Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

hohvar pisze: Ja akurat książkę "o Nadalu" oceniam średniawo, przynajmniej dwie półki niżej niż "Open" Agassiego - zdecydowanie numer jeden z dotychczasowych edycji Bukowego Lasu (a kolejna już w zapowiedziach, o złotej erze tenisa lat 80.).
Jeśli masz na myśli "Borg, McEnroe i złota era tenisa" to już od przynajmniej 2 miesięcy jest w księgarniach. Całkiem niezła nawiasem pisząc. Tyle, że to raczej o latach siedemdziesiątych i tylko samym początku 80-tych. Chyba, że masz, coś innego na myśli.....
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Mullen
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 31 lip 2008, 13:04

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Autobiografia Nadala jest po prostu kiepska, 3/4 książki to opis rodziny hiszpańskiego tenisisty, nudne jak flaki z olejem, ileż można?
Agassi wypada tutaj najlepiej. "Borg, McEnroe - złota era tenisa" - to samo, straszny chaos, multum różnych faktów dziwacznie ulokowanych na osi czasu, kiepskie tłumaczenie. Czyta się i tak naprawdę czytelnik tak do końca nie wie o czym jest ta książka, co autor chciał nam przekazać.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

karjar pisze: Jeśli masz na myśli "Borg, McEnroe i złota era tenisa" to już od przynajmniej 2 miesięcy jest w księgarniach.
Tak, nie wiedziałem (ale jak wiadomo, jestem ze wsi i u nas wszystko dociera później :D ).
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Hoh jak tenisowy Robin Hood, wychodzi z lasu tylko aby wykradać gemy i sety miastowym. ;-P
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

El Diablo pisze:Hoh jak tenisowy Robin Hood, wychodzi z lasu tylko aby wykradać gemy i sety miastowym. ;-P
Zabiera je bogatym i oddaje (swoje)... jeszcze bogatszym rotfl.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Ania
Weteran
Weteran
Posty: 1343
Rejestracja: 19 cze 2012, 09:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Jak można napisać, że autobiografia Nadala jest średniawa O_O ;-P ??? Owszem, podeszłam do niej bardziej emocjonalnie niż niektórzy, ale starając się zerknąć na książkę obiektywnie stwierdzam, że to połączenie auto i samej biografii jest świetnym rozwiązaniem, które właśnie zaciekawia i wciąga. Najpierw suche fakty i wyłożona historia, a następnie to wszystko przypieczętowane odczuciami i opisem emocji samego tenisisty. Dla mnie to było wielkie przeżycie! Natomiast auto Agassiego... tam to idzie chwilami się zaziewać ;-P .
Ale trochę zmartwiło mnie to, że biografia Rogera nie jest dla fanów tenisa tylko samego Feda... cóż, nie jestem jego fanką, ale w pewnym stopniu ciekawi mnie jego osobowość. Szkoda, że nie jest to autoryzowane... widocznie Roger nie czuje, że na taką spowiedź przyszedł już czas :) .
Zodiakalna Panna w średnim wieku dostaje czasami kompletnego bzika. Zamyka się w domu z armią ścierek i już od rana biega po domu z chloraminą dezynfekując wszystko co się da. W końcu pada zatruta nadmierną ilością środków odkażających, co ratuje jej umęczoną rodzinę przed samobójstwem.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Ania pisze:Jak można napisać, że autobiografia Nadala jest średniawa O_O ;-P ??? .
Można, podchodząc do sprawy zupełnie beznamiętnie, bez fanowskiego uwielbienia :wink: . Zrób prosty test: daj do przeczytania komuś, kto się tenisem nie interesuje książkę o Nadalu i "Open" Agassiego, a potem posłuchaj opinii.
U Agassiego mamy emocje, fakty, ciekawostki, wartką i ciekawie skomponowaną narrację. Widać, że zatrudnił fachmana od pisania. U Nadala ciągłe podkreślanie więzi rodzinnych, powtarzanie tych samych motywów, struktura opowieści prowadzona raczej linearnie i bez większego polotu, język też dość "drętwy" (ale to może być kwestia tłumaczenia).

