Awatar użytkownika
KcR'
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 20 lip 2009, 10:44
Lokalizacja: Chrzanów

Naciągi - kilka pytań...

Witam wszystkich ;)

Niedawno zakupiłem sobie maszynę i czytając to forum mam kilka pytań, które nie dają mi spać w nocy:

1) Czym różni się naciąg poliestrowy, syntetyczny i kevlarowy?
2) Co to jest Hybryda? Jak się ją robi?
3) Jaki naciąg jest lepszy - gruby czy cienki?
4) Co to są naciągi mono i multi?

Na razie tyle pytań przyszło mi do głowy. Proszę o fachową odpowiedź ;) Z góry dziękuję.
NTRP 2.5 - 3.0
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Kilka pytań od laika

Tu chyba są wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania http://www.stringforum.net/about_strings.php
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciągi - kilka pytań...

Wyczes podał link gdzie wszystko jest ale na forum w ojczystej mowie również się przyda...

A więc po kolei:
KcR' pisze:1) Czym różni się naciąg poliestrowy, syntetyczny i kevlarowy?
Wymieszałeś właściwie kategorie z materiałami... kevlar i poliester to materiały z których mogą być wykonane naciągi. Syntetyk natomiast to kategoria struny w zależności od budowy...

Naciągi jeśli chodzi o konstrukcję można podzielić na:
  • Monofilamenty - jedna "lita struna" najczęściej pokryta cieniutką warstewką zmniejszającą tarcie;
  • "Syntetyki" - to tak potocznie, jest to naciąg składający się z pojedynczego rdzenia otoczonego dodatkowymi powłokami;
  • Multifilamenty - naciąg składa się ze skręconych ze sobą licznych włókien, tutaj jest dużo dodatkowych podziałów (z grubsza):
    1. Klasyczne multi - okrągłe włókna skręcone ze sobą;
    2. Multi wstęgowe - naciąg tworzą płaskie włókna skręcone ze sobą;
    3. Pseudomulti/Multipoliestrowe - naciąg multifilamentowy ale włókna skręcone ze sobą mogą być zrobione w całości lub częściowo z poliestru.
  • Naciągi naturalne - jelita (te również mogą być wspomagane poliestrem - Pacific Armour Pro, który posiada płaszcz poliestrowy).
Jeśli chodzi o materiały to wyróżnić można naciągi:
  • Poliestrowe - konstrukcja wyłącznie z poliestru;
  • Co-poliestrowe - poliester z dodatkami;
  • Nylonowe;
  • Poliolefinowe;
  • Kevlarowe;
  • Poliamidowe;
  • Polietylenowe;
  • Poliuretanowe;
  • Zyex;
  • Naturalne - jelita.
KcR' pisze:2) Co to jest Hybryda? Jak się ją robi?
W klasycznym ujęciu hybryda to połączenie dwóch różnych strun np. na pionie poliestrowe mono, a na poziomie jelito.
KcR' pisze:3) Jaki naciąg jest lepszy - gruby czy cienki?
Żadne... po prostu ten sam naciąg o różnych średnicach cechują trochę inne właściwości.
KcR' pisze:4) Co to są naciągi mono i multi?
Patrz wyżej...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
KcR'
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 20 lip 2009, 10:44
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Naciągi - kilka pytań...

Dzięki wielkie za odpowiedzi ;)

Mam jeszcze pytanie odnośnie naciągania. Jestem zupełnym laikiem w tej kwestii więc proszę o wyrozumiałość ;)

Czy naciągi mają swój punkt krytyczny? Tzn. można je naciągać do pewnej siły a potem może on strzelić na maszynie?
NTRP 2.5 - 3.0
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciągi - kilka pytań...

Każdy materiał, a w szczególności naciąg tenisowy, ma specyficzną dla siebie wytrzymałość na zerwanie. W przypadki naciągów tenisowych są to jednak wartości (siły) znacznie powyżej tych używanych/dopuszczalnych przez producentów rakiet lub maszyn do naciągania. Nie spotkałem się jeszcze z naciągiem, gdzie taki parametr byłby podawany. Faktem jednak jest, że struny ulegają zerwaniu podczas naciągania. Wynika to jednak nie z przekroczenia max. siły naciągu lecz raczej z uszkodzeń mechanicznych naciągu (np. przez klampę, zagięć, uszkodzeń przez wyrobione grommety, ...) lub błędów przy zakładaniu naciągu.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciągi - kilka pytań...

