Wykład nr 44 – Policz rzeczy za które jesteś wdzięczny

Cytat na dziś

„Wdzięczność jest nie tylko największą z cnót – jest matką wszystkich pozostałych”

– Cicero

Pytanie na dziś

„Porównując moje życie do życia bezdomnego na ulicy, co wzbudza moją wdzięczność?”

Dzisiejsze rozważania

Dlaczego dzisiejsze pytanie dnia jest tak dosadne?
Ponieważ większość ludzi ma pracę, dom, rodzinę i kraj który pozwala im żyć w wolności, i wcale tego nie docenia. Uznaje to za coś zagwarantowanego. Porównując siebie do osoby która byłaby wdzięczna za 1/1000 tego co ty posiadasz, stawiamy sprawy w lepszej perspektywie… szczególnie gdy wściekamy się na rzeczy, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia.

Jakiś czas temu oglądałem film z Nicholasem Cagem i Meg Rian, „Miasto Aniołów”. Cage grał anioła, Setha, którego „pracą” było przeprowadzanie ludzi na drugą stronę.
Rian grała kardiologa, Maggie, która właśnie straciła pacjenta na stole operacyjnym. Seth zabiera pacjenta Maggie… i zakochuje się w niej. Najpierw poznaje co to miłość a potem zupełnie traci dla niej głowę.

W końcu postanawia zrezygnować ze swojego miejsca w wieczności i zostaje człowiekiem… aby umrzeć tak jak wszyscy ludzie.

Zaraz po tym jak udaje mu się przejść przez bolesny proces stawania się człowiekiem, ma na nacieszenie się Maggie 24 godziny gdyż wkrótce ginie ona w wypadku.

Seth cierpi trudne do opisania katusze. Zrzekł się dla niej życia wiecznego a teraz nie ma nawet jej. Wkrótce pó?niej jego najlepszy kumpel, anioł, pyta go czy jeśli wiedziałby co się ma wydarzyć, zrobiłby to samo jeszcze raz?
Seth odpowiedział, że „wybrałby jeden jej pocałunek, jedno dotknięcie jej ręki niż całą wieczność bez niej”

Oglądając tą scenę, na nowo utwierdziłem się w przekonaniu, że nie ważne jak kiepsko sprawy mogłyby się potoczyć, nie ważne jaka tragedia na mnie by nie spadła, i tak jestem wdzięczny za najmniejsze nawet rzeczy.

Uczucie wdzięczności jest jednak bardzo ulotne i ma niewielką wartość, jeśli nie spędzimy regularnie chwili czasu na zdanie sobie sprawy z tego za co jesteśmy wdzięczni.

Zastanów się nad tym co posiadasz. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz regularnie rozpaczał nad najmniejszą nawet bzdurą. Miliony ludzi postępuje tak niestety każdego dnia.

Pomyśl czasem o bezdomnych oraz o tym co powiedział Seth.

Za co możesz być wdzięczny?

Czy to musi być od razu twój nowy samochód? Czy nie może to być po prostu uśmiech?
Czy jesteś wdzięczny za kolację którą ci zrobiono wczorajszego wieczoru?
Czy drżałeś wczoraj z zimna w nocy? Wielu marzło na kość. Czy masz co robić? Czy masz dobrych kolegów? Nowe buty? Jakiekolwiek buty?

O co w tym w ogóle chodzi? Czym jest wdzięczność?

To jest po prostu sposób na dobre samopoczucie kiedykolwiek tylko go pragniemy… zupełnie za darmo. Jeśli podzielimy się nią z innymi, będzie to sposób na dawanie innym dobrego samopoczucia…kiedykolwiek tylko będziemy mieli na to ochotę.

Myślę, że już wiesz dlaczego Cicero tak bardzo cenił wdzięczność.

Zastanów się więc przez chwilkę za co powinieneś być wdzięczny. Jeśli jest to jakaś osoba to powiedz jej bąd? jemu o tym.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

– jestem wdzięczny za wszystko co mam
– jestem wdzięczny za wszystkie moje wyzwania