Wykład nr 34: Pragniesz być naprawdę szczęśliwy?

Cytat na dziś

„Jedną z najbardziej zadziwiających rzeczy jakie kiedykolwiek powiedziano były słowa najsławniejszego pasterza owiec w historii ludzkości: „Największy z was będzie waszym sługą.” Nikt nie ma najmniejszej szansy być pamiętanym po upływie wieków jako wielki człowiek, prócz tych którzy byli sługami ludzkości. Realista z Betlejem wiedział o tym.”

– Harry Emerson Fosdick

Pytanie na dziś

„Co chciałbym dzisiaj zrobić dla innych, a co bardzo by im pomogło?”

Dzisiejsze rozważania

Grałem kiedyś w OTK Kadetów w parze z zawodnikiem który nieustannie miał do mnie pretensje. Miałem wtedy 15 lat a mój partner był ode mnie o rok starszy. Gdy przegraliśmy mój serwis, gość miał do mnie żal, że tak słabo serwuje. Gdy przegraliśmy jego serwis, to mnie się obrywało, że gram takie marne woleje. Prawdziwy koszmar.

Graliśmy z przeciwnikami teoretycznie słabszymi od nas a jednak przegraliśmy w dwóch szybkich setach 3/6 3/6. Nie byłem w stanie uderzyć normalnie piłki. Po każdym zepsutym woleju czułem się tak jakbym ukradł samochód. Gdy zrobiłem debla to chciałem zapaść się pod ziemię bez szans na wygrzebanie. Ogólnie mecz ten przyniósł mi więcej cierpienia niż przyjemności.

Mój partner niestety zapomniał o tym, że jego podstawowym zadaniem było przysłużenie się naszej drużynie, dzięki czemu mielibyśmy szansę na przytłaczające zwycięstwo.

Wychodzimy na kort po to by pomóc innym. Gdy jest to trening to mamy wspaniałą okazję aby swoją postawą pozytywnie wpłynąć na jakość pracy naszych kolegów. Gdy jest to mecz to możemy pomóc ludziom oglądającym nas, poczuć radość jaką daje oglądanie wspaniałego widowiska. Również możemy pomóc zrozumieć naszemu przeciwnikowi, że jeszcze dużo pracy go czeka by nam dorównać.

Dlaczego warto pomagać innym? Głównie dlatego, że czujemy się dzięki temu doskonale. Dlatego, że jesteśmy doceniani przez otaczających nas ludzi. Dlatego, że całe nasze życie obraca się wokół relacji z innymi, a bycie pomocnym wspaniale te relacje kształtuje.

Kiedy tak właściwie przestaje nam zależeć na pomaganiu innym?
Zwykle jest to w momencie gdy czujemy, że nasze działania nie są doceniane.

Z moich doświadczeń pamiętam, że za każdym razem gdy unikałem zrobienia czegoś dla innych, było to wynikiem przekonania, że nie otrzymam głębokich wyrazów wdzięczności. Jedyne na co mogłem liczyć to krytyka, jeśli nie zrobiłem tego czegoś perfekcyjnie.

Czasem gdy sam byłem bardzo krytycznie nastawiony, zastanawiałem się dlaczego nie czuję entuzjazmu i chęci pomocy.

Jestem przekonany, że gdy usiądziesz, uspokoisz się i będziesz ze sobą absolutnie szczery, zdasz sobie sprawę z tego, że przyczyną dla której nie grasz na swoim najwyższym poziomie i nie poszukujesz okazji by pomóc innym jest brak uznania ze strony otaczających cię ludzi.

To jest właśnie moment gdy zdrowe poczucie własnej wartości zaczyna odgrywać decydującą rolę. To właśnie poczucie pewności siebie może popchnąć cię do robienia rzeczy wielkich wtedy gdy świat zewnętrzny nie docenia twoich wysiłków.

Warto to poczucie własnej wartości w sobie wyrabiać.

Warto codziennie utwierdzać się w przekonaniu o swoich umiejętnościach i pozytywnych cechach.

To przekonanie oddziela zwycięzców od przegranych…
Tych co posiadają od tych co nie mają niczego…
Szczęśliwych od pogrążonych w desperackiej depresji.

Jeśli nie jesteś w stanie zrobić niczego wartościowego tak długo aż ktoś z zewnątrz cię do tego zachęci, będziesz przez większość swojego życia siedział bezczynnie.

Pomaganie innym i bycie człowiekiem, który inicjuje pozytywne przemiany w otaczającym nas świecie, jest tym co prowadzi do sukcesu.

Zwróć dzisiaj uwagę na otaczających cię ludzi. Pomaganie innym jest przyczyną dla której przyszliśmy na ten świat. Jeśli nie pomożesz nikomu przez cały dzisiejszy dzień to nie ma powodu dla którego miałbyś istnieć. Nie doświadczysz ogromnej siły jaką daje bycie użytecznym.

Nawet wysłuchanie kogoś ze zrozumieniem i bez oceniania może być wielką pomocą.

Gdy wychodzisz na kort, bąd? przykładem do naśladowania. Bąd? inspiracją dla wątpiących. Mobilizuj do pracy kolegów z teamu, bo dzięki temu sam bardzo się zmobilizujesz. Bąd? zapalnikiem wspaniałej atmosfery na treningu. Bud? podziw na meczach swoją niezłomną postawą i perfekcyjnym mentalem. Gdy grasz z kimś w parze, zaopiekuj się twoim partnerem. Z pewnością otrzymasz to samo. Zrób to, a twoja kariera stanie się piękna i wartościowa, gdyż każdy trening i każdy mecz będzie piękny i wartościowy.

Służ innym. Zrób z tego główny temat twoich dni i godzin. Jeśli tego dokonasz, otrzymasz uznanie o które tak walczysz. Co się stanie jeśli tego nie zrobisz?

Cóż, właśnie dlatego każdy wykład kończy się afirmacjami. Dzięki nim możesz poinstruować samego siebie, zamiast czekać na aż ktoś inny powie ci co masz robić.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# służba i ja to jedno i to samo
# przyczyną dla której istnieję jest pomaganie innym
# dostaję wszystko czego pragnę gdy jestem przydatny innym ludziom
# im większej liczbie ludzi pomagam, tym więcej dostaję w zamian
# mam zdolność pomagania innym w tym czego najbardziej potrzebują
# miłość stoi za każdym z moich działań

Trener Krystian