Awatar użytkownika
Qbcki
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 13 sie 2009, 13:14

Forehand - techniki uderzenia

Mam pytanie odnośnie tego, jak zagrywacie forehand, a konkretniej, z jakiej pozycji go gracie. Już precyzuje: czy gracie nowocześnie, opierając ciężar ciała na prawej nodze (w przypadku leworęcznych na lewej) przy jednoczesnym mocnym skręcie bioder, czy klasyczną starą szkołą opierając ciężar ciała na nodze z przodu?

Są jakieś plusy i minusy tych poszczególnych metod?
"By wygrywać, muszę umieć podjąć decyzję w ułamku sekundy, a potem muszę umieć sobie poradzić z jej konsekwencjami.."

Obrazek
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand - techniki uderzenia.

Plusy nowej techniki: działa.

Minusy starej techniki: nie działa.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Forehand - techniki uderzenia.

Qbcki pisze:Już precyzuje: czy gracie nowocześnie, opierając ciężar ciała na prawej

Możesz pokazać jakiś filmik na YT ja jakiś zawodnik tak gra? Nie jestem po prostu pewny o co chodzi... :)
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
ZlosliwyGnom
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 960
Rejestracja: 30 paź 2009, 09:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Forehand - techniki uderzenia.

hitman pisze:Plusy nowej techniki: działa.

Minusy starej techniki: nie działa.
Raczej się z Tobą nie zgodzę. Obie wersje działają.
Ja osobiście gram z pozycji otwartej (pierwsza wersja) gdy mam mało czasu na ustawienie się (długa, szybka piłka). Pozycji zamkniętej (druga wersja) używam gdy piłka jest łatwiejsza (środek kortu, krótsza piłka), lub gdy atakuję krótką piłkę.
Yonex EZONE DR98 (310g)
NTRP 2.1765298753578
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - techniki uderzenia

Nowa, stara? Nie, zwyczajnie, pozycja otwarta i półotwarta jest dla zaawansowanych, tempo gry ją wymusza a poziom techniczny na nią pozwala.
Pozycja zamknięta, klasyczna, jest dla początkujących i do atakowania krótszych piłek gdzie trzeba wejść do piłki w kort.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
WarriorsOfAden
Weteran
Weteran
Posty: 1795
Rejestracja: 31 lip 2009, 18:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Forehand - techniki uderzenia

I wszystko jasne. Już myślałem, że jestem taki głupi i nie wiem o co chodzi z tą "nową i starą"... :)
ObrazekOrganix 8
NTRP 3.0
"Whatever doesn't kill you, simply makes you stranger"

"Szaleństwo i długie piesze spacery to okno z najrozleglejszym widokiem na ludzką naturę"
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Forehand - techniki uderzenia.

hitman pisze:Plusy nowej techniki: działa.

Minusy starej techniki: nie działa.
Bzdura. Jak się nie potrafi czegoś zagrać, to niestety to nie zadziała.
Sytuacja meczowa wymusza odpowiednie ustawienie do piłki. Należy umieć zagrać i to i to, aby czuć się pewniej na korcie.
Vivid napisał praktycznie wszystko.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Forehand - techniki uderzenia

Tak jak napisał Vivid jak wymiana idzie szybko i przykładowo na szybko grany FH przeciwnik odpowie szybką piłka ponownie na FH to nie masz czasu ustawić się bokiem robisz ruch prawą noga w kierunku piłki, skręt barków i tułowia i hop. Tak to działa tak się gra.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
1Maciek1
Orator
Orator
Posty: 556
Rejestracja: 1 cze 2014, 02:03

Re: Forehand - techniki uderzenia

Ja też mam mały problem z forehandem. Chcę zagrać a'la Nada tak kręcąc ten FH, lecz nie zawsze się udaje, a jeśli chce zagrać mocny, normalny to piłka idzie w dół, najczęściej w siatkę. nie wiem co z tym robić.

