szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Proszę o wskazówki-zapis wideo-serwis

Witam wszystkich zapaleńców biegania za żółtą włochatą piłeczką. Poniżej zamieszczam kilka moich krótkich filmów, prosiłbym o komentarz i wskazówki. Czy ja to w ogóle dobrze odbijam? Gra w tenisa sprawia mi radość, chciałbym w miarę poprawnie technicznie wykonywać podstawowe uderzenia. Trenera nie ma, jestem samoukiem. Z góry dziękuję.

Forehand
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_-HpIFmZlUE[/youtube]

Backhand 2H
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=37t943Xbp5A[/youtube]

Backhand 1H
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V4uvKum9dP0[/youtube]

Próba dropshotów
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3OAD33Iatws[/youtube]

Serwis
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H6ttNjg_208[/youtube]

Ale tu już widzę sam, że słabo z nóg się wybijam, słaby skręt w biodrach i jakoś dziwnie mi ta rakieta z tyłu wisi, na razie próbuję serwisu płaskiego. Siatka na Orliku jest za blisko końcowej linii kortu (około 2-3 metrów), dlatego piłki pod linie są trudne do odbioru.
Ostatnio zmieniony 9 lut 2014, 17:20 przez szymas, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Po pierwsze na tym korcie zostaniesz Agassim. Czy będziesz chciał czy nie, z lepszym graczem zawsze będziesz grał na wznoszącej (bo opadać piłka może zacząć za ogrodzeniem). :D

Zdecyduj się co do BH, oba wykonuje się inaczej, obu się już nie nauczysz dobrze.
Masz też odważnego kamerzystę, do konia i do serwującego tenisisty nie podchodzimy od tyłu. Moja córka złamała kolegom (dwóm) przednie zęby.

Jak na początek nieźle, zupełnie dobre jest poruszanie się po korcie, FH z tzw. hebla ale tak grających amatorów starszej daty wciąż się spotyka na kortach, tak się to robiło. Jak wcześniej będziesz odprowadzać rakietę nie będziesz się tak spóźniać i nadganiać siłą.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Nie czuję się kompetentny żeby oceniać twoją grę ale napiszę kilka zdań o serwisie. Wygląda podobnie do mojego kiedy zaczynałem grać. Po pierwsze pamiętaj, że im mniej masz napiętych mięśni przy serwisie tym lepiej. Moc pochodzi z luźnych mięśni. Po drugie spróbuj na początku ustawiać lewą nogę równolegle do linii końcowej - dzięki temu będziesz miał pozycję boczną. Obecnie masz pozycję zbyt frontalną na starcie. Ugięcie nóg przed wyrzutem to niepotrzebny ruch który można usunąć. Nic ci on nie daje, a do tego utrudnia powtarzalność wyrzutu. Popatrz jak serwują pro - uginają nogi ale w czasie wyrzutu. To tak na początek żebyś zaczął od czegoś budować. Nie chcę cię dołować ale to co jest na filmiku ciężko nazwać serwisem. To po prostu przebitka piłki na drugą stronę. Poszukaj na youtube filmików o serwisie. Pooglądaj i porównaj. Musisz wiedzieć do czego dążyć żebyś mógł sam się korygować (do tego najlepsza jest kamera skoro nie masz trenera). Serwis jest trudny i wymaga sporo pracy oraz myślenia przy treningach. Samo przebijanie tysiąca piłek na czas nic nie daje, a nawet może szkodzić. Powodzenia.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Dzięki za rady. Staram się nie napinać mięśni przy jakimkolwiek uderzeniu. No ta pozycja przy serwisie też mi się nie podoba.

Czy ten ziom dobrze pokazuje jak serwować?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EtuCIAA-RB0[/youtube]
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

kolt pisze:Po pierwsze pamiętaj, że im mniej masz napiętych mięśni przy serwisie tym lepiej. Moc pochodzi z luźnych mięśni.
O_O
No kurczę, popatrz, wczoraj miałem rehabilitację i szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej, to bym wygrał z Panem Rehabilitantem.
Na koniec każdej sesji opowiadamy sobie jakiś żart i wygrywa ten, który jest śmieszniejszy. Po Twoim tekście wygrałbym na bank.
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś, następnie idź na kort i spróbuj to wykonać, a potem wróć na forum wy-edytować post. :::bd::


A słowo Moc i Luźny lepiej zestawiać w zdaniu gdzie występuje również Laxigen względnie Loperamid...
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Pst, skąd to oburzenie? Mięśnie przy żadnym uderzeniu nie są cały czas napięte, tylko w określonym momencie. Energia skumulowana w całym ruchu wyzwala się przy uderzeniu. Spróbuj zagrać mocny forehand na spiętej ręce, a potem na luźnej. Jak myślisz, kiedy strzelisz mocniej?