Biografia Rogera też słaba, bez tych emocji, pisana tak jakby ze szwajcarskim polotem :rolleyes: : głównie fakty meczowo-życiowe (czasem powtarzane w różnych miejscach), zamiast przeżyć i przemyśleń bohatera mamy jakieś wycinki wypowiedzi z konferencji prasowych, które są mdłe i skrojone pod media. Dobrnąłem do połowy i czytam bo czytam, ale żeby mnie porwało nie mogę powiedzieć. Autor oszczędnie gospodaruje faktami interesującymi fanów dyscypliny (pisze np. o "jakiejś firmie", z którą Roger przestał współpracować, zamiast podać jej nazwę - jakby bał się skutków prawnych?). Nie ma tego "mięsa", tej istoty biografii, jest to raczej erzac- kotlet sojowy... :?
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

hohvar pisze:..U Nadala ciągłe podkreślanie więzi rodzinnych...
Bo Nadal taki jest... rotfl
Mnie sie biografia Rafy podobała - i ze względu na kibicowanie i ze względu na znajomość Majorki - ale zgodzę się z Tobą, hohvar, "Open" jest literacko dużo lepsze. Pełnokrwiste, prawdziwe, emocjonalne.
I napisane po zakończeniu kariery, przez co dla mnie dużo bardziej wiarygodne w spojrzeniu na samego siebie, swoją drogę życiową, wybory prowadzące do sukcesów ..i nie tylko.
"Open" jest tak dobre, że "przeszkadza" w czytaniu innych biografii :wink:.
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Prawie doczytałem "Najwspanialszego". Autor relacjonuje karierę Feda jak typowy komentator sportowy (którym de facto jest).

Powtórzę za sobą i innymi. Brakuje emocji, opisu wrażeń samego bohatera. Kilka ciekawostek owszem się znalazło. Książka jest cenna jako nakreślenie pewnego tła do znanych nam wydarzeń i wielkich meczów. Porządkuje sporo rzeczy i to ... wszystko.

Przeczytać można, ale bez rewelacji. Jednak, jako prezent gwiazdkowy dla fanów Rogera może się sprawdzić :).
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
Ania
Weteran
Weteran
Posty: 1343
Rejestracja: 19 cze 2012, 09:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

hohvar pisze:
Ania pisze:Jak można napisać, że autobiografia Nadala jest średniawa O_O ;-P ??? .
Można, podchodząc do sprawy zupełnie beznamiętnie, bez fanowskiego uwielbienia :wink: . Zrób prosty test: daj do przeczytania komuś, kto się tenisem nie interesuje książkę o Nadalu i "Open" Agassiego, a potem posłuchaj opinii.
Nie no tak bardzo namiętnie to też nie podchodziłam do bio Nadala :wink: . Test, o którym mówisz przeprowadziłam na mojej cioci. Nadala zwróciła mi po tygodniu, a Agassiego już trawi przez miesiąc, twierdzi, że to książka, której nie da się przeczytać za jednym zamachem i musi robić przerwy. U Agassiego wykańczały mnie te szczegółowe opisy chyba każdego meczu, to ciągłe robienie sobie żartów z kolegów i pokazywanie ich w krzywym zwierciadle (czasem nie do końca mu wierzyłam) no i u Agassiego też było dużo o więzach rodzinnych i przyjacielskich :wink: . Nie wiem, dużo ludzi bardziej ceni opowieść Agassiego, może dlatego, że była pierwsza taka i nadała pewien styl, poziom, była kontrowersyjna i popularna. Ja w pierwszej kolejności przeczytałam Nadala, potem Agassiego, więc mój wyznacznik był też inny, porównywałam Agassiego do Nadala, a nie odwrotnie jak większość :) .
A do bio Feda coraz bardziej się zniechęcam... może napiszecie tutaj te ciekawostki, które się tam znalazły to oszczędzę prezent gwiazdkowy :wink: .
Zodiakalna Panna w średnim wieku dostaje czasami kompletnego bzika. Zamyka się w domu z armią ścierek i już od rana biega po domu z chloraminą dezynfekując wszystko co się da. W końcu pada zatruta nadmierną ilością środków odkażających, co ratuje jej umęczoną rodzinę przed samobójstwem.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Ania pisze:Test, o którym mówisz przeprowadziłam na mojej cioci. Nadala zwróciła mi po tygodniu, a Agassiego już trawi przez miesiąc, twierdzi, że to książka, której nie da się przeczytać za jednym zamachem i musi robić przerwy.
Aniu, masz rację, wycofuję się. Test, który zaproponowałem był nieprzemyślany metodologicznie. :wink: W ten sam sposób mogłabyś przecież puścić cioci "Pulp Fiction" i "Nad Niemnem" i zapytać o opinię :wink: .
Ale podtrzymuję swą opinię co do w/w książek. (:]
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Co ja Wam mogę powiedzieć? "Open" to jedyna książka w ogóle jaką przeczytałem w ciągu ostatnich 12 lat. I nawet nie żałuję poświęconego czasu, a to coś w moim przypadku znaczy! :D
I też czytałem w odcinkach bo szkoda było na raz ;).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Vivid pisze:"Open" to jedyna książka w ogóle jaką przeczytałem w ciągu ostatnich 12 lat.
Dzieła zebrane Lenina czytałeś wcześniej? O_O
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Gary pisze:
Vivid pisze:"Open" to jedyna książka w ogóle jaką przeczytałem w ciągu ostatnich 12 lat.
Dzieła zebrane Lenina czytałeś wcześniej? O_O
Przyjąłem dożylnie na porodówce :::jezor:::.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Omne
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 8 kwie 2011, 22:18

