Ważna rola gwiazd tenisa

Od połowy marca tenis, jak większość sportów, zamarł w bezruchu. Nie oznacza to, że sportowcy siedzą tylko zamknięci w swoich domach. Gwiazdy tenisa chętnie przekazują środki pieniężne na walkę z koronawirusem i dodają otuchy… wszystkim.

Odwołane turnieje tenisa

W połowie marca Europa została zmuszona, by powiedzieć pas masowym imprezom, w tym przede wszystkim sportowym. Kolejno były odwoływane zaplanowane mecze, ligi i turnieje. Oczywiście także w świecie tenisa. Początkowo władze ATP i WTA zdecydowały się zawiesić wszelkie rozgrywki do 7 czerwca. Sytuacja jednak wcale się nie poprawiła, widać to na przykładach dużych państw, jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Poinformowano o odwołaniu Wimbledonu, a organizacje ATP i WTA były zmuszone do kolejnego przedłużenia zawieszenia turniejów. Obecnie obowiązuje termin 13 lipca. Tę samą datę przyjęła Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF). Wiele imprez wciąż stoi pod znakiem zapytania. Nowy termin turnieju na kortach Rolanda Garrosa wyznaczono na 20.09 ? 4.10. Nie do końca wiadomo co z US Open. Być może turnieje się na siebie nałożą. Oczywiście wszystko jest kwestią, kiedy epidemia wygaśnie lub przynajmniej mocno spowolni. Z kolei Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio zostały przeniesione na następny rok. Na razie tenisistom pozostaje jedynie trenować w domu i… pomagać potrzebującym.

Djoković, Federer i Nadal świecą przykładem

Najlepsi i przy okazji najbogatsi tenisiści na świecie od dawna chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych. Teraz nie mieli też oporu, by pomóc w walce z pandemią. Jako że przykład idzie z góry, to największym echem odbiły się gesty największych gwiazd ATP. Rafa Nadal zorganizował wielką zbiórkę środków wśród rodzimych sportowców i zachęcił swoich kolegów z kortów i innych dyscyplin. Hiszpan za cel postawił zgromadzenie 11 milionów euro, które mają trafić do hiszpańskiego Czerwonego Krzyża i zostaną przeznaczone na zakup sprzętu. Nadal wraz z byłym świetnym koszykarzem Pau Gasolem jako pierwsi przelali pieniądze. – Doszliśmy do wniosku, że czas ruszyć z inicjatywą, która, mamy nadzieję, połączy wszystkie dyscypliny sportu w Hiszpanii ? stwierdził jeden z najlepszych tenisistów na świecie. Pozostali tenisiści z tzw. wielkiej trójki też chętnie wspierają potrzebujących w walce z koronawirusem. Roger Federer wraz ze swoją żoną przekazał milion franków szwajcarskich najbardziej potrzebującym rodzinom. ? Nasz datek to dopiero początek ? powiedział Szwajcar. Novak Djoković z kolei aktywnie działa w Serbii. ?Nole? wraz z żoną Jeleną przelali milion euro na zakup respiratorów i innego sprzętu medycznego w swojej ojczyźnie. Równie istotne, co przelane środki, były słowa podziękowania dla służb medycznych i zachęcenie ludzi do pozostania w domu. Z podobnymi apelami wystąpili pozostali tenisiści. Inni, mniej znani tenisiści, w ramach swoich możliwości także pomagają w walce z epidemią.

Polski tenis łączy siły

Także i na naszym, polskim podwórku. Była, świetna tenisistka Agnieszka Radwańska wraz z innymi najlepszymi tenisistami z kraju rozpoczęła akcję ?Rakietą w koronawirusa?, która ma na celu zebrać środki na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Oprócz ?Isi? i jej siostry Urszuli w akcję zaangażowali się też m.in. Magda Linette, Iga Świątek, czy Hubert Hurkacz. Pierwszym celem jest zebranie pół miliona złotych na zakup maseczek, przyłbic ochronnych i kombinezonów dla szpitali. Sportowcy nagrali specjalne filmy wideo, w których zachęcają wszystkich do charytatywnej zbiórki. Zakupiony sprzęt ma potem trafić do szpitali w Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie i Tomaszowie Mazowieckim. Jak widać, determinacja jest duża, podobnie jak jedność środowiska sportowego. Powrót na korty będzie oznaczał też powrót do normalności, a o tym w tej chwili marzy każdy, nie tylko sportowiec?

 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.