Wykład nr 39: Bushido – droga wojownika

108

Cytat na dziś

„Wściekły człowiek zostanie pokonany zarówno w bitwie jak i w życiu”

– maksyma samurajów

Pytanie na dziś

Co mogę zrobić by mój dzisiejszy dzień był perfekcyjny? Jak powinienem trenować aby stać się zawodnikiem kompletnym?

Dzisiejsze rozważania

Bushido powstało w Japonii między 9 a 12 stuleciem naszej ery. Był to kodeks i sposób życia Samurajów, wojowników których można porównać do Europejskich średniowiecznych rycerzy.

Na filozofię Bushido duży wpływ miał Buddyzm i Zen. To właśnie kombinacja tych szkół myśli i religii utworzyła kodeks wartości wojownika znany jako Bushido.

Z Buddyzmu, Bushido wzięło swój stosunek do niebezpieczeństwa i śmierci. Samurajowie wierzyli w reinkarnację (odrodzenie się po śmierci jako inna osoba). Sprawiało to, że Japońscy wojownicy nie mieli sobie równych pod względem odwagi. Zen dał Samurajom umiejętność medytacji oraz zdolność do koncentracji na tym co się dzieje tu i teraz. Samuraj używał tych technik aby pozbyć się strachu, braku zrównoważenia emocjonalnego i głupich błędów na polu walki. Te rzeczy mogły go przecież kosztować życie.

Samurajowie byli wielkimi patriotami. Wierzyli, że cesarz jest wcieleniem Boga na ziemi a ich ojczyzna, Japonia, została im przekazana przez przodków aby mogli uczynić ją jeszcze piękniejszą.

W życiu codziennym samuraj najwyżej cenił szczerość, honor, miłość, panowanie nad sobą, pracowitość i rozwijanie samego siebie.

Co było efektem oddziaływania filozofii Bushido na społeczeństwo?
Powstanie całej grupy społecznej ludzi, którzy od momentu gdy otworzą rano oczy, pracują nad doskonaleniem tego co na co dzień robią.
Samurajowie dążyli do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Gdy nie robili czegoś lepiej niż poprzedniego dnia, oznaczało to, że powinni nad tym szczególnie intensywnie popracować.

Byli wojownikami kompletnymi. Nie tylko nie mieli sobie równych we władaniu mieczem ale również potrafili poradzić sobie z każdym przeciwnikiem w walce wręcz. Ich umiejętności je?dzieckie oraz biegłość w posługiwaniu się łukiem stały się legendarne. Dzięki umiejętności koncentracji i licznym medytacjom samuraj potrafił reagować na ruchy przeciwnika szybciej niż zdołałby pomyśleć. Umiejętność kontrolowania myśli pozwalała mu poradzić sobie w nawet najtrudniejszych sytuacjach w czasie walki. Nawet walcząc o swoje życie, cały czas kierował się kodeksem Bushido. Zwycięstwo w niehonorowy sposób nie było nic warte i nie było godne wojownika.

Samurajowie służyli cesarzom Japońskim przez ponad 900 lat. Przez cały ten czas cieszyli się ogromnym szacunkiem i podziwem. Instytucję samuraja obalono ostatecznie w 1877 roku.

To co uczyniło z samurajów największych wojowników w historii, może również i tobie pomóc w codziennych zmaganiach na korcie i poza nim.
Pomyśl tylko: zdolność do maksymalnej koncentracji wtedy gdy tego najbardziej potrzebujesz; umiejętność reagowania na to co robi przeciwnik szybciej niż może to spostrzec twój umysł; pełna kontrola emocjonalna pozwalająca na sprostanie nawet najbardziej stresującym sytuacjom; doskonała precyzja i skuteczność w walce z nawet najbardziej wymagającym przeciwnikiem, a to wszystko poparte codziennym dążeniem do perfekcji w każdej dziedzinie życia.

Samurajowie osiągali mistrzostwo w wojennym rzemiośle dzięki żelaznej dyscyplinie pracy. Dlaczego i ty nie miałbyś posłużyć się tą samą filozofią aby stać się mistrzem w na skalę międzynarodową?
Zrób dzisiaj wszystko tak dobrze jak tylko potrafisz. Jutro zrób to samo tyle, że trochę lepiej. Zdaj sobie sprawę z tego czy zrobiłeś postęp czy nie. Pomyśl co mógłbyś zrobić aby ten dzień był lepszy od poprzedniego. Z dnia na dzień twoje postępy może nie będą tak zauważalne, ale po roku czasu różnica w jakości twojej gry może mieć kolosalne rozmiary. To codzienne dążenie do perfekcji sprawiło, że samurajowie władali Japonią przez niemal milenium. To samo dążenie do perfekcji może zapewnić ci miejsce wśród najlepszych tenisistów na świecie.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

– czynię mój dzisiejszy dzień perfekcyjnym
– robię wszystko tak dobrze jak tylko potrafię
– daję z siebie wszystko ponieważ wiem, że staję się dzięki temu lepszym człowiekiem
– postępuję uczciwie i walczę jak samuraj niezależnie od okoliczności


Trener Krystian