Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

Witam.
W związku z koniecznością zakupu rakiety, zwracam się o pomoc w wyborze rakiety.

1. W tenisa ziemnego gram od kilkunastu lat z przerwami, raczej okazjonalnie. Dopiero przez ostatnie 12 miesięcy zacząłem grać w miarę regularnie - ok. 2 godziny tygodniowo), większe doświadczenie mam z tenisa stołowego. Nigdy nie korzystałem z trenera. NTRP-3 z tendencją rosnącą, może już 3.5.
2. Serwis mam dość wolny. Lubię zagrać skróta, zwłaszcza jak się zmęczę, żeby już zakończyć dłuższą wymianę, zwykle z okolicy linii końcowej. Backhand - dawniej tylko jednoręczny (nawyk z tenisa stołowego), teraz mieszany, ale jednoręczny jest mocniejszy i bardziej płaski, za to oburęczny ma większą rotację.
3. Styl - raczej baseliner.
4. Waga - średnia, ok. 280g? (ze względu na wątłą budowę ciała), balans - neutralny lub lekko na łeb).
5. Grałem szajsem, do którego jednak mocno się przyzwyczaiłem - Dunlop Titanium Alloy Lite 108 - patrz ten temat: viewtopic.php?p=288167#p288167
6. Od rakiety oczekuję, żeby jednak dodała troszkę powera do moich uderzeń (tak jak pisałem, jestem wątłej budowy), ale nie chciałbym, żeby to było całkiem kosztem kontroli. Potrzebuję rakiety do silnych uderzeń z linii końcowej z możliwością zagrań rotacyjnych. Grałem dużą główką i chciałbym przejść na nieco mniejszą, ale 98 to za mało! Optymalnie ok. 102-104. Sztywność chyba co najmniej 65.
7. Lekko trudna czy dopasowana? Tutaj jest mi bardzo trudno stwierdzić. 40-tka na karku. :)
8. Do 300-400zł

Dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2014, 13:40 przez Robinson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fufu10
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

Na alledrogo jest dość spory wybór ram Pro Kennex między 280 a 295 gram. Ceny są bardzo atrakcyjne i myślę że to ciekawa alternatywa. Co do konkretnych modeli musiałbyś już poczytać sam. Oczywiście zawsze najlepiej przetestować przed kupnem, jeżeli istnieje taka możliwość.
NTRP-4.0
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

OK, dziękuję za tę propozycję.
Jeśli ktoś ma dalsze sugestie, to bardzo proszę.
Przez chwilę zastanawiałem się nad Dunlop BIOMIMETIC 600, ale widzę, że ma balans chyba nieco na rączkę, co chyba by mi nie odpowiadało.
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

330 to balans raczej neutralny. Biomimetic 500, czy też Aerogel 4d 500 mają balans 340mm, więc jeśli 330 to dla Ciebie za mało, zastanów się nad tymi ramami.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

rafbat pisze:330 to balans raczej neutralny. Biomimetic 500, czy też Aerogel 4d 500 mają balans 340mm, więc jeśli 330 to dla Ciebie za mało, zastanów się nad tymi ramami.
Dokładnie rzecz ujmując, balans równy 330 mm w rakiecie o standardowej długości daje wartość 4 Head Light. Balans neutralny otrzymujemy przy wartości 343 mm.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

Wiem, że wiecie, ale dopisywałbym jednak że chodzi o ramy bez naciągu i bez overa.
Bo potem będzie zdziwko.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

rafbat pisze:330 to balans raczej neutralny. Biomimetic 500, czy też Aerogel 4d 500 mają balans 340mm, więc jeśli 330 to dla Ciebie za mało, zastanów się nad tymi ramami.
Tak, ale te z kolei mają łby po 100, a ja widzę, że jednak nie dam rady przejść ze 108 na 100. 102, a nawet 104 mogłoby być OK.
A propos balansu, ciekawe, o ile mniej więcej naciąg przesuwa balans w kierunku HH, a o ile z kolei nawijka równoważy tę zmianę. Może jedno i drugie wzajemnie się znosi mniej więcej?
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

Robinson pisze:A propos balansu, ciekawe, o ile mniej więcej naciąg przesuwa balans w kierunku HH, a o ile z kolei nawijka równoważy tę zmianę.
Naciągi nie ważą tyle samo (średnica, konstrukcja, materiał). Multifilamenty ważą mniej niż monofilamenty co-poliestrowe.

Przyjmuje się iż naciąg przesuwa balans o około 1cm.

W przypadku mojego kolegi przesunięcie przy założonej hybrydzie (multi rdzeniowe/poliester) i założonej owijce wierzchniej wynosi 7mm (parametry wyjściowe 300g, 320mm, łeb 100cali kw., 16x19).

Trzeba pamiętać iż o ile zmiana w wadze jest niezależna od ramy (wykluczając przeplot) to już na przesunięcie balansu wpływa również waga i balans wyjściowy rakiety oraz jej długość.

P.S.: Przejrzałem pobieżnie notatki. W szeregu kombinacji rama-naciąg-over ostateczny balans zmieniał się w przedziale od 5mm do 10mm.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Dobór rakiety - baseliner z NTRP ok. 3-3.5

Witam,
czy na podstawie powyższych danych, które przedstawiłem w pierwszym poście i uwzględniając fakt, że nie jestem zbyt silny fizycznie, czy sądzicie, że poniższe rakiety namierzone w sklepie Tennis Warehouse pasowałyby mi:
Yonex S-Fit 3
Dunlop Aerogel 6Hundred
Dunlop Biomimetic 600 Lite
Babolat Y 105
Babolat C-Drive 105

Ale nie wiem, czy nie byłyby mimo wszystko odrobinę za lekkie. Ta dziadowska rakieta, którą grałem przez te lata ma ok. 300-305g z naciągiem, a te w większości poniżej 290g.

Jakieś dodatkowe porady?

----------------------

OK, jeszcze do głowy przyszła mi taka rakieta:
Wilson JUICE 108 BLX2
Jednak to kilku stronach podane są nieco rozbieżne parametry, szczególnie jeśli chodzi o ilość strun (16/18, 16/19).
Czy to pomyłka czy to jednak inne wersje, tym bardziej że jedna z tych stron klasyfikuje tę rakietę jako juniorską:

http://www.tennisplayer.pl/Produkty/Rak ... 12%29.html
http://www.mcourt.pl/1694,rakieta-wilso ... -blx2.html
http://erakiety.com/product-pol-2011-Ra ... BLX-2.html
http://www.sportclub.com.pl/product-pol ... -BLX2.html
http://www.protenis.com.pl/tenis/rakiet ... p421545398

A może coś takiego: Yonex EZONE Xi 107.

Dziękuję za podpowiedź.

--------------------

Ostatecznie zdecydowałem się na Yonex EZONE Xi 107. Do tego naciąg MSV FOCUS HEX PLUS 38 1.20 z siłą 24,5/23,5.
Jestem bardzo zadowolony po pierwszej grze. :)

Wróć do „Rakiety”