Smyk pisze:Każdy materiał, a w szczególności naciąg tenisowy, ma specyficzną dla siebie wytrzymałość na zerwanie. W przypadki naciągów tenisowych są to jednak wartości (siły) znacznie powyżej tych używanych/dopuszczalnych przez producentów rakiet lub maszyn do naciągania. Nie spotkałem się jeszcze z naciągiem, gdzie taki parametr byłby podawany. Faktem jednak jest, że struny ulegają zerwaniu podczas naciągania. Wynika to jednak nie z przekroczenia max. siły naciągu lecz raczej z uszkodzeń mechanicznych naciągu (np. przez klampę, zagięć, uszkodzeń przez wyrobione gromety, ...) lub błędów przy zakładaniu naciągu.
Ja już w szczegółach wyjaśnię dlaczego tak się dzieje. Każdy karb, rowek, zagięcie, rysa obniżają wytrzymałość materiału (szczególnie na rozciąganie) wielokrotnie. Kogo to ciekawi proszę wpisać w przeglądarkę "zasada działania karbu".
Ekstremalnym przypadkiem jest zainicjowanie mikropęknięcia. Teoria mechaniki pękania opisuje że do przesuwania się owego mikropęknięcia wgłąb materiału nie potrzebne są już żadne wielkie siły rozciągające a nawet nie proporcjonalne do pozostałej części przekroju. Wystarczą teoretycznie nieskończenie małe aby owo pęknięcie się posuwało i zakończyło żywot naciągu.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
KcR'
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 20 lip 2009, 10:44
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Naciągi - kilka pytań...

Aha! To już wiem wszystko na temat pękania naciągu ;). Dzięki wielkie.

A teraz pytania z innej beczki:
1) W hybrydzie piony to przeważnie kontrola, a poziomy rotacja (o specyfikację naciągu mi chodzi)?
2) Czy hybryda jest lepsza od zwykłego drutu?
NTRP 2.5 - 3.0
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciągi - kilka pytań...

KcR' pisze:1)W hybrydzie piony to przeważnie kontrola, a poziomy rotacja (o specyfikację naciągu mi chodzi)?
A skąd taką bzdurę wynalazłeś? Nie rozpatruje się tego w ten sposób.

Black Code na pionie będzie dawał więcej rotacji niż na poziomie w hybrydzie...

Piony wpływają w największej części na układ (ze względu na powierzchnię)... nie lubię procentów ale dla lepszego zobrazowania przyjmijmy że piony odpowiadają za 70% charakterystyki układu, a crossy za 30%.

Przykład... załóż hybrydę jelito/kevlar i kevlar/jelito... pierwszy układ będzie miał zdecydowanie więcej mocy i będzie bardziej komfortowy, drugi będzie sztywniejszy, miał więcej kontroli i mniej mocy.

Przy robieniu hybryd istotne jest również to że piony ze względu na długość są bardziej narażone na pękanie niż poziomy, stąd tzw. hybrydy ekonomiczne to trwalsze naciągi na pionach, a miękkie i komfortowy na poziomach (jako że są krótsze to dłużej trzymają).
KcR' pisze:2) Czy hybryda jest lepsza od zwykłego drutu?
Nie, nie ma lepsze gorsze, WSZYSTKO jest kwestią preferencji. Czy topspinowy baseliner skorzysta bardziej z jelita, które do tej pory jest niedoścignione pod względem komfortu i czucia? Wątpliwe... W zależności od specyfiki gry lepsze są rozwiązania, które mogą w ogóle się nie sprawdzać przy innych stylach.

Mnie skacze ciśnienie jak słyszę hasła: "Która lepsza/gorsza..."
Czy samochód terenowy 4x4 jest lepszy? Dla kogoś kto jeździ po wertepach i mieszka na górzystych obrzeżach TAK! Dla kogoś kto mieszka w środku miasta? NIE...

Teraz hasło egocentryczne... Ty się nie patrz ONI, Ty skup się na WŁASNYM JA... To Tobie ma odpowiadać układ, To Ty masz być zadowolony, Twoją rakietą nie ma się dobrze grać trenerowi, kolegom, zawodnikom...

Przykład!
Używałem wielu rakiet, które nie nadają się dla mnie (za ciężkie, za duży swingweight etc.) i mimo marnej techniki i wyśrubowanych setupów (łącznie z kevlarem) nie miałem i nie mam problemów z łokciem/barkiem/nadgarstkiem podczas gdy inni mają problem grając luźno wciągniętymi miękkimi co-poly...

Tak więc nie można mówić o hasłach lepszy/gorszy tylko lepszy/gorszy DLA MNIE...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciągi - kilka pytań...

El Diablo pisze:Żaden... po prostu ten sam naciąg o różnych średnicach cechują trochę inne właściwości.
Słucham?! O_O
Cienki to większa dynamika ale mniejsza wytrzymałość a z grubszym odwrotnie.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciągi - kilka pytań...

