Wykład nr 48 – Patrz pod nogi, nie spuszczając celu z oczu

Cytat na dziś

„Przeszkody to te wszystkie przerażające rzeczy które widzisz w chwili gdy odwrócisz wzrok od swojego wielkiego celu.”

– Hannah More

Pytanie na dziś

„Na czym się koncentrowałem przez ostatnią godzinę?”

Dzisiejsze rozważania

Jest genialną sprawą zdawać sobie sprawę z przeszkód jakie nas czekają, zanim we?miemy się za jakiekolwiek działanie. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz zaskoczony gdy rzeczy pójdą nie tak jak to sobie wyobrażałeś. Po porażce lub jakimś głupim błędzie będziesz mówił sobie: „To był dla mnie zupełny szok. Nic nie mogłem na to poradzić”.

Inną komiczną rzeczą jest to, że bardzo wielu zawodników koncentruje się wyłącznie na błędach, porażkach i niepowodzeniach. Nigdy nie docierają tam gdzie pragną się znale?ć ponieważ zawsze gdy zaczynają robić coś wartościowego pojawiają się przeszkody. Nagle po jakimś czasie cała ich uwaga skierowana jest już na te przeszkody. Cel staje się coraz bardziej rozmazany i trudniej zauważalny. „Po co ja to w ogóle robię?” staje się częstą myślą.

To może wydawać się oczywiste gdy to teraz czytasz, jednak obserwowałem zawodników przez wiele lat, i wydaje mi się, że główną przyczyną dla której większość ludzi nie dochodzi tam gdzie na początku sterowali swój statek jest to, że nie mieli pojęcia gdzie mogą znajdować się podwodne skały…i z chwilą gdy te skały pojawiają się w zasięgu wzroku, wyrzucają oni za burtę wszystkie kompasy.

Zastanów się nad tym jaki jest twój cel na dany trening lub mecz. Przemyśl jakie rzeczy mogą ci przeszkodzić w osiągnięciu tego celu. Jeśli zdarzą ci się błędy których chciałeś uniknąć, zastanów się nad swoją reakcją na nie. Czy nie jest przypadkiem tak, że denerwując się za każdym razem gdy popełnisz jakiś techniczny lub taktyczny błąd, spuszczasz oczy ze swojego głównego celu. Im częściej się denerwujesz i tracisz panowanie nad sobą tym większą uwagę kierujesz na swoje błędy i tym słabiej widzisz miejsce do którego zmierzasz.

Gdy zepsujesz forehand po prostej i powtórzysz po raz nie wiadomo już który, że „jesteś głupi i zawsze psujesz ten forehand po prostej” to gwarantuje ci, że jeszcze nie raz zepsujesz to uderzenie. Jeśli jednak twoim celem jest zwiększenie pewności tego uderzenia to po takim błędzie powinieneś sobie powiedzieć coś w stylu „gram to uderzenie wysoko nad siatką, z dobrą rotacją i długo utrzymując piłkę na strunach”. Taki jest przecież twój cel a nie ciągłe psucie forehandu po prostej. Im częściej będziesz przesyłał do samego siebie pozytywne komunikaty tym częściej będziesz działał pozytywnie.

Oczywiście aby myśleć pozytywnie trzeba zdawać sobie sprawę z przeszkód jakie będą pojawiały się na twojej drodze do celu. Trudno jest być pozytywnie nastawionym w obliczu czegoś co jest absolutnym szokiem. Jeśli przytrafi ci się błąd, opłyń go używając tego co już wiesz i umiesz i dalej płyń według wskazań kompasu. Jeśli zdasz sobie sprawę jakie pułapki na ciebie czekają to cały proces będzie prosty i bezbolesny.

Jeśli więc następnym razem popełnisz niewymuszony błąd zastanów się nad czym się koncentrujesz. Na tym błędzie czy na jego rozwiązaniu. Na twoim problemie czy na celu do którego zmierzasz. Koncentracja na właściwych rzeczach to wielka siła odróżniająca przeciętnym zawodników od wielkich mistrzów. Pracujmy częściej nad tym aspektem naszego mentalnego przygotowania.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

– planuje co chcę osiągnąć na danym treningu lub meczu
– zastanawiam się nad tym co może pójść ?le aby móc spokojnie i pozytywnie reagować na moje błędy
– mój cel jest ważniejszy od moich błędów
– następna piłka jest ważniejsza niż ostatni błąd
– jestem wdzięczny za wszystkie błędy jakie popełniam bo dzięki nim się rozwijam.