pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Brak czucia ręki przy forehandzie

Witam, gram w tenisa 3 lata. Wyrobiłem sobie perfekcyjne czucie piłki we wszystkich uderzeniach. Jednak kiedy wyjechałem za granicę na poważniejsze treningi, coś zaczęło się zmieniać negatywnie w mojej grze. Po tak zwanej życiówce gdyż grałem świetnie i ograłem jakiegoś dobrego zawodnika rano następnego dnia zagrałem też tak samo dobrze. Wspaniałe czucie i ogólnie. Ale wieczorem na treningu coś się stało i straciłem całkowite czucie forhendu. Nie mogłem przebić nawet na małe pola! Tak mam do dziś z tą zmianą, że jestem w stanie zagrać ze średnim czuciem na małe pola i po linii, a po krosie znów tracę czucie tak samo jak przy ataku. Czuję się jak bym od początku uczył się forhendu, a miałem naprawdę dobry. Inne uderzenia funkcjonują dobrze mam czucie itd. Czy ktoś może mi wyjaśnić co się stało że w przeciągu kilku godzin straciłem cały forhend? Trener mówi że zablokowałem się psychicznie, ale nie było powodu. A forhend gdy chcę uderzyć to tak jakby ta ręka nie miała mięśni i była jakaś sflaczała. Ruch wykonuję normalnie, a potrafię piłkę uderzyć albo w niebo albo na swoje pole!! Co może być przyczyną? Minął tydzień a nic się nie zmieniło.

Poprawki moje./Gary
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: brak czucia ręki przy forehandzie

Zakładamy że nie zmieniałeś nic w rakiecie? Nagraj swoje uderzenia w slow motion i analizuj! Obecnie niektóre kompaktowe cyfrówki potrafią zapisać do 1000 kl/sekundę. Znośna jakość filmu do 200 klatek zdecydowanie pokaże gdzie tkwi Twój problem.
Tutaj masz przykład jak to wygląda.
Własnoręcznie ;) nakręcony w ten sposób John McEnroe podczas serwisu (120 klatek/sekundę)!
http://www.youtube.com/watch?v=7AlVF0UVzHE
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
wielka.woda
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2011, 19:38

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Trener według mnie ma rację - zablokowałeś się psychicznie, to powoduje kompletny brak możliwości normalnego uderzenia, nie wiesz nawet jak masz to zrobić, i w konsekwencji jakbyś zupełnie nie panował nad ręką. W ciągu ponad 20 lat gry miałem kilka razy taką sytuację, dotyczyła forehandu, trwało to krótko, natomiast raz miałem takiego "hebla" przy serwisie, że piłka leciała każdym innym dowolnym torem poza tym którym miała lecieć - i to przeszło dopiero po kilku dniach :). Musisz to jakoś przepracować, pójść na ściankę, poodbijać samemu, pograć bez żadnej presji i rywalizacji- przejdzie. Ponieważ jednak problem wystąpił, a chcesz grać na wyższym poziomie, kto wie, czy nie wskazany będzie tu psycholog.
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Przy forehandzie również miałem kilka razy taką sytuację, szczególnie na początku mojej przygody z turniejami/ligami, kiedy to przy rozgrzewce już nie byłem w stanie przebić piłki poza swoje pole gry, w najlepszym wypadku piłka dolatywała do siatki. Po kilku głębszych oddechach i uspokojeniu nerwów było już ok, ale takie sytuacje spowodowane mogą być tylko psychiką, niczym innym (poza kontuzją, ale ten przypadek zdaje się nie występuje). Jeśli masz wolny kort to zachęcam do takiego ćwiczenia, żebyś przez kilkanaście minut walił w każdą piłkę ile fabryka dała. Niech trener/kolega nagrywa tobie piłkę a ty wal w każdą jak w bęben (oczywiście z rozsądkiem - nie chodzi żebyś walił za ogrodzenie, tylko walił przed siebie jak normalnie chcesz zagrać winnera z końca kortu) i nie przejmuj się autami, tylko wal cały czas. To metoda na taki "reset". To powinno poprawić twoje nastawienie i wstrzymać blokadę psychiczną przed wyrzuceniem piłki, bo z tego raczej biorą się twoje problemy.
pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Rozumiem ale czy takie coś może stać się bez powodu w kilka godzin snu?
wielka.woda
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2011, 19:38

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

To się może stać w trakcie trwania meczu, w trakcie rozgrzewki. Przed serwisem. Stan umysłu. Równie dobrze możesz nie dać rady wprowadzić "spod spódnicy" piłki do gry.
pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Rozumiem, ale podobno nic nie dzieje się bez powodu.
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

pm815 pisze:Witam, gram w tenisa 3 lata. Wyrobiłem sobie perfekcyjne czucie piłki we wszystkich uderzeniach.
Jedno niestety wyklucza drugie. rotfl Nic dodać nic ująć.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

A ile trenujesz? Tzn. ile godzin tygodniowo i jakie robisz przerwy i jakiego rodzaju trening wykonujesz? Przetrenowanie może skutkować kompletnym "nieczuciem" gry, otępieniem, ociężałością, znudzeniem, brakami świeżości i tajmingu. Jak nie ma regeneracji to nie ma i świeżości.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Pio pisze:
pm815 pisze:Witam, gram w tenisa 3 lata. Wyrobiłem sobie perfekcyjne czucie piłki we wszystkich uderzeniach.
Jedno niestety wyklucza drugie. rotfl Nic dodać nic ująć.
Zgadzam się z Pio w 100%.

