Wykład nr 60 – Co jeśli…?

Cytat na dziś

„Każdy wybór przybliża nas lub oddala od czegoś. W którą stronę twoje codzienne wybory kierują twoje życie? Czy swoimi działaniami odpowiadasz „tak” czy „nie” na pytanie czy chcesz osiągnąć coś w swoim życiu?”

Pytanie na dziś

Ta rzecz którą robię w tej chwili … czy przybliża mnie ona czy oddala od mojego celu?

Dzisiejsze rozważania

Co się stanie jeśli…?

Cóż za wspaniałe pytanie.

Może cię zaprowadzić do wspaniałych decyzji jeśli będziesz zadawał je sobie wystarczająco często. Może również być zadawane po to by utrzymać cię na właściwej drodze, z dala od złych decyzji.

To pytanie jest zadawane bez przerwy podczas projektowania programów komputerowych, budynków, samochodów itd. Prawdopodobnie jest to najczęściej zadawane pytanie na świecie.

Co się stanie jeśli…?

Jednak w naszym codziennym życiu, podejmując każdego dnia ważne decyzje odnośnie naszego zdrowia, naszej kariery, naszych związków z innymi, to pytanie jest często zamykane w szafie na klucz który pó?niej wyrzucamy w krzaki.

Większość ludzi strasznie boi się tego pytania.

Ponieważ gdy je zadajemy i jesteśmy uczciwi, to zwykle dowiadujemy się prawdy.
Otrzymujemy informacje o konsekwencjach których nie możemy zignorować. Dlatego ludzie unikają zadawanie tego pytania jak plagi.
Najwspanialsze idee umarły zanim jeszcze ktokolwiek podjął działania, właśnie dlatego, że ktoś unikał zadania sobie tego pytania.

Co się stanie jeśli nie rozciągnę się po tym treningu?
Co się stanie jeśli wypiję tą wódkę?
Co się stanie jeśli znowu nie będę pracował nad moją kontrolą emocjonalną?
Co się stanie jeśli nie dam z siebie100% na następnym treningu?

Widzisz, tak się składa, że jeśli nie zadamy sobie tego pytania to nie rozpatrzymy w pełni wszystkich konsekwencji. Jeśli nie pomyślimy zastanowimy się, co może być rezultatem naszych myśli i czynów, nie działamy mądrze.

Tracimy jedną okazję za drugą.

W tenisie wszystko rozbija się o detale. Zawodowcy ciągle poszukują sposobów by postawić się w dogodnej sytuacji do odnoszenia najwspanialszych zwycięstw. Te zwycięstwa nie są jednak efektem pojedynczych wyborów lecz całych setek decyzji, które w efekcie przynoszą wspaniałe efekty.
Ludzie uwielbiają oglądać spektakularne zagrania z niewiarygodnych sytuacji. Te zagrania, jednak, nie czynią nikogo mistrzem. Mistrzem czyni tenisistę walka o każdy punkt na każdym meczu i treningu przez wiele lat.

Gdy ktoś jest w doskonałej fizycznej kondycji i jest w stanie wytrzymać nawet najdłuższe pojedynki w najtrudniejszych warunkach to nie dlatego, że miesiąc temu postanowił się przyłożyć do treningu ogólnorozwojowego i rozciągania po treningu tenisowym. Przyczyną tego były tysiące pojedynczych decyzji dokonywanych każdego dnia pod wpływem wspaniałego celu, i ciągłego zadawania sobie właściwych pytań.

Ludzie z pierwszej setki światowych rankingów, osiągnęli swoją pozycję nie tylko dlatego, że posiadają umiejętności większe od wszystkich, którzy o taki ranking walczą. Wielu czołowych tenisistów ma przeciętną inteligencję, nienadzwyczajne warunki fizyczne i średniej jakości technikę.
Zawodnicy ci posiedli umiejętność zadawania sobie pytań…

„Czy to jest najlepszy sposób w jaki mogę wykorzystać mój czas i możliwości?”
„Co się stanie jeśli zmienię nieco pracę nóg przy tym uderzeniu?”
„Co się wydarzy gdy zachowam nieco większą twardość emocjonalną w walce z tym przeciwnikiem?”
„Co się stanie gdy zagram z nim w ten a nie inny sposób?”
„Czy to co gram teraz przyda mi się za dwa, trzy lata?”

…która jest jedną z najważniejszych umiejętności jakie można posiąść jako zawodnik i członek teamu.

Co się stanie jeśli wypiję jeszcze jednego drinka? Czy możliwe jest, że będę miał przez to wypadek? Co się wtedy stanie? Ile będzie mnie to kosztowało w aspekcie ubezpieczenia, powrotu do zdrowia, mandatu, utraconego prawa jazdy? Co jeszcze mogę stracić? Czy chcę ryzykować to wszystko?

Co się stanie jeśli poważnie nie wezmę się do pracy nad moimi emocjami podczas meczu lub treningu? Ile mnie to będzie kosztowało w aspekcie przyszłych przegranym meczów, przyjemności czerpanej z gry, pewności siebie, szacunku otaczających mnie ludzi, szacunku do samego siebie? Co jeszcze mogę przez to stracić? Czy pragnę ryzykować to wszystko?

Zawodnicy którzy nie pilnują rozciągania po treningu lub przed pójściem spać, niewłaściwie się odżywiają i mało śpią, zawsze będą poszukiwali szybkich sposobów na wyleczenie kontuzji, unikając zadawania sobie na co dzień ważnych pytań.

Pytanie samego siebie zmusza cię do spojrzenia na to z czym nie masz ochoty się zmierzyć.

Czy nie byłoby lepiej znać odpowiedzi?
Czy nie byłoby łatwiej dołożyć wszelkich starań by osiągnąć twój cel? Czy nie byłoby przyjemniej? Czy sukces nie przyszedłby szybciej?

Czy nie byłbyś szczęśliwszy, po tym jak rozważyłeś pozytywne i negatywne konsekwencje, podejmując decyzje, które pchnęły by twoje życie we właściwym kierunku? Czy nie byłoby ci łatwiej powiedzieć „nie” dla wszystkich złych decyzji, gdybyś skoncentrował się na ostatecznych ich konsekwencjach zamiast odwracać się plecami do skutków twoich działań?

Znasz odpowied?, nieprawdaż?

Mam nadzieje, że już czujesz w sobie więcej mocy. Powinieneś…
Nawyk zadawania sobie pytania „Co jeśli?” jest tym który charakteryzuje ludzi odnoszących sukcesy w każdej dziedzinie życia.
Uczyń swoim celem wyrobienie w sobie tego nawyku, a opinia jaką masz o sobie samym urośnie wielokrotnie, w związku z lepszymi decyzjami i skutkami twoich działań.

Prawdopodobnie zyskasz godzinę lub dwie dziennie, gdy będziesz robił coś naprawdę wartościowego. Będziesz również mniej bał się tego co może ci się przytrafić… będziesz w stanie uśmiechać się nawet wtedy, gdy podejmujesz ważne decyzje, które jest ci dane podejmować każdej godziny, każdego dnia.

Jak myślisz co jeszcze dobrego mogłoby ci się przytrafić gdyby zadawanie sobie pytania „Co jeśli?” stało się twoim podświadomym nawykiem?

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

– mam odwagę by zadawać sobie ważne pytania
– zadaję sobie pytania ponieważ mogę żyć z odpowiedziami jakie na nie udzielam
– podejmuję dobre decyzje ponieważ opieram się na faktach które zdobywam
– okazje są wszędzie dookoła mnie i je znajduję
– moje decyzje stają się lepsze każdego dnia