praktycznie mało kto gra obowiązkowy dawniej na trawie zestaw serwis i wolej. W ogóle, mało kto chodzi do siatki. :(
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Piłki też zmieniono, na wolniejsze jak łatwo się domyśleć.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Nie podejrzewam Feda o głupotę, to raczej skrajna chora ambicja i chęć udowodnienia czegoś Nadalowi. Jak gra z innymi graczami gra swoje, pod rywala. Jak wychodzi na Nadala zaczyna grać jego grę, na siłę chce mu udowodnić że ogra go na jego warunkach i dostaje często spektakularnie po tyłku.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
rafi77775
Bywalec
Bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 5 mar 2008, 20:31
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

El Diablo pisze:No i jak na to patrzę to tym bardziej qr@$ca mnie roznosi że prawdopodobnie długo nie doczekamy się kogoś pokroju Agassiego, Samprasa, Federera czy też Beckera.
No nie widać młodych zdolnych ;). Chociaż podoba mi się u Murraya jego mądrość gry , a tak swoją drogą jak myślicie Agassi/Sampras z najlepszych lat vs dzisiejszy Nadal ;>??
P.S Na hardzie albo trawie, bo na mączce to raczej byłby jednostronny pojedynek.
najwazniejszy w tenisie jest spokój
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

Na której trawie, na tej teraz, czy z czasów Samprasa? Na tej drugiej i w czasach Agassiego czy Samprasa, mógłby nie dojść do ćwierćfinałów.
Ostatnio zmieniony 8 lut 2009, 13:51 przez ppeter, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

ppeter pisze:Na której trawie, na tej teraz czy z czasów Samprasa? Na tej drugiej i w czasach Agassiego czy Samprasa, mógłby nie dojść do ćwierćfinałów.
Doskonała odpowiedź! Prawdziwej trawy już nie ma...

Inna sprawa to fani Nadala... jak czytam ich komentarze i hasła to jestem bliski zapaści... już obwieścili że Nadal jest najlepszym zawodnikiem na nawierzchniach twardych :lol:

Odkąd tenis stał się bardziej popularny coraz więcej ograniczonych umysłowo pseudofanów... i to tyczy się wszystkich zawodników. Kiedyś były to tłuczki do mięsa zafascynowane Roddickem ale teraz? Federer, Nadal, Djokovic, Murray... każdy ma ciemnotę, która przynosi wstyd.
rafi77775 pisze:...a tak swoją drogą jak myślicie Agassi/Sampras z najlepszych lat vs dzisiejszy Nadal ;>??
P.S Na hardzie albo trawie, bo na mączce to raczej byłby jednostronny pojedynek.
Nie rozśmieszaj mnie takimi pytaniami... oczywiście Sampras i Agassi nie czuli się komfortowo na clayu i tu nie ma dyskusji. Tak jak nie ma dyskusji że Agassi i Sampras na trawie czy hardzie zrobiliby z Nadala miazgę. To że mamy zniekształcony odbiór gry Nadala na tych nawierzchniach wynika z kilku czynników: marność konkurencji, spowolnienie trawy i ułomności psychicznej Federera kiedy gra z Hiszpanem.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

O tym jak to kiedyś na trawie wyglądało, wystarczy popatrzeć na statystyki Kuertena. Na trawie Guga rozegrał oficjalnie 15 meczów z czego 8 przegrał. Doszedł nawet do ćwierćfinału Wimbledonu i to wszystko. Specjaliści od trawy mało grywali na kortach ziemnych i odwrotnie. Jeszcze trochę i Wimbledon mączką wysypią, taka to jest tam trawa teraz. :evil:
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

ppeter pisze:O tym jak to kiedyś na trawie wyglądało, wystarczy popatrzeć na statystyki Kuertena. Na trawie Guga rozegrał oficjalnie 15 meczów z czego 8 przegrał. Doszedł nawet do ćwierćfinału Wimbledonu i to wszystko. Specjaliści od trawy mało grywali na kortach ziemnych i odwrotnie. Jeszcze trochę i Wimbledon mączką wysypią, taka to jest tam trawa teraz. :evil:
Ppeter cierpię razem z Tobą! Mnie bawi argument że Nadal wygrał w tym samym roku na trawie i mączce właśnie z tego powodu. Fani Nadala dostają orgazmu, a Ci którzy pamiętają jak gra na trawie kiedyś wyglądała śmieją się z nich. A to wszystko wina ATP... w tej chwili trawa na Wimblu jest wolna i zapewnia wyższe odbicie, a innych turniejów na trawie jest tak mało że szkoda gadać. Jestem zwolennikiem przywrócenia starej trawy i zmianę kalendarza wydłużającego sezon na trawie, którym powinien być zwieńczony Wimblem.

