Wykład nr 28: Błąd twój wróg…a może przyjaciel?

87

Cytat na dziś

„życie jest bardzo interesujące, jeśli robisz błędy.”

– Georges Carpentier.

Pytanie na dziś

„Cóż takiego strasznego się stanie jeśli przegram tą piłkę, popełnię ten błąd, przegram ten mecz? Co dobrego może z tego wyniknąć?

Dzisiejsze rozważania

Strach przed kompromitacją czy popełnieniem błędu jest często ostatnią rzeczą którą czujesz przed wyjściem na kort lub gdy serwujesz przy piłce meczowej. Często, zamiast wyjątkowego serwisu czy świetnego meczu, grasz przez ten strach tak jakbyś cofnął się w rozwoju o parę lub paręnaście lat.
Jesteś zdominowany strachem, boisz się błędów, boisz się wyjść na głupca, boisz się porażki i sukcesu.

Znam to uczucie. Nazywają je heblem i nie należy do najprzyjemniejszych. Przez strach przed przegraną lub wygraną, to co powinno sprawiać ci największą przyjemność staje się drogą przez mękę.
O ile łatwiej i przyjemniej byłoby wyjść na kort lub przystąpić do returnu będąc przepełnionym nadzieją i pozytywnymi myślami.

Jest parę sposobów na radzenie sobie ze strachem przed błędami. Chyba najskuteczniejszą metodą, która prawie zawsze skutkuje jest robienie tego czego się boisz. W jaki sposób miałoby to pomóc?

Cóż, jeśli zrobisz to czego się boisz wystarczającą ilość razy, to w końcu stwierdzisz, że nie ma się czego bać. To jest tak jak przy jedenastej równowadze w gemie. Przez pierwsze 4 razy czujesz się niepewnie. Jednak z czasem zaczynasz grać z coraz większym animuszem. Zaczynasz czuć się coraz bardziej komfortowo w tej stresującej sytuacji. Rzecz której tak się obawiałeś z czasem staje się rutyną.

Jeśli czujesz się sparaliżowany strachem przed półfinałem Mistrzostw Polski to nadszedł czas na wyjście na kort i uczynienie z tego meczu kolejnego stopnia w twoim rozwoju. Jeśli czujesz paniczny strach przed zaatakowaniem siatki po backhandzie po prostej, mimo, że na treningu dopracowałeś ten element do perfekcji, to najwyższy czas zacząć stosować ten element w sytuacjach największego stresu, by zahartować go w ogniu walki.

Jeśli nawet ci się nie powiedzie to wiedz, że błędy i porażki dają ci okazję do nauczenia się czegoś ważnego o sobie, przeciwniku i samej grze. Przez to zdobywasz większą biegłość w tenisowym zawodzie, a jeden przegrany mecz czy zepsuty backhand przecież cię nie zabije.

Prócz uczenia się z własnych błędów, o wiele cenniejszą umiejętnością jest uczenie się na błędach innych. Każdy trening i każdy turniej mogą dostarczyć ci dziesiątek a nawet setek ważnych lekcji które możesz wykorzystać.

Gdy twoi koledzy z grupy omawiają swoje cele na dany trening to słuchaj ich uważnie, bo może nauczysz się czegoś cennego na co sam byś nie wpadł. Gdy widzisz, że któryś z twoich partnerów treningowych traci motywację i chęci do gry do zauważ jaki to ma wpływ na jakość jego treningu. Wyciągnij z tego wartościową lekcję i id? naprzód. Jeśli na turnieju ktoś się nie wyspał lub zjadł obfity obiad przed ważnym meczem to zwróć uwagę jaki to ma wpływ na jego grę. Nie musisz przecież wpadać pod samochód by wiedzieć, że nie zdrowo jest wbiegać pod pędzące auto.

Każda sekunda, każdego dnia dostarcza nam lekcji…
… gdy tylko mamy oczy i uszy szeroko otwarte.

Obserwuj i słuchaj innych zawodników. Zwracaj uwagę na to co powoduje ich porażki i sukcesy w nawet najdrobniejszych sytuacjach na korcie i poza nim.

Uczyń z tego swój nawyk, który może wyzwolić cię z większości twoich obaw i dać ci uczucie siły i kontroli emocjonalnej w niemal każdej sytuacji.

Obserwuj. Słuchaj. Ucz się.

Każdej minuty.

Ciesz się życiem, baw się grą ale zdejmij klapki z oczu. Dookoła dzieje się wiele rzeczy które mogą cię nauczyć w jaki sposób pozbyć się strachu przed robieniem błędów.

Błędy są częścią naszego życia. Nie tylko je zaakceptuj ale również oczekuj ich. Dzięki takiej postawie twoje życie będzie o wiele szczęśliwsze i pełne wspaniałych osiągnięć.

Pamiętaj. Ludzie którzy śmieją się z ciebie gdy upadasz, wskazują na ciebie aby odwrócić uwagę od samych siebie!

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

# uczenie się na błędach i ja to jedno i to samo
# błędy są konieczne do szczęśliwego i pełnego sukcesów życia
# uczę się tak dużo jak to tylko możliwe, z każdego mojego błędu i niepowodzenia
# postrzegam błędy jako część tego czego potrzebuję się szybko nauczyć.

Trener Krystian