Wykład nr 63 – Siła wyobraźni

Cytat na dziś

„Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, możesz trafić zupełnie gdzie indziej”

– Yogi Berra

Pytanie na dziś

„Jak będę wyglądał, jakim będę człowiekiem gdy już osiągnę mój cel?”

Dzisiejsze rozważania

Temat celów potrafi być naprawdę ekscytujący. Nie ma to jak wyznaczyć plan, pracować na pełnych obrotach pomimo wszelkich przeciwności, i zdobyć to o co walczyłeś. Nie zależnie od tego jaki jest ten cel, nawet niewielki cel na dzisiaj, osiąganie go jest świetną zabawą. Dzięki temu rozwijasz w sobie pozytywne oczekiwania i uczucie, że jesteś w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. To jest jak znak drogowy mówiący ci, że masz jedynie 3 kilometry do końca podróży. Super!

W centrach niektórych wielkich miast, znajdują się budynki które swoją wielkością i wysokością przytłaczają wszystko dookoła. Jeśli jesteś spoza miasta i pragniesz dojechać do centrum to nawet nie potrzebujesz mapy. Po prostu trzymasz kurs na te drapacze chmur. Nie zależnie od tego jak wolno jedziesz, w końcu tam dotrzesz.

Podobnie jest z każdym celem jaki sobie wyznaczysz. Najważniejsze jest aby widzieć to do czego dążysz. W przeciwnym wypadku, jak to powiedział Yogi, możesz znale?ć się zupełnie gdzie indziej.

Jeśli twój cel jeszcze nie istnieje to potrzebujesz jedynie użyć swojej wyobra?ni. Jeśli już go masz, a tak się składa, że ktoś inny już osiągnął to do czego zmierzasz to oglądaj nagrania jego meczów, słuchaj wywiadów z jego udziałem, czytaj jego biografię, porozmawiaj z nim. Jeśli on już to osiągnął to ty też możesz. Zrób wszystko co w twojej mocy aby stale mieć wizję ciebie osiągającego wymarzony cel w twojej głowie, zwłaszcza wtedy gdy sprawy nie idą po twojej myśli.

To jest podstawowa, decydująca, nieunikniona rzecz którą dane ci będzie zrobić, jeśli pragniesz osiągnąć coś wielkiego.

Miej swój cel przed oczami przez cały czas. Im większy on jest i im trudniejsze jest jego osiągnięcie tym cała kwestia nabiera większego znaczenia.

Po drodze czeka cię zbyt wiele przeszkód, rzeczy które cię będą rozpraszały, pokus i pozornie ciekawszych celów które mogą zepchnąć cię z drogi prowadzącej do realizacji twojego marzenia, abyś mógł sobie pozwolić na spuszczanie oczu z tego do czego dążysz.

Pragniesz dojść do pierwszej pięćdziesiątki rankingu ATP czy WTA, wyobra? sobie swoje nazwisko na czołówkach gazet. Ujrzyj siebie wśród najlepszych tenisistów na świecie. Wyobra? sobie, że udzielasz wywiadów dla największych telewizji. Wyobra? sobie, siebie grającego płynnie i bez wysiłku, pokonującego kolejnych, sławnych przeciwników. Poczuj atmosferę wielkiego turnieju, usłysz swój krzyk radości po wygraniu wielkiego turnieju. Wyobra? sobie to co ludzie będą o tobie mówić. Jak będziesz chodził? Jak będziesz myślał? Wyobra? sobie to wszystko.

Jeśli tego nie widzisz to prawie na pewno tego nie dostaniesz.

Pomyśl o przypadkach gdy czegoś bardzo pragnąłeś i nie udało ci się tego osiągnąć:

Czy bez przerwy miałeś na myśli swój cel?
Czy wizualizowałeś osiąganie go?
Czy regularnie wyobrażałeś sobie swój sukces?

Czy może pozwoliłeś by negatywne myślenie przejęło kontrolę nad twoim umysłem, i nie pozwoliło ci na wyobrażenie sobie osiągnięcia tego czego pragnąłeś?

Jeśli druga odpowied? jest prawdziwa to mam nadzieję, że wiesz już co było jedną z przyczyn twojego niepowodzenia.

Jeśli naprawdę to do ciebie dotarło to teraz może być ważny, przełomowy moment. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić jak to będzie osiągnąć twój cel – wszystkie kroki jakie do niego będą prowadziły oraz co się będzie działo gdy już go osiągniesz, to już po tobie. Przegrywasz całą walkę od razu na starcie.

Jednak to nie będziesz ty. Nie tym razem. Tym razem osiągniesz sukces. Jesteś gotowy.

Bąd? jak Michał Anioł, który uwolnił Dawida z bloku granitu.

Poczuj to, zobacz to, usłysz to.
Co jest TWOIM Dawidem?

Wierzenia zwycięzcy na dziś

– Nie spuszczam wzroku z moich celów
– Z łatwością omijam przeszkody ponieważ planuje wcześniej moje działania względem nich
– Osiągam wspaniałe cele ponieważ cechuje mnie nieustępliwość w działaniu
– Mogę ponieważ myślę że mogę

Osiąganie celów jest ekscytujące; zobacz to – zrób to, poczuj to – zrób to.