P.S.: Gdzieś ktoś umieścił filmik porównawczy starej i nowej trawy z YT.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

Tak to jest jak oglądalność i widownia rządzi sportem. Garros za wolny i nieprzewidywalny, Wimbledon za szybki i mało widowiskowy (zbyt krótkie wymiany).

Niedługo na FO będzie beton pomalowany na czerwono a na Wimblu na zielono. :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
PIXI
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 959
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Mysłowice/Sosnowiec

Re: Mirka i Roger na korcie - pamiętacie?

El Diablo pisze:P.S.: Gdzieś ktoś umieścił filmik porównawczy starej i nowej trawy z YT.
viewtopic.php?f=4&t=2580
http://www.youtube.com/watch?v=soJ_FVni ... re=related ;)

Cierpię razem z wami. Też chciałbym oglądać taką trawę jak przed kilkoma laty. Teraz już praktycznie nie ma zawodników grających typowy serve&volley. A szkoda, bo to było całe piękno gry. Teraz wygrywa ten, kto przebije więcej piłek na drugą stronę właściwie :(
out of business
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

http://daivined.wordpress.com/2008/07/1 ... reen-clay/
Ten artykuł w zasadzie wyjaśnia wszystko, a filmik tylko uzmysławia jakie to ma przełożenie na grę.
Jak można było zniszczyć coś tak niepowtarzalnego, nie mówiąc już o tym, że w ten sposób właśnie zabija się potrzebę szkolenia niektórych uderzeń i na korcie oglądamy klony.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Zawsze kiedy jakieś popierdółki rządzą to zawsze znajdą sposób na zniszczenie gry... ale dotyczy to nawet niższych szczebli władzy. Pamiętam jak Hiszpańscy zawodnicy byli zszokowani kiedy jakiś pierdzistołek wybrał niekorzystne dla nich warunki do rozegrania spotkania DC bo... stadion był większy.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
bodysek
Weteran
Weteran
Posty: 1075
Rejestracja: 30 sty 2006, 16:02

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Nie wiem dlaczego, ale wszystko tak jakby jest robione pod Nadala :D . AO nawierzchnia niby twarda, ale jednak znacznie wolniejsza od tej z USO i chyba od tej starej na AO no nie ? RG - już wolniej być nie może, Wimbledon - największa metamorfoza, niedługo to zrobią sztuczną trawę, USO - no ciekawe co tutaj wymyślą by zadowolić Hiszpanów, może rozsypią piasek ?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Akurat Wimbledon dla mnie praktycznie nie istnieje. Oglądam tylko finały. Nigdy nie przemawiała do mnie gra na trawie. Tu skłaniam się do opinii wielu Hiszpanów - trawa jest dla krów a nie dla tenisa. Dlatego temat zmian do mnie nie przemawia.
Osobiście jestem za rezygnacją z tej nawierzchni.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Vivid pisze:Nigdy nie przemawiała do mnie gra na trawie. Tu skłaniam się do opinii wielu Hiszpanów - trawa jest dla krów a nie dla tenisa. Dlatego temat zmian do mnie nie przemawia.
Osobiście jestem za rezygnacją z tej nawierzchni.
A pamiętasz o tym, że Twój ulubiony sport w pierwotnej wersji nazywał się Lawn Tennis (... na trawie)?
Jeśli nie to polecam Wikipedię.

Rezygnując z tej nawierzchni rezygnujesz z tenisa w ogóle.
To moja prywatna opinia - na zielonym nigdy nie grałem i pewnie nie zagram. A szkoda.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Nie dramatyzuj. Na trawie (prawdziwej) grałem, raz, dziękuję .....
Kiedyś jak jeszcze wiedziano co to jest trawa a nie wyrób trawopodobny i grano s&v a nie tylko wiedziano że coś takiego jest to jeszcze oglądałem. Teraz jestem za najszybszą eksterminacją.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Ja jestem za przywróceniem prawdziwej trawy i wydłużeniu tego mini sezonu. Ale "nowa" trawa mnie nie kręci... Wimbledon gdzie gra się z końcowej po prostu mnie odrzuca.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

Kiedyś Wimbledon był nieprzewidywalny i premiował zawodników grających odważnie, ale też wymagał specyficznych umiejętności. Teraz to dla mnie taka kiepska odmiana RG.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
PIXI
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 959
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Mysłowice/Sosnowiec

Re: Wimbledon - kort coraz wolniejszy

http://www.youtube.com/watch?v=gqfSKYbVIcU
Ale zielona ta nowa trawa ;)

Edit: I jeszcze to, singiel pań. http://www.youtube.com/watch?v=JhJzL9ol ... re=related

P.S. A Agassi grał Radicalem pomalowanym na nową wersję! ^^
out of business

Wróć do „Rozgrywki ATP i WTA”