Pomóżcie, proszę!
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - techniki uderzenia

Zapewne się nie znam, ale gra FH z pozycji otwartej, śmiem sądzić, że przychodzi sama. Może ktoś tego uczy, mnie niestety nigdy tego nie uczono, a przyszło samo, kiedy ręka i nogi same już czuły się na tyle pewnie by znaleźć balans i poprowadzić rakietę w sytuacji gdy nie było czasu na pełne ustawienie się. Wydaje mi się, że to samo powinno przyjść, a nie być wymuszone, ale mówię, że być może było tak tylko w moim przypadku.
1Maciek1
Orator
Orator
Posty: 556
Rejestracja: 1 cze 2014, 02:03

Re: Forehand - techniki uderzenia

Jak podnoszę piłkę to przebijam, ale ja chcę z linii pod barkowej zaatakować i idzie najczęściej w aut. Choć nawet jak piłkę na wysokości biodra to też mam wtedy problem mały, bo wtedy za lekko, albo w siatkę.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand - techniki uderzenia

1Maciek1 pisze:Ja też mam mały problem z forehandem. Chcę zagrać a'la Nada tak kręcąc ten FH, lecz nie zawsze się udaje, a jeśli chce zagrać mocny, normalny to piłka idzie w dół, najczęściej w siatkę. nie wiem co z tym robić.

Pomóżcie, proszę!
1. Praca nóg (przysiady, skakanka).
2. Wyrzut barku do przodu (maksymalnie)
3. Luz w nadgarstku (maksymalny).

Pamiętaj, że uderzenie musi być maksymalnie przed Tobą. Lepiej to widać na forehandach Verdasco w zwolnionym tempie na youtubie.
Piotr Szyba.
1Maciek1
Orator
Orator
Posty: 556
Rejestracja: 1 cze 2014, 02:03

Re: Forehand - techniki uderzenia

Dzięki, spróbuję tego!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - techniki uderzenia

Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - techniki uderzenia

Swoją drogą... dużo osób zwraca mi uwagę, że strasznie obszerny mam zamach do FH, tzn. spora pętla rakieta ponad głowę i proponują żebym prowadził rakietę bardziej płasko bez tego wywijania nad głową. Patrząc na tą animację początek zamachu mam naprawdę podobny (koniec już zupełnie inny bo nie tak płaski.. no ale jam nie Federer). To jak to w końcu jest? Dobrze tak grać? Jedyne "przeciw" jakie mi przychodzi do głowy to to, że mogę tak duży zamach robić za wolno, przez co sam siebie czasem stawiam w przegranej sytuacji.

W ogóle, zmieniając temat, to podziwiam ludzi grających chwytem westernowym. Dla mnie to czarna magia jest w ogóle. Już najgorzej jak to ja jestem po drugiej stronie siatki i mam sobie z tym mega top spinem radzić. Samo uderzenie to jeszcze przejdzie, ale przyzwyczaić się do ustawiania do tego to już inna bajka.
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Forehand - techniki uderzenia

Nie za bardzo wiem CZEMU właściwie tak się nie powinno robić ( w sensie robić zamachu nad głową ) , ale jest to nadruch, nie jest to raczej potrzebne wg mnie. Warto również zauważyć, że bardzo mało zawodowców (jeśli w ogóle jakiś) prowadzi pętlę nad głową... To trochę też spowalnia, bo zanim taki wielki zamach zrobisz, to minie kupa czasu, a za wiele to raczej nie da. Oczywiście zamach może być duży,ale nie aż taki, że nad głową machasz. Generalnie rakietę powinno się prowadzić przed sobą.
Ponadto, jeśli zacznie się granie na szybkim tempie to nie będzie czasu żeby aż tak daleko prowadzić ramę . Spróbuj szybko machnąć jakby zza głowy, a potem jak grają inni . W przypadku odprowadzaniu aż za głowę i dynamicznym ruchu boli mnie coś w barku. A podczas grania to samo trzeba zrobić z rakietą. Podczas odbierania mocnych piłek przeciążenia w przypadku prowadzeniu zza głowy są wg mnie większe.
Wniosek ? Chyba trzeba się przestawić , bo później to może trochę przeszkadzać. Chyba że chodzi tylko o zabawę, a nie doskonalenie tenisowych umiejętności to ew. mogłoby pozostać, ale chyba za poprawne toto nie jest.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand - techniki uderzenia