Vivid pisze:
El Diablo pisze:Żadna... po prostu ten sam naciąg o różnych średnicach cechują trochę inne właściwości.
Słucham?! O_O
Cienki to większa dynamika ale mniejsza wytrzymałość a z grubszym odwrotnie.
Coś Ci nie pasuje?
El Diablo pisze:
KcR' pisze:3) Jaki naciąg jest lepszy - gruby czy cienki?
Żaden... po prostu ten sam naciąg o różnych średnicach cechują trochę inne właściwości.
I dalsza część zdania... Cieńsze struny charakteryzują się mniejszą sztywnością. Polecam serwis rsi.com lub stronkę USRSA.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciągi - kilka pytań...

El Diablo pisze:
KcR' pisze:2) Czy hybryda jest lepsza od zwykłego drutu?
/.../ Tak więc nie można mówić o hasłach lepszy/gorszy tylko lepszy/gorszy DLA MNIE...
ElDi ma rację. Hybryda nie jest jakimś wyższym stopniem wtajemniczenia w zakładaniu/dobieraniu naciągu. To tylko próba kompromisu między właściwościami (lub ich brakiem) naciągów jednorodnych. Dobór naciągu do gracza i jego rakiety powinien moim zdaniem zaczynać się od testów z naciągami jednorodnymi. Dopiero wówczas, kiedy różnica (w uproszczeniu) między twardymi drutami mono i maślanymi makaronami multi jest zbyt duża i ani pierwszy ani drugi jednorodny naciąg nie wchodzi w rachubę, należy rozpocząć dobieranie hybrydy przez "zmiękczanie" druta lub "usztywnianie" makaronu [1]. Dlatego nikomu nie proponowałbym "na dzieńdobry" naciągu hybrydowego. Nawet jeśli można przy tym jako naciągacz [2] błysnąć wiedzą :wink:

[1] - nie było zamiarem autora zawarcie w w/w wyrażeniach związku z celebrowaniem rytuału prokreacyjnego :angelpwr: Szelmą ten, kto pomyślał inaczej ...
[2] - jak właściwie w jęz. polskim nazywa się ten co zakłada naciągi?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: Naciągi - kilka pytań...

Smyk pisze:[1] - nie było zamiarem autora zawarcie w w/w wyrażeniach związku z celebrowaniem rytuału prokreacyjnego :angelpwr: Szelmą ten, kto pomyślał inaczej ...
Jakbyś nie napisał, to przez myśl by mi nie przeszło.
Smyk pisze:[2] - jak właściwie w jęz. polskim nazywa się ten co zakłada naciągi?
Serwisant rakiet?
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Naciągi - kilka pytań...

Faktycznie ED, jest OK, jakiś zamulony byłem jak to czytałem, sorry :).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
KcR'
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 20 lip 2009, 10:44
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Naciągi - kilka pytań...

Dzięki za te wyczerpujące wypowiedzi i podzielenie się tą "tajemną" wiedzą o naciągach ;).
NTRP 2.5 - 3.0
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Naciągi - kilka pytań...

KcR' pisze:Dzięki za te wyczerpujące wypowiedzi i podzielenie się tą "tajemną" wiedzą o naciągach ;).
Kto pyta nie błądzi ;).
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
zaq123456
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 5 lip 2009, 18:09

Re: Naciągi - kilka pytań...

Mam do was pytanie jaka jest różnica miedzy naciągiem 1.20,1.25 i 1,30 mm?
Awatar użytkownika
Mouila
Królowa Tenis NET
Posty: 680
Rejestracja: 12 kwie 2009, 01:58

Re: Naciągi - kilka pytań...

Mniejsza średnica - większa dynamika, komfort i moc, ale gorsza trwałość naciągu. Im większa średnica tym większa kontrola i wytrzymałość.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naciągi - kilka pytań...

Ciekawe badania nad wpływem siły naciągu na ilość błędów:
http://www.physics.usyd.edu.au/~cross/P ... ffects.PDF
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciągi - kilka pytań...

PitS już chyba kiedyś przytaczał ten artykuł !? Właściwie wszystko sprowadza się do zmieniającego się coefficient of restitution [1], który wynika z napięcia strun. Mnie ciekawiloby, jak zmienia się COR dla poszczególnych rodzajów (zarówno konstrukcja jak i materiał) naciagów. Życzyłbym sobie, aby ten parametr był podawany przez producenta dla każdego naciągu tak jak grubość. To pomagaloby lepiej dobierać siłę naciągu przy zmianie żyłki.

[1] - stosunek (relatywnych) prędkości po i przed odbiciem (zderzeniem sprężystym)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naciągi - kilka pytań...

Ten artykuł umieściłem już kawał czasu temu, ale odświeżyła się data ponieważ chciałem przywrócić temat na początek wątku naciągowego.
Co do COR, to faktycznie, podawanie takiego parametru byłoby bardzo pomocne w wyborze naciągu, inna sprawa, że teraz producent pisze naciąg dynamiczny i trzeba to sprawdzić samemu, a COR podobnie jak sztywność rakiety, już w jakiś sposób zawęża możliwości marketingowe producenta.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Naciągi”