Wykład nr 11: Humor czyni cuda!

Cytat na dziś

„Ludzie przyznają się do zdrady, morderstwa, kradzieży, sztucznych zębów lub peruki. Ilu z nich przyzna się jednak do braku poczucia humoru?”

– Frank Moore Colby

Pytanie na dziś

„Jak wiele zabawnych rzeczy zdołam dzisiaj dostrzec?”

Dzisiejsze rozważania

Wszyscy wiemy, że humor to rzecz subiektywna. Nie wszystko jest zabawne dla wszystkich.

Choć z drugiej strony dlaczego tak wielu ludzi jest śmiertelnie poważnych w tak wielu sprawach? Bez przerwy?

Czas troszeczkę wyluzować.

Traktując siebie samych zbyt poważnie, przez cały czas, praktycznie zamykamy niektóre części naszego mózgu, przez co może on produkować jedynie te substancje, które sprawiają że czujemy się ?le. Jeśli ktoś cię drażni, śmieje się z ciebie lub mówi o tobie złe rzeczy to masz wybór co do sposobu w jaki reagujesz.

Może ci się wydawać, że nie masz wyboru ponieważ twoje emocje działają na zasadzie autopilota przez większość czasu.

Coś ci się przytrafia więc reagujesz.
Bodziec ? Reakcja

żadnej pauzy, jedynie natychmiastowe myśli o najgorszym. Chemikalia uderzają i „BINGO” – irracjonalna reakcja.

Nasze mentalne oprogramowanie reaguje nie tylko na słowa jakie słyszymy. Twoje emocje, uprzedzenia, i otoczenie również mają ogromny wpływ na to jak reagujesz. Twoje nastroje, stany umysłu – mają ogromne znaczenie.

Jeśli ktoś śmiał się z ciebie ponieważ zrobiłeś coś idiotycznego, a ty akurat jesteś w doskonałym humorze… powiedzmy miałeś świetny dzień, to prawdopodobnie spłynie to po tobie jak po kaczce i może nawet przyłączysz się do śmiechu.

Jeśli jednak miałeś wyjątkowo ciężki dzień i twój nastrój nie jest najlepszy (lub jeśli byłeś skoncentrowany wyłącznie na sobie przez zbyt długi czas), ten sam śmiech może brzmieć jak naigrywanie się z ciebie, a twoja reakcja może być diametralnie inna, nieprawdaż?

Tego rodzaju negatywne schematy zachowań, stosowane przez całe życie, sprawiają że ludzie zamykają się w sobie, nie wiedzą co to dobra zabawa, są mściwi i miewają myśli samobójcze.
Z drugiej strony…

Takie sytuacje mogą być wykorzystane do rozwijania twojego poczucia humoru i mogą skierować twoje życie w zupełnie innym kierunku.

Poczucie humoru to istotny czynnik w życiu każdego człowieka. Naprawdę bardzo istotny.

Twoje nawykowe nastroje odgrywają gigantyczną rolę w tym co uważamy za zabawne lub głupie… nieszkodliwe lub okrutne… interesujące lub przerażające.

Chcesz pomóc samemu sobie w wykształceniu poczucia humoru, które może mieć decydujące znaczenie w uczynieniu twoich nastrojów pomocnymi w realizacji wielkich celów w twoim życiu?

Jeśli tak to przeczytaj poniższe stwierdzenia trzy razy w dzisiejszym dniu.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

# z łatwością dostrzegam humorystyczny aspekt każdej sytuacji
# uśmiecham się do ludzi których spotykam a oni uśmiechają się do mnie
# moje nastroje pozostają niezmienne, niezależnie od tego co się wokół mnie dzieje.

Trener Krystian