Wykład nr 37: Zaangażowanie w codzienną pracę

Cytat na dziś

„Godzina treningu na 100% jest warta więcej niż dwie godziny treningu z 90% zaangażowaniem”

– Mika Kojonkowski

Pytanie na dziś

„Co mogę zrobić aby utrzymać maksymalne zaangażowanie przez cały trening, niezależnie od okoliczności?”

Dzisiejsze rozważania

100% zaangażowanie się w trening, w mecz oraz we wszystkie codzienne czynności związane z grą w tenisa, jest cechą wspólną dla wszystkich którzy odnieśli w tej dyscyplinie sportu sukces.

Nie jest tak bardzo istotne czy grasz oburącz czy jedną ręką, czy grasz zwykle płasko, czy może preferujesz grę rotacyjną piłką. O twoim ostatecznym sukcesie nie będzie również decydowało to czy bijesz rekordy świata pod względem prędkości serwisu czy może stawiasz na precyzję i rotację.

Nie jest również ważne czy masz 2 metry wzrostu i 100 kg wagi czy może masz jedynie 175 cm i ważysz jedyne 70 kilo. O tym czy będziesz wielki, nie zadecyduje również piękno rze?by twojego ciała czy połysk twoich włosów.

To co się naprawdę liczy to wiara, determinacja i zaangażowanie jakie wkładasz w codzienną pracę. Jeśli to zrobisz to masz szansę, że z twoim stylem gry, twoimi warunkami fizycznymi i twoją unikalną techniką osiągniesz szczyty tenisowej sławy.

Każdy zawodnik w pierwszej setce jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy. Każdy odnalazł swoją drogę do sukcesu. Jednak, wszystkich cechuje podobna zaciętość i nieustępliwość. Praca nad twoją profesjonalną postawą jest więc absolutną koniecznością.

Jak nad nią pracować?

Wykorzystując każdą okazję by nauczyć się czegoś nowego. Przełamując chwile słabości aby wytrenować w sobie pracowitość, odwagę, opanowanie i determinację. Poszukując inspirujących wzorców wśród zawodników i ludzi autentycznie pracujących nad sobą. Działając celowo i oceniając jakość swojej pracy każdego dnia.

Nad naszą postawą możemy pracować praktycznie w każdym momencie dnia. Jeśli pragniemy być dokładni w tym co robimy możemy tą dokładność potrenować przygotowując się do treningu na dzień wcześniej lub utrzymując porządek w swoim pokoju. Jeśli pragniemy wyćwiczyć nieustępliwość możemy popracować nad tą ważną cechą nie poddając się przy rozwiązywaniu zadania z matmy. Gdy pragniemy nauczyć się opanowywania rozczarowania i frustracji możemy zachować spokój i zimną krew w sytuacji gdy spó?nimy się na ważny dla nas autobus.
Prawdziwy zawodowiec zdaje sobie sprawę, że wszystkie aspekty jego życia są ze sobą powiązane. Angażując się maksymalnie na treningu wpływa on pozytywnie na swoją osobowość w normalnych życiowych sytuacjach. Będąc spokojnym i opanowanym na co dzień łatwiej jest mu radzić sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z rywalizacją.

Czasem można usłyszeć z ust niejednego zawodnika, że nie był dzisiaj sobą na korcie. Nie panował nad emocjami, poddawał się w krytycznych momentach itd. Prawda jest jednak taka, że owszem był sobą na korcie bo przecież nie grał za niego jego klon, tyle że nie włożył pełnego zaangażowania w kontrolę emocjonalną i utrzymywanie optymalnego stanu pobudzenia.

Warto czasem zdać sobie sprawę, że gra w tenisa pomaga nam kształtować naszą osobowość. Pracując świadomie nad sobą, możemy stać się dzięki codziennym treningom, silniejszymi lud?mi. Możemy jednak zmarnować tą szansę, pozwalając sobie na brak zaangażowania fizycznego i emocjonalnego w to co robimy na korcie.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

– Dziś jest mój dzień pełnej determinacji w działaniu
– Moje zaangażowanie wynika z miłości jaką żywię do tego co robię
– Praca na pełnym zaangażowaniu staje się moim nawykiem
– Trenując na 100% mogę osiągnąć więcej niż mogę sobie wyobrazić.

Trener Krystian