Wykład nr 36: życie potrafi być brutalne. Kluczowe jest to jak reagujesz.

Cytat na dziś

„Co cię nie zabije to cię wzmocni”

– Nietzsche

Pytanie na dziś

„Co powinienem pomyśleć bąd? zrobić aby pozostać w stanie umysłu umożliwiającym mi odniesienie sukcesu dzisiaj?”

Dzisiejsze rozważania

Zawodnicy potrafią wprowadzić się w stan ekstazy gdy wszystko idzie po ich myśli na treningu lub podczas ważnego meczu. W następnej minucie, ich nastrój może zmienić się na zupełną desperację spowodowaną, przegranym ważnym gemem lub niesprawiedliwą decyzją sędziego.

W ciągu każdego dnia przytrafiają się nam setki sytuacji, które mogą pogorszyć nasze samopoczucie, jak również setki prawdopodobnych okazji by poczuć się świetnie, lub chociaż podtrzymać naszą postawę i emocje na stałym poziomie.

Gdy właśnie ktoś na ciebie się wydarł na treningu, gdy stoisz w korku akurat wtedy gdy spó?niłeś się na spotkanie, gdy po raz kolejny twój przeciwnik wygrywa piłkę fuksem to masz wspaniałą sposobność aby popracować nad swoim umysłem oraz zwiększyć szanse odniesienia sukcesu w przyszłości.

życie to wszystko co dobre… i co nie zbyt dobre.

Nie możesz zmienić faktu, że wcześniej czy pó?niej przegrasz z zawodnikiem teoretycznie gorszym od siebie. Nie masz wpływu na to, że z pewnością odniesiesz kontuzję, która wyeliminuje cię z treningów na parę tygodni. Poza twoją kontrolą jest sytuacja w której twój przeciwnik postanawia pójść na skróty i wygrać piłkę nieuczciwie. Kiedyś, na pewno rozchorujesz się przed ważnym turniejem.

Pytanie brzmi: „Jak zamierzasz zareagować na tą sytuację?”
Czy będziesz wściekał się na ludzi, którzy mają słabszy dzień? Czy będziesz użalał się nad sobą i swoim losem gdy skręcisz nogę? Co jeśli ktoś na ciebie się zacznie wściekać? Czy jakość twojego treningu na tym ucierpi? Czy twoje serce zacznie bić szybciej? Czy się zdekoncentrujesz i nie będziesz umiał myśleć trze?wo?

Zrozum, że to wszystko jest częścią naszego życia… codziennego życia.

Gdy obudzisz się jutro rano, istnieje ogromna szansa, że ktoś zrobi coś naprawdę głupiego w ciągu jutrzejszego dnia. Nie wymachuj pięściami w jego kierunku. Będziesz się czuł przez to jeszcze gorzej i będziesz miał mniejsze szansę na grę na najwyższym poziomie. Dodatkowo, będziesz odwracał swoją uwagę od tego co jest dla ciebie na prawdę ważne.

Zastanów się nad konsekwencjami twoich czynów.
Zdałem sobie sprawę z potęgi koncentracji i wewnętrznego spokoju parę lat temu. Gdy postanowiłem, że wchodząc na kort nie pozwolę niczemu ani nikomu negatywnie wpłynąć na stan mojego umysłu, moja gra wkroczyła w zupełnie nową fazę. Czułem się pewnie, nawet w najtrudniejszych momentach. Każda świetnie zagrana piłka dawała mi więcej satysfakcji niż kiedykolwiek wcześniej. Każdy błąd stał się okazją do nauczenia się czegoś nowego.

Gdy złe rzeczy nam się przytrafiają, zawsze tkwi w nich jakaś cenna lekcja.
Albo ją wykorzystasz albo zmarnujesz okazję. Jeśli ją zmarnujesz to nadal będziesz tracił głowę z byle powodu, wciąż będziesz rzucał wyzwiskami pod nosem, będziesz gasił ogień ogniem, a stan twojego umysłu po każdym głupim, niewymuszonym błędzie będzie tak zły, że nie pozwoli ci na granie na twoim najwyższym poziomie.

Zwróć dzisiaj uwagę na to co przytrafia ci się na korcie i poza nim. Zapytaj siebie czy to jest normalne. Nie pytaj się czy jest to coś czego oczekujesz. Po prostu zapytaj samego siebie czy jest to normalne, można było tego oczekiwać, typowe, przewidywalne, naturalne, zwykłe i możliwe. Jeśli twoja odpowied? brzmi tak, to nie ma większego sensu się tym zbytnio denerwować.

To właśnie jest życie.

Odnajd? w tym lekcję. Naucz się czegoś ważnego. Dzięki temu ruszysz naprzód w lepszym nastroju i z większą zdolnością do koncentracji na zadaniu. Właśnie zmieniłeś problem w wyzwanie.

ścieżka twojego życia właśnie się zmieniła.

Ucz się czegoś ważnego za każdym razem gdy coś ci się przytrafia lub gdy jesteś czegoś świadkiem, a za rok od teraz nie będziesz w stanie rozpoznać samego siebie i swojego życia.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# widzę okazję by czegoś się nauczyć w każdej sytuacji
# życie jest teraz bardzo interesujące
# kontroluję moje dzisiejsze nastroje
# akceptuję wszystko co możliwe jako całkiem prawdopodobne
# odpuszczam sobie cały niepokój związany z dzisiejszymi rezultatami
# z chwili na chwilę coraz dynamiczniej się rozwijam

Trener Krystian