Mazzakollo pisze: Podczas odbierania mocnych piłek przeciążenia w przypadku prowadzeniu zza głowy są wg mnie większe.
Możesz rozwinąć argumentację? Przeciążenia czego? Z jakiego powodu? Nie do końca Cię rozumiem w tej wypowiedzi.....
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - techniki uderzenia

Podstawowym czynnikiem do rozpatrzenia jest czy zdążasz? Czy cały ruch jest płynny czy też musisz lekko przyspieszać (i tak wyprowadzenie jest ruchem jednostajnie przyspieszaonym) czyli minimalnie zerwać płynność ruchu?
Jeżeli dajesz radę i nie ma z tym problemu to nie widzę przeciwwskazań. Jeżeli natomiast masz z tym dość regularne kłopoty to już trzeba pomyśleć o małych zmianach.
Jest pewna technika klasyczna, tzw. podręcznikowa. I co z tego? Nikt z czołówki nigdy tak nie grał. Wszyscy mieszczą się zwyczajnie w pewnych całkiem szerokich ramach. Każdy ma swoje maniery i przyruchy co nadal pozwala mu grać skutecznie i swobodnie.
Nie można brać podręcznika i "prostować" komuś techniki dopasowując ją do wzorca. Wbrew pozorom wielu "trenerów" popełnia właśnie ten błąd.
Cała trudność w szkoleniu polega na tym by wyłapać w ruchu zawodnika te elementy, które są potencjalnie szkodliwe lub mniej pożądane a można je bezpiecznie wyeliminować i jednocześnie umieć zidentyfikować te elementy, które stanowią naturalną manierę (przyruch) zawodnika i nie są one szkodliwe dla jego gry.
Eliminowanie na siłę nieszkodliwych manier indywidualnych powoduje utratę swobody gry a co to oznacza każdy wie ...
Czasem coś wygląda na bardzo nienaturalne ale wtedy należy zwracać uwagę czy gra jest swobodna, to się da wychwycić. Jeżeli tak i ta nienaturalność nie ogranicza rozwoju czy nie blokuje gry to trzymać się od tego z daleka i nie majstrować.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand - techniki uderzenia

karjar pisze:
Mazzakollo pisze: Podczas odbierania mocnych piłek przeciążenia w przypadku prowadzeniu zza głowy są wg mnie większe.
Możesz rozwinąć argumentację? Przeciążenia czego? Z jakiego powodu? Nie do końca Cię rozumiem w tej wypowiedzi.....
Obszerne prowadzenie rakiety daje dość długą drogę, więc dla uzyskania na końcu tej samej prędkości rakiety na końcu tej drogi potrzeba wyraźnie mniejszych przyspieszeń więc i przeciążeń. Dodatkowo ruch jest płynny bo nie następują gwałtowne zmiany kierunku, niestety tempo gry nie jest wtedy imponujące.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand - techniki uderzenia

PitS pisze:
karjar pisze:
Mazzakollo pisze: Podczas odbierania mocnych piłek przeciążenia w przypadku prowadzeniu zza głowy są wg mnie większe.
Możesz rozwinąć argumentację? Przeciążenia czego? Z jakiego powodu? Nie do końca Cię rozumiem w tej wypowiedzi.....
Obszerne prowadzenie rakiety daje dość długą drogę, więc dla uzyskania na końcu tej samej prędkości rakiety na końcu tej drogi potrzeba wyraźnie mniejszych przyspieszeń więc i przeciążeń. Dodatkowo ruch jest płynny bo nie następują gwałtowne zmiany kierunku, niestety tempo gry nie jest wtedy imponujące.
PitS ja to wiem, chciałem autora sprowokować do argumentacji, który twierdzi zgoła coś innego.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa

Wróć do „Technika, taktyka, trening”