Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Czy rakiety tenisowe są drogie?

Czy rakiety tenisowe są drogie???
Oglądam sobie oferty firm produkujących rakiety tenisowe. Zastanawia mnie jedno. Ile w detalicznej cenie ok. 300 gramowej grafitowej "obręczy" jest technologii, a ile zysku i "tzw." opłaty za logo producenta. Kilka lat temu w Decathlonie grafitowe rakiety Artengo, miały wygląd i wszystkie parametry rakiety Head Radical. Grało się nimi super, kosztowały mniej niż 200 PLN. Ponad 3 razy taniej od oryginału. W Lidlu swego czasu można było kupić rakietę marki własnej B-Square, posiadającą wygląd i wszystkie parametry Head'a YouTek Mojo (oryginał 450 PLN), w jeszcze niższej cenie niż rakiety z Decathlonu (osobiście taką posiadam).
Za cenę w sumie prostej ramy możemy kupić markową lodówkę czy pralkę.

Interesuje mnie Wasza opinia:
- Czy rakiety nie są za drogie?
- Kto i ile na tym zarabia?

Pozdrawiam,
Maciek
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Materiały i robocizna do zrobienia grafitowej rakiety wynoszą ok. 20-25 PLN. W cenie rakiety najwięcej pochłania marketing, a potem R&D*.

Vividsekcja językowa:
R&D - Research and Development - (z ang.) prace badawczo-rozwojowe.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Martinek pisze:R&D - Research and Development - (z ang.) prace badawczo-rozwojowe.
Brzmi to trochę jak folder reklamowy nowej generacji samochodu. Nie jestem w stanie zauważyć aż tak dużego progresu technologicznego w kolejnych kilku generacjach rakiet!
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Martinek
Senior
Senior
Posty: 2932
Rejestracja: 17 lut 2011, 20:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Ja rozumiem przez to pracę nad nowymi modelami rakiet, jakieś nietypowe projekty, np. Babolat Play&Connect.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Martinek pisze:Ja rozumiem przez to pracę nad nowymi modelami rakiet, jakieś nietypowe projekty, np. Babolat Play&Connect.
Decathlon zrobił to dla każdej rakiety! Za 220 PLN.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9oSzIr-ErOk[/youtube]
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Trzeba by "rozebrać" taką rakietę do ostatniego włókna i sprawdzić, czy faktycznie nie odbiega od oryginału. Matryca może być ta sama ale już materiały nie koniecznie. Ktoś mi kiedyś opowiadał o nartach robionych dla sieciówek, te droższe jeszcze w miarę parametry trzymały, te tańsze już nie bardzo, poza tym podstawowym czynnikiem decydującym o cenie, była kwestia na ile roboczo godzin jest obliczana konstrukcja i te marketowe miały ten parametr zredukowany o połowę jeżeli dobrze pamiętam, przy czym mowa jest o modelach robionych typowo dla marketów.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Martinek, te 20zł-25zł to jednak drobna przesada, chyba że miałeś na myśli USD. Ale myślę, że wyprodukowanie ramy wychodzi trochę poniżej 100PLN. W Polsce, w sklepach ramy są bardzo drogie. Poza tym należy też brać pod uwagę stosunek ceny do przeciętnego realnego zarobku.
Już ten temat kiedyś wałkowaliśmy. Ktoś się dziwił jak to się dzieje, że ludzie na jednym z amerykańskich for chwalą się kolekcjami 30-40 ram.
Po krótkiej analizie pokazałem wtedy, że u nas można kupić, za w wielu miejscach uznawaną za dobrą pensję, 4 ramy, w USA koło 30-tu ...
Po przeliczeniu w stosunku do naszej przykładowej wtedy pensji wyszło, z zachowaniem proporcji, że rama kosztuje niecałe chyba 40zł.
Wtedy już nikt się nie zdziwił dlaczego ktoś ma 30 ram :).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Ceny detaliczne ram - kosmicznie wysokie, ale niewiele sklepów oferuje ramy po SCD, ceny realne - wysokie, ale jak się poszuka w sieci to często można dostać interesujący nas model za przyzwoite pieniądze, niestety najczęściej trzeba liczyć się z zakupami zza granicy. Tu pojawia się dziwna sytuacja - w krajach gdzie średnio zarabia się wyraźnie więcej niż u nas można kupić sprzęt o wiele taniej.

SCD - sugerowana cena detaliczna.
Prezes fanklubu Staśka :D
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Ja nie lubię grać lodówką. Kiepsko nadaje rotacje. Ale pralka już kręci jak szalona.

Ja kupiłem PS 6.1 za 40 zł.
Ultra II za 20 zł.
2 Fischery Vacuum Pro Classic 98 za 60 zł oba.
Dunlp Revlelation Mid 90 za 50 zł.
I jeszcze parę innych za ok 40-60 zł/szt.