Rad psychologa można poszukać jeśli konwencjonalne metody treningowe nie skutkują. Tak jak pisałem, spróbuj się nagrać i sprawdź który fragment uderzenia "odpowiada" za fałsze. Skup się na wyeliminowaniu tego błędu.
Mam pytanie:
Są trzy główne ustawienia forhendowe. Różnią się od siebie zasadniczo. Grasz wszystkie trzy? Przy każdym "fałszujesz"? Mam nadzieję że wiesz o czym piszę?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Wszystko jest możliwe a propos czucia, ponieważ miną pierwszy tydzień moich treningów w Berlinie. Dostałem tam w kość jak nigdy, może faktycznie za mocno. Gdy uderzam piłkę nie czuję jej na naciągu chociaż wiem, że tam jest. Te uderzenia są takie miękkie. Grałem ostatnie 3 lata każdy sezon letni po kilka godzin dziennie. Teraz w Berlinie grałem codziennie 2 treningi po 3 godziny. Ale formę straciłem już trzeciego dnia tam.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

pm815 pisze:Wszystko jest możliwe a propos czucia, ponieważ miną pierwszy tydzień moich treningów w Berlinie. Dostałem tam w kość jak nigdy, może faktycznie za mocno. Gdy uderzam piłkę nie czuję jej na naciągu chociaż wiem, że tam jest. Te uderzenia są takie miękkie. Grałem ostatnie 3 lata każdy sezon letni po kilka godzin dziennie. Teraz w Berlinie grałem codziennie 2 treningi po 3 godziny. Ale formę straciłem już trzeciego dnia tam.
Ile masz lat?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

pm815 pisze:Wszystko jest możliwe a propos czucia, ponieważ miną pierwszy tydzień moich treningów w Berlinie. Dostałem tam w kość jak nigdy, może faktycznie za mocno. Gdy uderzam piłkę nie czuję jej na naciągu chociaż wiem, że tam jest. Te uderzenia są takie miękkie. Grałem ostatnie 3 lata każdy sezon letni po kilka godzin dziennie. Teraz w Berlinie grałem codziennie 2 treningi po 3 godziny. Ale formę straciłem już trzeciego dnia tam.
Często jest tak, że na obozach sportowych 3-4dzień, w zależności od przygotowania organizmu przed, jest dniem kryzysowym, gdzie człowiek czuje się dużo wolniejszy, słabszy, bez koncentracji, dużo gorzej czuje własne ciało. Wtedy zazwyczaj następny dzień jest troszkę zmodyfikowany jeśli chodzi o trening, ale na pewno nie całkowicie odpuszczony i kolejne dni są już z górki.
Obrazek Speed Graphene MP
pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Być może, a lat mam 19. Może to było faktycznie przetrenowanie. Dopiero dzisiaj poczułem chęć gry ale nie wiem jak z czuciem. Oby do niedzieli wróciło bo mam ważny mecz.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

pm815 pisze:Być może, a lat mam 19. Może to było faktycznie przetrenowanie. Dopiero dzisiaj poczułem chęć gry ale nie wiem jak z czuciem. Oby do niedzieli wróciło bo mam ważny mecz.
I tak sobie w trakcie matury do Berlina na tenisa pojechałeś?
Nie wkręcasz nas kolego?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Tak pojechałem do Berlina w trakcie matur bo byłem tam od 30 kwietnia do 6 maja, a matury miałem 7, 8, 9 maj. Teraz w sobotę jadę znów, w niedzielę wracam i znowu matury. Nie wkręcam was bo po co miałbym to robić. Taką mam umowę że jak chcę tam trenować muszę być na każdym meczu. :(
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Stawiam na przetrenowanie. Ile godzin na dobę śpisz?
Piotr Szyba.
pm815
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2011, 09:45

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Spałem czasem 8 godzin czasem nawet 10, przed meczem sześć godzin.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Według mnie to kwestia przetrenowania i zmiany trybu treningu i codziennego rytmu. Jak odpoczynek nie załatwi sprawy, to trzeba będzie szukać dalej. Nie mniej jednak wygląda mi to na klasyczny tenisowy problem z akomodacją. Dla zawodowców to chleb powszedni.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Brak czucia ręki przy forehandzie

Może gdzieś tam w tle siedzi "pod kopułą" ta matura?
Może "mama" mówiła żeby dać w tym czasie spokój rakiecie i trochę się pouczyć, a syn nie posłuchał?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”