Wimbledon: Kontuzja łokcia pokrzyżowała plany Djokoviciowi

34

Novak Djokovic (Serbia) nie powróci w najbliższy poniedziałek na fotel lidera rankingu ATP. ,,Nole” mógł wykorzystać potknięcie Andy’ego Murraya (Wielka Brytania), który sensacyjnie przegrał dziś z Samem Querreyem (USA).

30-letni Serb był jednym z trzech zawodników, którzy awansowali do ćwierćfinału Wimbledonu bez straty seta. W 1/8 finału pokonał w trzech setach Adriana Mannarino (Francja), ale kibiców Djokovicia mogły zaniepokoić jego reakcje po niektórych uderzeniach. Ewidentnie było widać, że zawodnik zmagał się z bólem ramienia. To jednak nie ten uraz uniemożliwił mu walkę w ćwierćfinałowym starciu z Tomasem Berdychem (Czechy). Djokovic przy stanie 6:7(2) 0:2 skreczował z powodu kontuzji łokcia. Na pomeczowej konferencji przyznał, że od dłuższego czasu zmagam się z tym problemem. W ostatnim czasie ból się jednak nasilił i przeszkadzał mu zwłaszcza przy uderzeniach forhendowych. Były lider rankingu ATP dodał, że zrobi wszystko, aby uniknąć operacji i jak najszybciej powrócić do rywalizacji.

Liderem rankingu ATP pozostanie zatem Andy Murray, choć on również pożegnał się już z turniejem. 30-letni Szkot przegrał w ćwierćfinale 6:3 4:6 7:6(4) 1:6 1:6 z Samem Querreyem. Dla Amerykanina było to trzecie pięciosetowe zwycięstwo z rzędu. W III rundzie i 1/8 finału jego wyższość musieli uznać Jo-Wilfried Tsonga i Kevin Anderson. Zwycięstwo nad tymi zawodnikami jest jednak niczym w porównaniu do wyrzucenia za burtę turnieju Murraya przed londyńską publicznością. Sukcesu Querreya nie umniejsza fakt, że Brytyjczykowi w dwóch ostatnich setach wyraźnie dokuczała kontuzja biodra.

Półfinałowym rywalem Amerykanina będzie Marin Cilic (Chorwacja). Turniejowa ,,siódemka” wygrała 3:6 7:6(6) 7:5 5:7 6:1 z Gillesem Mullerem (Luksemburg), pogromcą Rafaela Nadala. Duże znacznie dla losów całego spotkania miała końcówka drugiej partii. W tie-breaku przewagę mini-breaka miał Muller, ale proste błędy nie pozwoliły mu odnieść zwycięstwa. Skuteczniejszy był Cilic, który nie tylko odrobił straty, ale też wyraźnie odżył i w dalszej części gry prezentował się ze swojej najlepszej strony.

Stawkę półfinalistów uzupełnia Roger Federer (Szwajcaria). Siedmiokrotny zwycięzca Wimbledonu wygrał w środę 6:4 6:2 7:6(4) z Milosem Raoniciem (Kanada). Dla Szwajcara było to wyjątkowo ważne spotkanie, ponieważ przed rokiem to właśnie Raonic powstrzymał go w półfinale. Federer rewanż może uznać za jak najbardziej udany. W pierwszych dwóch partiach nie dał rywalowi ani jednej szansy na przełamanie. Nieco gorzej wiodło mu się w trzecim secie, ale ostatecznie i tak wyszedł z niego zwycięsko.

_

Wyniki meczów ćwierćfinałowych:

Sam Querrey (USA, 24) – Andy Murray (Wielka Brytania, 1) 3:6 6:4 6:7(4) 6:1 6:1

Marin Cilic (Chorwacja, 7) – Gilles Muller (Luksemburg, 16) 3:6 7:6(6) 7:5 5:7 6:1

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Milos Raonic (Kanada, 6) 6:4 6:2 7:6(4)

Tomas Berdych (Czechy, 11) – Novak Djokovic (Serbia, 2) 7:6(2) 2:0 i krecz Djokovicia