Wykład nr 70 – Codziennie zrób coś ekstra

Cytat na dziś

„Chcesz być wyjątkowy? Pracuj wyjątkowo.”

Pytanie na dziś

Czy mogę dzisiaj zrobić coś lepiej, niż wszyscy ci zawodnicy, od których chcę być lepszy?

Dzisiejsze rozważania

Któż z młodych, aspirujących zawodników nie pragnie być wybitnym, wyjątkowym tenisistą? Niestety, bardzo często za tym pragnieniem nie idą działania, które mogłyby to marzenie urzeczywistnić.
Bardzo często to marzenie jest jedynie zachcianką a nie misją. Pobożnym życzeniem a nie codziennym działaniem.
Podziwiając wielkich mistrzów, wygrywających najbardziej prestiżowe turnieje, zbyt często zapominamy, że ich wyniki są jedynie efektem umiejętności, które zdobyli w wyniku codziennego dążenia do perfekcji, we wszystkich aspektach tenisowego rzemiosła. Zdecydowana większość zawodników z pierwszej 50 ATP i pierwszej 20 WTA osiągnęła to, co osiągnęła, ponieważ odrzuciła wszelkie drogi na skróty, i każdego dnia pracowała na poziomie, na który nie było stać wszystkich pozostałych. Oczywiście talent ma znaczenie, ale jest on jedynie dodatkiem do codziennej, sumiennej pracy nad techniką, taktyką, mentalem i ogólnym przygotowaniem.

Pomyśl, co miałoby uczynić z ciebie mistrza? Twoja determinacja w realizowaniu celów na każdy trening? A może zaangażowanie i oddanie, z jakim pracujesz na treningu ogólnorozwojowym? Czy do mistrzostwa doprowadzić cię może czucie piłki, jakie rozwijasz podczas ćwiczenia długiego prowadzenia przy uderzeniach z głębi kortu? A może będzie to wszechstronność, jaką prezentujesz grając z głębi kortu, w korcie i na siatce z jednakową swobodą? Cokolwiek by to było czas zacząć nad tym świadomie pracować.

We współczesnym sporcie jeden atut, często okazuje się nie wystarczać. Zawsze może się przecież znale?ć na świecie człowiek, który opanował tą jedna rzecz w stopniu, o którym ty możesz jedynie pomarzyć. To, czego potrzebujesz to gra na najwyższym światowym poziomie w większości aspektów gry plus coś, co będzie cię absolutnie wyróżniało z tłumu. Coś, na co zwrócisz uwagę w większym stopniu niż inni. Coś, co zdaje ci się przychodzić z łatwością i całkowicie naturalnie.

Dla McEnroe tą wyjątkową rzeczą było granie na piłce wznoszącej i niesamowite czucie na wolejach. Dla Borga, wewnętrzny i zewnętrzny spokój był czymś, co dawało mu najwięcej zwycięstw. Pete Sampras miał swój niewiarygodny serwis i wspaniały, długo prowadzony forehand. Andre Agassi trafia każdą piłkę czyściej od jakiegokolwiek innego zawodnika na tour, Roger Federer jest po prostu najbardziej wszechstronnym singlistą, jakiego widział tenis.

Te umiejętności, nie wzięły się z nikąd. Owszem ich posiadacze mieli predyspozycje do dynamicznego ich rozwijania, ale to ciężka, codzienna, cierpliwa praca nad nimi sprawiła, że te zdolności zaprowadziły ich na sam szczyt. Ich gra miała mało słabych punktów jednak to ich broń sprawiała, że wygrywali więcej meczów niż wszyscy pozostali.

Co jest twoją wyjątkowo mocną stroną, którą warto rozwijać? Pomyśl przez chwilę. Na pewno coś się znajdzie. Jeśli już wiesz to podejmij decyzję, aby rozwijać tą umiejętność codziennie, niezależnie od okoliczności. Pracuj nad nią więcej i z większą determinacją niż ktokolwiek inny na świecie. Rozwijaj się wszechstronnie, dbając o ciało i umysł, ale gdy pragniesz zrobić coś ekstra, to niech to będzie praca nad tym, co ma z ciebie zrobić mistrza lepszego niż ktokolwiek inny.

Pamiętaj, wyjątkową karierę tworzy wyjątkowa codzienność. Wyjątkową codzienność tworzą wyjątkowe działania. Wyjątkowe działania są efektem wyjątkowego myślenia. Wyjątkowe myślenie zależy wyłącznie od ciebie.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

· Jestem wyjątkowy, bo pracuję z wyjątkowym zaangażowaniem nad wyjątkowymi umiejętnościami
· Jestem wyjątkowy, ponieważ codziennie robię coś ekstra w kierunku rozwijania mojej wyjątkowej umiejętności
· Jestem wyjątkowy ponieważ pracuję dbam o wszystkie sfery gry w tenisa w stopniu większym niż większość zawodników, których pragnę pokonać.