Przy serwisie zaczynasz zamach do dołu, rakieta idzie na plecy, nogi się uginają, i dopiero w tym momencie trzeba wystrzelić, tę dynamikę uwalnia nagłe "szarpnięcie".
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

pst pisze:
kolt pisze:Po pierwsze pamiętaj, że im mniej masz napiętych mięśni przy serwisie tym lepiej. Moc pochodzi z luźnych mięśni.
O_O
No kurczę, popatrz, wczoraj miałem rehabilitację i szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej, to bym wygrał z Panem Rehabilitantem.
Na koniec każdej sesji opowiadamy sobie jakiś żart i wygrywa ten, który jest śmieszniejszy. Po Twoim tekście wygrałbym na bank.
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś, następnie idź na kort i spróbuj to wykonać, a potem wróć na forum wy-edytować post. :::bd::


A słowo Moc i Luźny lepiej zestawiać w zdaniu gdzie występuje również Laxigen względnie Loperamid...
Mnie to bawiło wczoraj ale usnąłem nad klawiaturą - za bardzo rozluźniłem mięśnie oddechowe. Żeby coś rozpędzić albo zatrzymać trzeba użyć siły - czytaj napiąć mięśnie. Rozumiem że chodziło o to żeby nie napinać wszystkich, tylko te potrzebne, ale to chyba truizm.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Widzisz, ja to prosty inżynier jestem i cenię sobie precyzje/dokładność wypowiedzi, szczególnie jak komuś udziela się porad.
Porównaj sobie to co Ty napisałeś, z tym co napisał kolt:
Mazzakollo pisze:Przy serwisie zaczynasz zamach do dołu, rakieta idzie na plecy, nogi się uginają, i dopiero w tym momencie trzeba wystrzelić, tę dynamikę uwalnia nagłe "szarpnięcie".
kolt pisze:Po pierwsze pamiętaj, że im mniej masz napiętych mięśni przy serwisie tym lepiej. Moc pochodzi z luźnych mięśni.
Dostrzegasz różnicę? Pewnie tak, bo Ty napisałeś dokładniej jak wygląda cała sekwencja i z czego tak naprawdę pochodzi siła.
Ja rozumiem co kolt miał na myśli, jednak przekazanie tego w sposób uogólniony może wprowadzić innych w błąd, a niekoniecznie pomóc. Stąd moje oburzenie.
Bo 'im mniej napiętych mięśni tym lepiej', czyli co będzie stabilizowało postawę podczas wyrzutu? co mi utrzyma odpowiednio biodro i tzw. pozycję statuy? Galaretka? :wink:
Dlatego takie uogólnienia są moim zdaniem mało warte.
PitS pisze:Mnie to bawiło wczoraj ale usnąłem nad klawiaturą - za bardzo rozluźniłem mięśnie oddechowe.
Dobrze, że tylko oddechowe... :twisted:
To mi się przypomina jeszcze: "A co mam powiedzieć spiętemu?" Odp: "Żeby się rozpiął". :wink:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Szymas,

FH - w tenisa gra się całym ciałem. U Ciebie gra głównie ręka i grają też trochę nogi. A tułów to jest na wczasach ... ;)
ZERO pracy tułowia poczynając od bioder a kończąc na barkach. Ale to dość typowe jak ktoś musiał sam się uczyć.
Tym bardziej zatem kompletnie nieuprawnione jest granie z pełnej otwartej pozycji. Powinieneś grać z klasycznej zamkniętej by się uczyć, a tak meczowo ewentualnie z półotwartej.
Kolejna kwestia to przygotowanie, za długo czekasz na pikę i jak widać, jak tylko jest dłuższa czy szybsza to koncertowo się spóźniasz i grasz z pięt. Gdzie grasz, do tyłu?
Przeciwnik jest przed Tobą a więc tam transferujesz masę, wchodząc na piłkę masz kończyć na palcach a pięty są w górze. U Ciebie na odwrót ;).

BH - tułów, to samo co z FH. Ten 2HBH to jeszcze całkiem przyzwoicie wygląda. O 1HBH to zapomnij. Machasz ręką i tylko tracisz równowagę ...
A jak ktoś zacznie grać szybciej i z większą rotacją to nabawisz się tylko urazu. Nadgarstek, łokieć, bark - wybieraj :).