Gdyby nie Allegro, to nie miałbym czym grać.
Ceny bez przesyłki.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Madox
Senior
Senior
Posty: 3647
Rejestracja: 20 mar 2011, 19:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Na TW forum można zobaczyć co ludzie kupują po 10$, 20$ ... Nowe Vapory, ciuchy Nike/Adidas, rakiety po 19.99$ Wilson/Head i to nie jakieś decathlonowe tylko te co u nas stoją po 600-700zł. Później wklejają zdjęcia i chwalą się, że mają po 10 Blejdów, 8 par butów itp.
Uwielbiam Feda <3 Hala Madrid!
Wilson Pro Staff 97S
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Hitman, jakąś kryptoreklamę tenisowego pchlego targu robisz? :twisted:
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Wszyscy chcielibyśmy nowości w super cenie. Nie da się. Przyczyny:

1. Nowy model to przede wszystkim ogromne pieniądze wydane przez producenta na badania oraz marketing. Te nakłady muszą zwrócić się w krótkim czasie po wypuszczeniu produktu na rynek z bardzo prostego powodu - za pół roku/rok będzie kolejna nowość. Dlatego nie ma sensu odnosić się w takim przypadku do kosztu wyprodukowania rakiety, bo ten jest pomijalnie mały w stosunku do SCD.

2. W większości przypadków nowe technologie naprawdę wprowadzają nową jakość, vide modele Heada z serii Graphene, które są w grze zupełnie innymi rakietami, niż ich poprzednicy. Oczywiście od tej zasady są wyjątki. Moim skromnym zdaniem warto w takim przypadku skupić się na firmach, które nie czarują nowościami co 6 miesięcy, raczej spokojnie przygotowują nowe modele mając na celu wypuszczenie czegoś naprawdę nowego (Völkl, Yonex).

Edycja: mądre głowy zwróciły mi uwagę na niestosowność zastosowania przykładu z grafenem, jako, że jego fizyczna obecność w nowej linii rakiet Heada jest symboliczna. Posypując głowę popiołem konstatuję, że w takim razie aby uzyskać wynikowy rezultat, czyli rakiety o mocno zmienionych charakterystykach (Instinct i Speed) Head musiał zainwestować majątek w badania nad strukturą molekularną, ergo dowodzi to tezy. :D

3. Nie miałbym w takim przypadku (nowości) pretensji do naszych czołowych sklepów - proste porównanie do TW Europe lub prodirecttennis wskazują, że ceny są podobne. Nie powinniśmy się wkurzać porównaniami do USA, bo to po pierwsze zupełnie inny rynek nabywców, po drugie inne systemy podatkowe. Popatrzcie na samochody USA kontra Europa, to jest dramatyczna różnica.

4. SDC jest zawsze wypadkową wielu czynników - popytu, kosztów marketingu lokalnego, logistyki itp. Czy obniżenie ceny sugerowanej np. nowego Radicala do 400zł spowodowało by zwiększenie popytu? Śmiem wątpić. Skąd mieliby się wziąć ci dodatkowi nabywcy? Pamiętajcie, że w tenisa w Polsce grają albo w miarę zamożni amatorzy, albo zawodnicy w klubach. W jednym i drugim przypadku, koszt rakiety jest stosunkowo mały w porównaniu do kosztów uprawiania ukochanej dyscypliny. Dodatkowo takie pozycjonowanie marki i tak nie ma szans w starciu z ofertą marketów sportowych.

5. A propos tych ostatnich - produkcje dla sieciówek nigdy nie są oparte na najnowszych rozwiązaniach/matrycach. Koszty marketingu są po stronie sieci, koszty badań pomijane ze względu na cykl życia produktu (zostały wcześniej spłacone). Stąd oferty podawane przez keicama na początku, w tej cenie po stronie producenta jest tylko koszt wytworzenia + rozsądny zysk, nie ma głównych czynników cenotwórczych. Jakość bywa różna, od naprawdę wysokiej do beznadziei. Zależy to tylko od specyfikacji zamówienia sieciówki, nie od producenta.

6. Wyprzedaże - śliski temat. Niestety w realiach naszego kraju za takowe uważa się promocyjne obniżki ceny o 10 czy 20%. Wynika to z innego podejścia handlowego tudzież potencjału finansowego. Posłużę się przykładem (ceny nieistotne) - duży sklep w Niemczech zamawia 1000 rakiet w cenie zakupu 100EUR. Zakłada uzyskanie 30% marży brutto na całej dostawie. Startuje od marży 60% (nowość). Planowany zysk na produkcie uzyskuje po sprzedaniu 500 rakiet. Co robi z pozostałymi? Wszystko, włącznie ze sprzedażą poniżej ceny zakupu, itd.
Wszystko jest udokumentowane, więc tamtejsze organy skarbowe przyjmują do wiadomości, że taka jest polityka handlowa sklepu.
Jak to wygląda w realiach Polski? Na początek zakup 100 rakiet, sprzedane z godziwym zyskiem, dokupienie kolejnych 50, sprzedaż siadła więc uruchomienie promocji, ale nie poniżej ceny zakupu! Nasze US takie działanie od razu biorą pod lupę, poza tym w mentalności naszych handlowców nie mieści się pojęcie sprzedaży jednostkowej ze stratą.
Przykład oparty na innej branży, z którą mam doświadczenie, nie sądzę, żeby w opisywanym przypadku było inaczej.

