Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Nauka gry lewą ręką

Witam mam taki problem, jestem graczem praworęcznym ale ostatnio przydarzyła mi się kontuzja, która prawdopodobnie wykluczy grę w tenisa prawą ręką. Zastanawiam się już co z tym zrobić. Czy lepsze będzie przejście na oburęczny bh i fh, czy po prostu nauczyć się grać lewą ręką. Pytanie jest takie ile zajmuje przejście na leworęczność i czy w ogóle jest możliwe aby dojść do takiego poziomu jak prawą ręką. Wiem że jakbym wszystko robił lewą ręką to mózg szybciej się przestawi ale gdy tylko chodzi o grę w tenisa to nie wiem. Może ktoś z forumowiczów ma jakąś wiedzę na ten temat. Byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
conradpll
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 9 lut 2010, 19:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Nauka gry lewą ręką.

Cześć,
nie wiem na czym polega kontuzja Twojej prawej ręki, ale jeżeli jesteś w stanie w miarę sprawnie ją ruszać to zacząłbym od grania oburącz i fh i bh.

Nawet jeśli będzie ciężko to i tak jest to podstawa do późniejszej gry tylko lewą ręką.
Przejście na leworęczność w bardziej manualnych sprawach nie zajmuje dużo czasu, jednak koordynacja, szybkość i siła, to ćwiczy się przez długie lata i wymaga pracy.
Dunlop biomimetic 300
NTRP ~4.5
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

Prawą rękę muszę oszczędzać gdyż na nadgarstku mam ganglion i gdy gram mocno to boli. Oburęczny bh i fh mogę grać. Skoro mówisz że przejście na lewą rękę wymaga dużo czasu to chyba to mi zostaje. Chyba, że wyleczę nadgarstek.
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Nauka gry lewą ręką

Cóż, zrobić się da wszystko, tylko pozostaje kwestia, jak długo to zajmie...
Lewą rękę masz naturalnie słabszą, i mniej przystosowaną do skomplikowanych czynności. Wszystko byś musiał ciężko wypracować. Zanim nie zaczniesz jako tako przebijać, może nie być sensu chodzić na kort - będziesz dużo psuł, a partner się będzie nudził ;). Dziesiątki tysięcy piłek na ścianie, albo nawet i więcej. I nauka techniki od nowa.

Na początku łatwiej faktycznie będzie grać z obu stron dwoma rękoma. Później, jeśli będziesz chciał grać leworęczny FH, zawsze będziesz miał lepszy start - bo ręka będzie już do rakiety w miarę przystosowana.

PS. Jak się nabawiłeś takiej kontuzji? :(
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

Kontuzji nabawiłem się przeciążając nadgarstek grając w tenisa. Na razie chodzę na terapię i mam nadzieję że jeszcze pogram prawą ręką ale ten problem lubi się powtarzać przy przeciążeniach.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Nauka gry lewą ręką

Skoro Nadala przestawili na lewą rękę, to i ty dasz radę :wink: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

hohvar pisze:Skoro Nadala przestawili na lewą rękę, to i ty dasz radę :wink: .
No tak jak bym miał 10 lat jak on wtedy. (:]
s1600
Bywalec
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 9 mar 2010, 16:08

Re: Nauka gry lewą ręką

Nie odczuwałeś bólu nadgarstka po grze w tenisa, czy jednak nadgarstek bolał a lekceważyłeś problem i się porobiło?
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

Po jednej grze trochę bolał, ale nie jakoś specjalnie mocno. Za tydzień zagrałem ponownie w zimnej hali w listopadzie, wilgotne ciężkie piłeczki, kort nierówny i po tej grze bolał mnie już dużo bardziej, ale że sezon zakończyłem bo nie gram w zimie, to pomyślałem że nie ma co iść do lekarza, bo samo przejdzie. Powoli ból się zmniejszał i był odczuwalny tylko w niektórych czynnościach. Na wiosnę wyglądało wszystko ok, więc poszedłem zagrać, ale po kilkunastu minutach grania ból powrócił, lekarz dał mi leki przeciwbólowe i kazał 3 miesiące nie grać , tak zrobiłem, ale po 3 miesiącach gdy wznowiłem grę znów się pojawił. I tak się porobiło.
Awatar użytkownika
Mouila
Królowa Tenis NET
Posty: 680
Rejestracja: 12 kwie 2009, 01:58

Re: Nauka gry lewą ręką

Kris, a jaką terapię stosujesz?