Serwis - tu jest sporo do wyeliminowania, zmiany i poprawy. Ale to co należy wyeliminować na teraz - zbyt szybko napinasz mięśnie grzbietu i się wyciągasz jak struna.
Ty czekasz tak napięty na piłkę i w efekcie nie masz już z czego zagrać, musisz nadrabiać dość chaotycznym machaniem ręką co i tak w tej sytuacji niewiele daje bo ma ona ograniczony zakres ruchu przy takim naprężeniu tułowia.
Pełny "wyprost" i napięcie następuje w momencie kontaktu rakiety z piłką, sam widzisz, że u Ciebie tego nie ma. Ty czekasz napięty na piłkę. Także na początku staraj się jednak poczekac na piłkę ;).
Pamietaj że serwis to też zagranie z dołu do góry, tak samo jak FH czy BH, tylko płaszczyzny odwrócone ;).

Dropshot - nie wiem co tam oglądałem ale to nie to :).
Drop to taka forma czopu ale granego na mocno ograniczonej płaszczyźnie pionowej a lekko wydłużonej poziomej. W zależności od piłki (jej szybkości, rotacji i wysokosci kozła) można wykorzystać też "skrócony" szlajs.
Ale podstawowa zasada - dropa gramy nogami! O ile "na stojaka" da się grać BH i FH (jeden Rosjanin tak grając (Czerkasow czy Czesnokow (?)) był nawet długo w top20 i chwilę w top10 rankingu ATP) to już skróta nie bardzo. Tu trzeba wejść pod piłkę i ją jednak delikatnie podnieść (typowy błąd amatora - robić wszystko by nie podnosić piłki, kiedyś to obszerniej wyjaśniałem, może i jakiś artykuł o tym u nas wisi). Wyjątkiem jest gdy nam się zachce zagrać skróta z wsokiego topspinu. Tu technika jest inna.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Dzięki za oświecenie mnie, popracuję nad tymi aspektami. Dzięki za oświecenie mnie, popracuję nad tymi aspektami. No wiem, że przy serwisie to ma wystrzelić energia z nóg zaczynając, a kończąc na ręku, ale jakoś nie mogę zsynchronizować się. Zdaję sobie sprawę, też z tego, że muszę wychodzić naprzeciw piłki, "atakować ją", ale sami widzicie jak to mi wychodzi.

PitS, jak mam uderzać nie heblem? Uderzać po nowoczesnemu? Coś zmienić w uchwycie? Czy prowadzeniu ręki? Przy forehandzie rakietę trzymam, tak jakbym z ziemi podnosił, szukam i patrzę, że to western, tylko Johna Waynea na koniu brakuje ;).
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

pst pisze:
kolt pisze:Po pierwsze pamiętaj, że im mniej masz napiętych mięśni przy serwisie tym lepiej. Moc pochodzi z luźnych mięśni.
O_O
No kurczę, popatrz, wczoraj miałem rehabilitację i szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej, to bym wygrał z Panem Rehabilitantem.
Na koniec każdej sesji opowiadamy sobie jakiś żart i wygrywa ten, który jest śmieszniejszy. Po Twoim tekście wygrałbym na bank.
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś, następnie idź na kort i spróbuj to wykonać, a potem wróć na forum wy-edytować post. :::bd::


A słowo Moc i Luźny lepiej zestawiać w zdaniu gdzie występuje również Laxigen względnie Loperamid...
I po co to wszystko? Mogłeś napisać, że nie jest do końca tak jak to ująłem i doprecyzować mój skrót myślowy (wiedząc co miałem na myśli). Zamiast tego wybrałeś się na osobistą wycieczkę. Przyznaję - moja rada mogła być bardziej precyzyjna, chociaż to co napisałem było kalką tego co usłyszałem od osoby trenującej od wielu lat zawodników. Mi to wystarczyło. Zacząłem zwracać większą uwagę na napięcie w mięśniach, chociażby barków. Na filmie widać jak spięty jest serwujący. Od samego początku do końca sekwencji. Dopóki nie zrozumie jak ważny jest "luz" przy serwowaniu to ciężko będzie o postęp.

Nie wiem po co tworzyłeś te plastyczne anegdotki ale w niczym nie pomogłeś. Zgaduję, że w taki sposób próbujesz zyskać sobie fanów na forum ale chyba nie zauważyłeś, iż sporo tutaj dojrzałych ludzi. Im w ten sposób nie zaimponujesz. Pozdrawiam ze świata dorosłych.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
szymas
Nowy
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:54

Re: Proszę o wskazówki-zapis wideo

Kolt, ja Cię zrozumiałem, wiem o co Ci chodzi. Dajcie już spokój z tym. Prosiłbym o poradę co dalej z tym zrobić?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Gvz7-t4KGrY[/youtube]

Wróć do „Technika, taktyka, trening”