7. Rakiety używane - zupełnie inna bajka, cena zależy od tego, ile za dany produkt jest skłonny zapłacić nabywca. Wszystkie "numery" są możliwe.

8. Siła nabywcza ludności - również poza tematem. Z punktu widzenia producenta konsument polski niczym nie różni się od niemieckiego (poza preferencjami), poniesione koszty i zakładane zyski w obydwu przypadkach są takie same. Nasz problem, żebyśmy doszli do poziomu bogatszych krajów.

Reasumując - czy rakiety w Polsce mogą być tańsze? W mojej opinii tylko w przypadku masowego zwiększenia liczby grających w tenisa oraz zmiany podejścia sklepów do zagadnienia (wyprzedaże).
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

hokej pisze:Reasumując - czy rakiety w Polsce mogą być tańsze? W mojej opinii tylko w przypadku masowego zwiększenia liczby grających w tenisa oraz zmiany podejścia sklepów do zagadnienia (wyprzedaże).
To co powyżej napisałeś, a ja nie cytuję, jest OK, ale to co cytuję to sedno.
Producent ocenia dany rynek przez pryzmat jego realnej siły nabywczej, oraz lekko i prestiżu.
Inaczej się rozmawia z rynkiem zbytu na poziomie 50.000 ram rocznie, a inaczej z 1.000.000 ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

hokej pisze:2. W większości przypadków nowe technologie naprawdę wprowadzają nową jakość, vide modele Heada z serii Graphene, które są w grze zupełnie innymi rakietami, niż ich poprzednicy. Oczywiście od tej zasady są wyjątki. Moim skromnym zdaniem warto w takim przypadku skupić się na firmach, które nie czarują nowościami co 6 miesięcy, raczej spokojnie przygotowują nowe modele mając na celu wypuszczenie czegoś naprawdę nowego (Völkl, Yonex).

Edycja: mądre głowy zwróciły mi uwagę na niestosowność zastosowania przykładu z grafenem, jako, że jego fizyczna obecność w nowej linii rakiet Heada jest symboliczna. Posypując głowę popiołem konstatuję, że w takim razie aby uzyskać wynikowy rezultat, czyli rakiety o mocno zmienionych charakterystykach (Instinct i Speed) Head musiał zainwestować majątek w badania nad strukturą molekularną, ergo dowodzi to tezy. :D
Tylko, że w przypadku właśnie Yonexa i Volkla mamy do czynienia często ze zmianami namacalnymi, natomiast pozostałe firmy przeważnie robią otoczkę marketingową. Bo jak sprawdzić czy w Dunlopach jest Aerogel, w Headach grafen a Wilsonach bazalt (żeby nie było mówią tylko o ostatnich seriach, nie twierdzę, że dani producenci nigdy nic nie zmienili w rakietach)? Natomiast trudno nie zauważyć zmian w Yonexach, zmiana geometrii główki (Isometric, potem XI), widełek itp. Zmiany materiałowe (grafen, bazalt czy wolfram w którychś Babolcach) są praktycznie niewykrywalne, ale mogą mieć wpływ na czucie, wrażenia z gry.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

To właśnie dlatego podałem te dwie firmy jako przykład pozytywny niegonienia za pseudonowinkami. :)
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Presja nowych kolekcji to broń wymyślona przez producentów aby sprzedawać więcej i drożej. Nie wierzę w coroczne zasadnicze zmiany w technologii. Oczywiście co kilka lat pokazuje się coś nowego i wartościowego. Częściej jednak to zwykła zmiana "malowania" ramy.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Ja co roku mam nową ramę. Problem tylko w tym, że to "co roku" odliczam wstecz :). Tzn. gram coraz starszymi. Niedługo przesiadka na drewno :P.
Piotr Szyba.
jaca66
Nowy
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 2 sie 2013, 15:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy rakiety tenisowe są drogie?

Madox pisze:Na TW forum można zobaczyć co ludzie kupują po 10$, 20$ ... Nowe Vapory, ciuchy Nike/Adidas, rakiety po 19.99$ Wilson/Head i to nie jakieś decathlonowe tylko te co u nas stoją po 600-700zł. Później wklejają zdjęcia i chwalą się, że mają po 10 Blejdów, 8 par butów itp.
Mów mi gdzie mogę za takie pieniądze zrobić zakupy. Dużo podróżuję, więc może na coś się natknę... :)

Wróć do „Różności tenisowe”