U mnie ze wstępnej diagnozy też wynika, że mam ganglion nad stawem promieniowo-nadgarstkowym (nie jest on widoczny z zewnątrz). Ból przy zgięciu nadgarstka jest czasami na tyle ostry, że w trakcie gry nie myślę o niczym innym tylko o tym, żeby ponownie nie zabolało. W efekcie gram jak paralityk. :tired:

Z tego co zdążyłam się zorientować najbardziej efektywnym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie gangliona. Nie myślałeś o tym?
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

U mnie ganglion to diagnoza lekarza rodzinnego i muszę to potwierdzić u ortopedy gdyż jest on twardy i pod skórą , mało widoczny, mi się wydaje, że to lekko wystająca kość.
Na razie terapia polega na leczeniu zapalenia pochewek czyli jonoforeza i magnetronik. Mnie też boli przy mocnym uderzeniu z fh przy kontakcie piłeczki z rakietą i dużym odgięciu nadgarstka, przy lekkich uderzeniach jest nawet ok, przy serwisie też. Jutro idę na USG i RTG to zobaczymy.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Nauka gry lewą ręką

kris pisze:U mnie ganglion to diagnoza lekarza rodzinnego i muszę to potwierdzić u ortopedy gdyż jest on twardy i pod skórą , mało widoczny, mi się wydaje, że to lekko wystająca kość.
Na razie terapia polega na leczeniu zapalenia pochewek czyli jonoforeza i magnetronik. Mnie też boli przy mocnym uderzeniu z fh przy kontakcie piłeczki z rakietą i dużym odgięciu nadgarstka, przy lekkich uderzeniach jest nawet ok, przy serwisie też. Jutro idę na USG i RTG to zobaczymy.
To może być tłuszczak, tyle że powinien być wyżej. Będzie twardy i będzie go można bezboleśnie przesuwać.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Nauka gry lewą ręką

Podobno wszystko, co robisz jedną ręką, przekłada się w 10-15% na umiejętność robienia tego drugą ręką. Znajomy trener w swoich grupach zawodniczych około 2-3 treningi w miesiącu poświęca na grę słabszą ręką. W jakimś stopniu ma to poprawić też rozwój drugiej strony ciała takiego młodego zawodnika, a przy tym czegoś się on jednak też uczy.

A skoro grając słabszą ręką, poprawiasz w jakimś stopniu też grę lepszą, to jest i na odwrót - grając ręką prawą nauczyłeś się już trochę grać lewą. Dlatego też jest szansa, że nauka gry "lewicą" nie będzie aż tak długa i trudna, jakby się mogło wydawać.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nauka gry lewą ręką

Gary pisze:Podobno wszystko, co robisz jedną ręką, przekłada się w 10-15% na umiejętność robienia tego drugą ręką.
Coś w tym jest, jak złamałem prawą rękę, przez czas kiedy miałem rękę w gipsie, grałem w ping-ponga lewą ręką i pomimo tego, że byłem totalnym amatorem, to przejście na lewą rękę, nie było tak ciężkie jak mi się to wydawało.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

Ja czytałem artykuł o tym że np. gdy mamy prawą rękę w gipsie i wszystko robimy lewą to po 16 dniach w mózgu zachodzą zmiany . Oto cytat:

"W krótkim przedziale czasu unieruchomienie prawej ręki spowodowało zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za zdolności czuciowe i motoryczne" - tłumaczy współautor pracy Nicki Langer. W lewej półkuli, która kontroluje ruchy prawej ręki, zmniejszyła się grubość kory mózgu w obszarach czuciowo-ruchowych. Podobnie, istota biała tworząca lewą drogę korowo-rdzeniową uległa większej degradacji.

Jednocześnie, poprawie sprawności ruchowej lewej ręki towarzyszyły zmiany anatomiczne w odpowiednich obszarach prawej półkuli, kontrolującej funkcje tej ręki. Doszło tam do pogrubienia kory mózgu w obszarach czuciowo-ruchowych; rozwinęła się też istota biała tworząca prawa drogę korowo-rdzeniową.

Jak komentują autorzy pracy, oznacza to, że unieruchomienie kończyny stymuluje szybką reorganizację systemu czuciowo-ruchowego w mózgu."

Ciekawe ile trwa przestawienie gdy prawa ręka nie jest unieruchomiona?
A tu cały artykuł:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie1,10564 ... hodza.html
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Nauka gry lewą ręką

To może spróbuj prawą unieruchomić - szybciej ci pójdzie przestawienie się na lewą rotfl

A tak w ogóle, to gdzieś czytałem o zbawczej roli automasażu bolącego miejsca - podobno zmniejsza ból a nawet prowadzi do zniknięcia przyczyny czyli ganglionu!
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Nauka gry lewą ręką

TomPL pisze:To może spróbuj prawą unieruchomić - szybciej ci pójdzie przestawienie się na lewą rotfl
A Ty spróbuj się przestawić na prawą, wtedy będziemy grali tą samą i szanse się wyrównają :wink: .
A może zagramy ja lewą, a ty prawą? Ciekawe, co by wyszło :::hmm::: ...
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
kris
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 16 wrz 2012, 16:58

Re: Nauka gry lewą ręką

TomPL pisze:To może spróbuj prawą unieruchomić - szybciej ci pójdzie przestawienie się na lewą rotfl

A tak w ogóle, to gdzies czytałem o zbawczej roli automasażu bolącego miejsca - podobno zmniejsza ból a nawet prowadzi do zniknięcia przyczyny czyli ganglionu!
A kto mi będzie wyrzucał piłeczki do serwisu ? O_O

Byłem wczoraj u ortopedy na USG i okazało się, że to nie ganglion tylko lekko wystająca kość.
Nie zmienia to faktu że nadal nie ma diagnozy skąd ból.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”