Wykład nr 58 – Sportowy gniew

Cytat na dziś

„Gniew daje początek odwadze”

– Eric Hoffer

Pytanie na dziś

Z czego jestem naprawdę niezadowolony w tym momencie?

Dzisiejsze rozważania

Czym jest sportowy gniew? Czy jest to wściekanie się na wszystkich dookoła i kompletny brak kontroli emocjonalnej? Czy jest to pozwalanie by negatywne emocje zniszczyły naszą koncentrację i w efekcie naszą grę? Nie wydaje mi się.

Według mnie sportowy gniew to wewnętrzny ogień, który wybucha w chwili gdy sprawy nie są takie jak być powinny, i który sprawia, że ogarnia nas przemożna chęć rozwiązania problemu. Problem większości ludzi polega na tym, że wściekają się na innych za to, że bezwzględnie wykorzystali ich słabości. „ Zabrałaś mi chłopaka!” Hej, jeśli ten związek byłby dobry, to nie byłoby w ogóle takiego problemu. Wina tkwi w tobie i w twoim chłopaku, w nikim więcej.
„ Nie znoszę z nim grać. Nienawidzę jego skrócików i krótkich krosów.” Problem nie tkwi w twoim braku umiejętności dostosowania się do jego stylu gry.

Rudy Ruettinger, amerykańska gwiazda footballu, powiedział w jednym z wywiadów, że tym co dawało mu siłę na pokonanie wszelkich przeciwności był gniew. Gniew na każdego, kto powiedział mu, że granie dla Notre Dame jest szaleństwem, na każdego, kto wmawiał mu, że nie nadaje się na studia na Uniwersytecie, że powinien pracować w fabryce i zarabiać pewny grosz, że powinien zapomnieć o swoim głupim marzeniu. Każdy, kto twierdził, że mu się nie uda, jedynie motywował go do cięższej pracy. Był wściekły na każdego, kto kopał jego marzenie.

Teraz kręcą o gościu filmy.

Co większość ludzi robi gdy inni śmieją się z ich marzeń?
Co ty robisz?
Pewnie wewnątrz sam się śmiejesz mówiąc sobie rzeczy jak „ Fakt, trochę to głupie, trochę powyżej moich możliwości.”

Czemu nie dać się ponieść sportowemu gniewowi i coś z tym zrobić. Pokaż im, że możesz sięgnąć swoich marzeń.
Niewielu ludzi lubi się wyróżniać z tłumu, być postrzeganym w innych niż wszyscy kategoriach. Niewielu też dochodzi do czegoś naprawdę wielkiego w życiu.

Sportowy gniew jest jedynie jeszcze jednym sposobem na opisanie głównego elementu, który umożliwia realizację życiowej misji. W końcu, czym byłaby twoja misja jeśli nie byłbyś z nią całkowicie emocjonalnie związany?
Nie byłaby misją. Byłaby jedynie życzeniem. życzenia zwykle się nie spełniają. Misje natomiast, zwykle zamieniają nasze najwspanialsze sny w rzeczywistość.

Gdy masz misję, wszystko co w tobie najlepsze zaczyna działać na maksymalnych obrotach.

Wspaniałe misje często rodzą się, gdy masz już dość tego jak się rzeczy mają i czujesz że MUSISZ to zmienić.

Wiele przełomów wspaniałych osiągnięć nigdy by się nie pojawiło gdyby ktoś się nie wściekł i nie powiedział „ Mam tego dość. Trzeba to zmienić.”

Znajd? w swoim życiu coś, z czego nie jesteś zadowolony i we? się do roboty. Zapytaj samego siebie jak twoje życie będzie wyglądało, jeśli to się nie zmieni. Poczuj ten ból. Poczuj gniew. Nie obwiniaj innych w tym mentalnym ćwiczeniu. Sam jesteś odpowiedzialny za okoliczności, w jakich się znajdujesz.
Mocno cię boli? Porównaj te uczucia do tego co byś czuł, gdybyś zaczął działać na pełnych obrotach już teraz. Nie ważne ile wysiłku kosztowałoby rozwiązanie obecnego problemu. Może ci to zająć całe lata zanim rzeczy będą wyglądały tak jak tego pragniesz.

Porównaj jednak te dwie przyszłości. Ze?lij się na tą pierwszą, przestrasz się jej. Podejmij decyzję by nie skończyć w ten sposób. Niech stanie się to dla ciebie koniecznością. Musisz to zmienić. Poczuj to. Jeśli trzeba to płacz, krzycz i wal pięściami, nie ma problemu… jeśli to sprawi, że we?miesz się za siebie.

Spójrz teraz na tą lepszą przyszłość. Jak duża jest przepaść? Czy ta lepsza przyszłość jest warta całego wysiłku, jaki będzie cię kosztowało jej zdobycie? Myślę, że dojdziesz do wniosku, że jednak warto.

Bez niezadowolenia i często gniewu bardzo ciężko jest utrzymać maksymalną motywację do pracy na pełnych obrotach. Pamiętaj jednak, że to niezadowolenie i gniew trzeba zostawić za kortem gdyż podczas gry lub treningu konieczna jest koncentracja, spokój i pozytywne myślenie.

Gdy tylko we?miesz osobistą odpowiedzialność za swoje życie, możesz dokonać cudów. Jeśli jednak będziesz nadal obwiniał innych za twoje problemy, to nadal będziesz je miał. Poczuj sportowy gniew. Dzięki niemu będziesz o wiele odważniejszy, nawet jeśli przez ostatni tydzień jedynie udawałeś, że do czegoś dążysz.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

– Odwaga i ja to jedno i to samo
– Moje możliwości nie mają granic
– Moja motywacja i determinacja rosną z każdym dniem