Wykład nr 22: Cel nadaje życiu sens

Cytat na dziś

“Cel nadaje życiu sens”

– Charles Henry Parkhurst, D.D.

Pytanie na dziś

„Jakie znaczenie i sens chciałbym aby miało moje życie?”

Dzisiejsze rozważania

Spójrz na jakąkolwiek osobę, współczesną lub z przeszłości, która osiągnęła coś naprawdę wielkiego. Taką o której słyszałeś lub którą znasz. Za jej osiągnięciami z pewnością znajdziesz pasję i miłość do tego co robi lub robiła.

To głębokie uczucie bierze swoją siłę z uświadomienia sobie celu który nadaje znaczenie naszemu życiu.

Tak niewielu ludzi stać na poświęcenie paru minut aby zastanowić się nad celem swojego istnienia. Mało kto zadaje sobie pytanie: „Po co ja w ogóle tutaj jestem?”
Gdy nie znasz odpowiedzi na to pytanie to możesz sobie zadać następne „Co bym naprawdę chciał robić, gdybym od tego co robię nie zależało moje przetrwanie i gdyby to co robię zależało tylko i wyłącznie ode mnie?” Jeśli twoją odpowiedzią jest to co teraz robisz to jesteś na dobrej drodze.

Oto wspaniała historia o postępowaniu w zgodzie ze swoją życiową misją.

W pó?nych latach siedemdziesiątych troje białych Kanadyjczyków, dwóch mężczyzn i jedna kobieta, spotkało się na konferencjach odbywających się w Nowym Jorku. Podczas tych konferencji poznali czarnego chłopaka który był bardzo bystry i entuzjastycznie nastawiony do życia, a który nie umiał nawet czytać. System nauczania przepuścił go przez wszystkie klasy nie interesując się jego przyszłością. Oboje jego rodziców było alkoholikami. Nie byli w stanie sami normalnie funkcjonować, nie wspominając już nawet o prowadzeniu rodziny.

Tych troje ciepłych i kochających ludzi było dobrze prosperującymi agentami nieruchomości. Mieli się dobrze finansowo i mieli sporo wolnego czasu.

Coś w ich sercach sprawiło, że zapragnęli pomóc chłopcu w odniesieniu sukcesu w życiu.

Miał on bowiem dobry umysł i pragnienie bycia kimś wielkim, jednak nie miał nikogo kto by go poprowadził. Trójka uczestników konferencji postanowiła zrobić wszystko aby nie dopuścić by nastolatek skończył jak jego brat, w więzieniu. Za pozwoleniem rodziców chłopca, zabrali go do Kanady, załatwili stancję i nauczycieli aby mógł pójść kiedyś do College’u.

Wkrótce po przybyciu do Kanady chłopiec kupił swoją pierwszą książkę, „Szesnastą rundę” o bokserze Rubinie Carterze, byłym mistrzu świata, który został niesłusznie oskarżony i skazany za morderstwo w 1966.

Będąc pod wrażeniem tej historii, Kanadyjczycy i chłopak postanowili uczynić swoją misją uwolnienie Cartera z więzienia. Przenieśli się z Toronto do New Jersey aby pomóc Rubinowi podczas kolejnego procesu, odkrywając nowe dowody świadczące o jego niewinności. Mieli ogromne problemy i wielu przeciwników podczas zbierania nowych faktów, ale ich determinacja i wiara w niewinność Cartera utrzymała ich na obranym kursie.

W 1988 roku dzięki ich uporowi i z faktami w końcu na biurku sędziego, Rubin „Huragan” Carter stał się wolnym człowiekiem, po dwudziestu dwóch latach spędzonych za kratkami.

Wielu przed nimi próbowało walczyć o uwolnienie Rubina. Ale tylko oni byli wystarczająco zdeterminowani aby doprowadzić sprawę do końca.

Dzięki pomocy swoich opiekunów, nie umiejący czytać nastolatek z Bronxu zrobił doktorat na wydziale prawa na uniwersytecie w New Jersey i stał się wziętym prawnikiem. Cała czwórka naszych bohaterów pomogła Rubinowi Carterowi odzyskać wolność.

Mam teraz pytanie do ciebie.

Co mógłbyś osiągnąć gdybyś włożył jedną dziesiątą wysiłków i energii tych ludzi aby osiągnąć swoje cele? Jakie znaczenie ma teraz twoje życie? Jakie będzie miało znaczenie na wiele lat w przód?

Nie musisz uwalniać świata od zła wszelkiego.
Nie musisz likwidować głodu na świecie.
Jeśli jednak twoje życie nie ma głębszego sensu i twój dzisiejszy dzień nie jest podporządkowany jakiemuś wspaniałemu celowi to jesteś narażony na wszelkiego rodzaju obawy i zmartwienia wobec małych rzeczy. Często zbyt łatwo wpadamy w depresję z powodu rzeczy które nie mają żadnego znaczenia w szerszej perspektywie.

Rozpocznij poszukiwanie lub realizację swojej wielkiej misji od niewielkich działań. Niech twoim celem będzie pójście spać o wcześniejszej porze, rozciągnięcie się po treningu, powstrzymanie się od wypicia coli, uzupełnienie kroniki mistrzostwa, wyznaczenie sobie celu o który warto walczyć.
Jutro znów tak zrób… Niech twoje dni staną się blokami czasu w których osiągasz 5 –10 mini celów. Upewnij się, że nagradzasz się za każdym razem gdy na to zasłużysz. Nada to twoim działaniom sporego rozpędu. Wkrótce, będziesz oczekiwał następnego dnia z entuzjazmem jakiego wcześniej u siebie nie podejrzewałeś.

Nastolatek z Nowego Yorku, Martin Lesra, nie umiał czytać gdy przyjechał do Kanady. Dzień po dniu, godzina po godzinie uczył się nowych rzeczy. Nie zrażał się niepowodzeniami i kontynuował codzienną walkę. Gdy umiał już trochę czytać, pozwoliło mu to przeczytać jedną ważną w jego życiu książkę. Następnie zmienił los wielu ludzi.

Możesz dokonać podobnych rzeczy.

Jakie znaczenie ma dla ciebie dzisiejszy dzień?

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

# odkrywam głębsze znaczenie mojego życia już teraz
# mój cel jest większy niż ja sam
# nadaję wspaniałe znaczenie mojemu życiu
# mój cel i ja to jedno i to samo
# mój cel stawia wszystko wokół mnie w innej perspektywie.

Trener Krystian