Wykład nr 65 – Determinacja

Cytat na dziś

„Jeśli pragniesz czegoś głęboko, szczerze i intensywnie, to uczucie to zwiększa siłę twojej woli i rozwija determinację do pracy nad wybraną rzeczą. Gdy robisz coś co służy twojemu wyjątkowemu celowi, twoja praca staję się bardzo absorbująca. Wkładasz wtedy w to co robisz, wszystko co w tobie najlepsze; koncentrujesz na tym całą swoją uwagę; nie jesteś wtedy w stanie myśleć praktycznie o niczym innym, twoja wola pozwala ci na dokonywanie niezwykłych rzeczy, w konsekwencji pracujesz z poczuciem coraz większej mocy.”

– Grenville Kleiser

Pytanie na dziś

Czy moja determinacja jest wystarczająco silna aby odnieść wymarzony sukces?

Dzisiejsze rozważania

Prawdopodobnie najwspanialszą cechą lub umiejętnością jaką będziesz potrzebował by osiągnąć cokolwiek w życiu, czy będzie to wygranie US Open, czy wzmocnienie gorsetu mięśniowego wokół kręgosłupa, czy może wyciągnięcie średniej na 4.8 pod koniec roku szkolnego, czy też pokonanie choroby, jest pełne zaangażowanie się w to co się robi.

W dziewięćdziesięciu pięciu procentach przypadków, w których ludzie nie osiągają tego co sobie zamierzyli, przyczyną niepowodzenia było to że ich determinacja od samego początku nie była zbyt silna.

Jeśli nie wierzysz, że osiągniesz swój cel, jak wiele wysiłku będziesz chciał włożyć w jego realizację? Jeśli twoim celem podczas treningów było zachowanie spokoju po przegranych piłkach i przez ostatnich 10 treningów odpuściłeś sobie zachowanie kompletnego spokoju, to na jak wiele wysiłku będzie cię prawdopodobnie stać, aby zachowywać się jak profesjonalista i tym razem?

Na niewiele, nieprawdaż?

Sekret tkwi w twojej wierze i determinacji.

Miałeś kiedyś sytuację w której MUSIAłEś osiągnąć jakiś cel? Po prostu MUSIAłEś TO ZROBIć. Konsekwencje niepowodzenia były zbyt wielkie. Przynajmniej tak ci się wydawało.

Więc zrobiłeś to! Pracowałeś przez pół nocy. Odłożyłeś na bok wszystko inne. Byłeś w to zaangażowany całym sobą. Po prostu nie było odwrotu. Porażka nie wchodziła w rachubę…
więc odniosłeś zwycięstwo.

Czy w chwilach gdy sprostałeś wyzwaniu miałeś jakieś wątpliwości co to ostatecznego rezultatu? Myślę, że nie. Po prostu wiedziałeś, że sukces jest nieunikniony, nieprawdaż? Cóż, tak się właśnie dzieje gdy jesteś całkowicie zdeterminowany by osiągnąć cel… i dokładnie wiesz co chcesz osiągnąć.

Aby odnosić zwycięstwa, utrzymuj pozytywną mowę wewnętrzną. Mów sobie, że możesz tego dokonać, bez przerwy. Każdej godziny. W momentach gdy podejmujesz ważne decyzje.

Skoro już mówimy o wierze i determinacji: z pewnością słyszałeś historie o ludziach którzy dokonali nadludzkiego wysiłku w chwilach szczególnego napięcia emocjonalnego, np. podnieśli samochód aby pomóc uwolnić osobę uwięzioną pod spodem, lub o ratownikach którzy pracowali na pełnych obrotach przez wiele godzin aby odnale?ć choć jeszcze jedną żywą ofiarę jakiejś katastrofy. Ustalili oni swój cel i zrobili wszystko co w ich mocy aby go osiągnąć.

W naszym codziennym życiu tego rodzaju dokonania nie są wymagane i z pewnością nie służyłyby naszemu zdrowiu, ale zasady pozostają te same. Nie spuszczaj oczu ze swojego celu. Każdej minuty. Każdej godziny.

Jeśli tak zrobisz to nie będziesz marnował bezcennego czasu na mało wartościowe rzeczy. Unikniesz rozpamiętywania w nieskończoność swoich porażek. Ponieważ twoja determinacja będzie bardzo silna, będziesz postrzegał chwilowe niepowodzenia jako coś…chwilowego.

Gdy twoja determinacja jest słaba, każde niepowodzenie wygląda jak koniec walki o lepszą przyszłość.

Tak więc spójrz na swoje następne wyzwanie, i to które nastąpi po nim, i nawet to któremu stawisz czoło jeszcze pó?niej, i zacznij przekonywać samego siebie do tego co MUSISZ teraz zrobić. Powiedz sobie, że tego dokonasz. Uczyń to twoją koniecznością.

Zrób tak a będziesz mógł opowiadać o swoich sukcesach.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

– Gdy postanawiam już coś osiągnąć, to oddaję się temu całym sercem
– Jestem zdobywcą
– Moja determinacja w osiąganiu celów jest silna