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Opinie osób, które tę książkę czytały niezbyt mnie zachęcają, mówiąc szczerze. Chyba po nią nie sięgnę, szczególnie, że jestem w trakcie lektury innej książki o Rogerze: „Roger Federer: Quest for perfection” (Roger Federer: w poszukiwaniu doskonałości) Rene Stauffera (nie znalazłam polskiego tłumaczenia , chyba nie została wydana u nas). Tu historia Rogera opisana jest chronologicznie, wręcz kronikarsko, i jedynie przeplatana cytatami z jego wypowiedzi. O meczach dowiadujemy się tyle, że były, jakie były przewidywania przed, wyniki i komentarze specjalistów po. Lektura dość nużąca po „Rafie” oraz po „Open”, gdzie konwencja autobiograficzna pozwala na „bliższe” poznanie zawodnika.
Awatar użytkownika
masters
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 19 gru 2011, 17:50

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Ja bym na twoim miejscu kupił.
Każdy może czego innego oczekiwał, więc sam zdecyduj, ale dla takiej wielkiej gwiazdy tenisa trzeba kupić. :D
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

masters pisze:Ja bym na twoim miejscu kupił.
Każdy może czego innego oczekiwał, więc sam zdecyduj, ale dla takiej wielkiej gwiazdy tenisa trzeba kupić. :D
Nawet, jeśli ma się odruch wymiotny na jego widok?
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Gary pisze:
masters pisze:Ja bym na twoim miejscu kupił.
Każdy może czego innego oczekiwał, więc sam zdecyduj, ale dla takiej wielkiej gwiazdy tenisa trzeba kupić. :D
Nawet, jeśli ma się odruch wymiotny na jego widok?
Dokładnie. Przynajmniej za którymś wymiotowaniem zobaczysz, że schudłeś.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Traw3k pisze:
Gary pisze:
masters pisze:Ja bym na twoim miejscu kupił.
Każdy może czego innego oczekiwał, więc sam zdecyduj, ale dla takiej wielkiej gwiazdy tenisa trzeba kupić. :D
Nawet, jeśli ma się odruch wymiotny na jego widok?
Dokładnie. Przynajmniej za którymś wymiotowaniem zobaczysz, że schudłeś.
To w takim razie trzeba tę książkę polecić Vividowi. Chociaż on chyba na widok Feda nie rzyga, więc trzeba znaleźć coś innego. Hmmm, może jakieś "Przemyślenia bab zza kierownicy"? Ewentualnie "Jak obalić Władzę Sowiecką". rotfl
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Odp: "Roger Federer - Najwspanialszy" - autor Chris Bowers

Gary, przerażasz mnie. Wystarczy tylko biografia zbiorowa (jest coś takiego?) "Radwańska, Szarapowa i Williams. Najwspanialsze."

Wróć do „Audycje, filmy, artykuły i inne publikacje...”