Wykład nr 69 – Doceń dokonania innych

Cytat na dziś

„Pochwała często znaczy więcej niż złoto”

Pytanie na dziś

„Jaki jest najbardziej odpowiedni sposób wyrażenia mojego uznania dla tego, co robią otaczający mnie ludzie”?

Dzisiejsze rozważania

Czy nie zdarza ci się czasem poczuć zdumionym lub urażonym z powodu braku uznania dla swoich dokonań wśród otaczających cię ludzi? Zwykle nie mamy problemów z rozpoznaniem sytuacji, w której inni powinni nas docenić.
Sytuacja przedstawia się nieco gorzej, gdy sami powinniśmy podziękować lub poczuć wdzięczność za to, co inni robią dla nas.

Ludzie uwielbiają być chwaleni, czy się do tego przyznają czy nie. W ciągu ostatnich paru lat psychologowie przeprowadzili badania na temat tego, czego pracownicy chcą od swojej pracy. W niektórych krajach płaca była na 7 miejscu w kategoriach ważności. Nie oznacza to oczywiście, ze pieniądze ludzi nie obchodzą. Po prostu w kategoriach naszej codzienności, nie jest to coś, nad czym się zbytnio zastanawiamy, gdy mamy określić to, co daje nam satysfakcje w tym, co robimy.

Bycie docenianym i uczucie robienia czegoś wartościowego zajmowało w większości krajów najwyższe pozycje w rankingu.

Jak to się przekłada na codzienne życie wyczynowego tenisisty? Cóż, jeśli ktoś zrobił ci śniadanie, zawiózł na trening, odebrał z tego treningu, zawiózł do szkoły, zrobił obiad, kupił rakiety lub zrobił dla ciebie coś jeszcze to myślę, ze nadszedł czas by mu za to nieco częściej dziękować. Dzięki takiej postawie, ten ktoś poczuje się doceniony i z jeszcze większą chęcią będzie gotowy nam pomagać. Doceniając i zauważając to, co inni robią dla nas, również łatwiej będzie nam przychodziło robienie czegoś dla innych.

Jeśli pochwalisz swojego partnera treningowego za świetną postawę na treningu oraz za to, że dał z siebie wszystko, mimo że ty nie byłeś dzisiaj w najlepszej dyspozycji,to zyskasz jego wdzięczność. Będzie również bardziej prawdopodobne, że w przyszłości zachowa się on podobnie, ponieważ wzmocniłeś w nim dążenie do gry na maksymalnym poziomie.

Jeśli powiesz sobie w tej chwili „Jasne, nie mam nic lepszego do roboty tylko będę dziękował wszystkim naokoło” to właśnie zabijasz swoje szanse na prawdziwy i długofalowy sukces i szczęście w tym, co robisz.

Nikt nie lubi być traktowany jako coś oczywistego. Wielu ludzi niemal oszalało, ponieważ nie czuli się doceniani. Pomyśl o tych momentach, gdy ktoś zachował się kompletnie nieracjonalnie – powiedział coś głupiego lub bez większego powodu zaczął się wściekać. Czy nie jest to sytuacja, w której ten ktoś poczuł się niedoceniony, nie potrzebny lub miał wrażenie, że jego opinia nie miała znaczenia?

Docenianie tych, którzy nas otaczają nadaje kolorów wszystkim naszym relacjom – zarówno tym domowym jak i zawodowym.

Jeśli będziesz spędzał swoje dni oczekując, ze Jasiu będzie robił dla ciebie wszystkie te rzeczy tylko dlatego, ze dotąd zawsze to robił, to jesteś niespełna rozumu. Wkrótce Jasia już nie będzie w pobliżu i nawet nie będziesz wiedział dlaczego.

Choć, teraz przynajmniej będziesz miał jakieś pojecie, co było przyczyna jego odejścia.

Jeśli będziesz kiedyś pragnął usłyszeć pochwałę lub zachętę i nic takiego się nie wydarzy, zdaj sobie sprawę z uczuć, jakich w tym momencie doświadczasz. Mam nadzieje, że nie popsuje to twojego dnia, jednak zwróć uwagę na to, co czujesz. Poczuj to. To jest właśnie to uczucie, które męczy innych, gdy nie docenisz ich wysiłków i starań.

Możesz w krótkim czasie stać się kimś lubianym i szanowanym w szkole, w klubie, na treningach lub gdziekolwiek indziej. Po prostu zacznij dostrzegać małe rzeczy. Zauważ je i szybko podziękuj osobie, która to dla ciebie zrobiła.

Rób to przez parę dni lub tygodni, a zobaczysz że ludzie zaczynają traktować cię z większa serdecznością i szacunkiem.

Wypróbuj to i obserwuj jak wszystko wokół ciebie się zmienia!!!

Wierzenia zwycięzcy na dziś

· Zauważam małe rzeczy, które inni ludzi robią dla mnie i kogoś innego
· Szybko i z łatwością przychodzi mi powiedzenie „Dziękuję” za dobrze wykonaną robotę
· Doceniam wszystkie rzeczy, jakie ludzie dla mnie robią
· Ludzie lubią być teraz w moim towarzystwie.
· Ludzie lubią teraz robić rzeczy dla mnie
· Jestem lubiany przez innych
· Moja opinia jest dla innych istotna