US Open: Epicka walka na wyniszczenie dla Nadala

50

W finale turnieju US Open, Nowy Jork (ATP, USA, Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów) Rafael Nadal (Hiszpania, 2) pokonał 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 Daniiła Miedwiediewa (Rosja, 5).

Grali ze sobą po raz drugi. Przed US Open spotkali się w finale turnieju w Montrealu, wtedy zdecydowanie w dwóch setach wygrał Nadal. Pierwszy w trzecim gemie przełamał Daniił, natychmiast stracił przewagę. W ósmym gemie obronił trzy break-pointy. Ta sztuka nie udała się, gdy serwował na tiebreaka. Za drugą piłką setową Hiszpan wyszedł na prowadzenie 1:0. Drugi set to jedno przełamanie w szóstym gemie na korzyść Nadala. Utrzymał przewagę i po niecałych dwóch godzinach było 2:0.

W trzeciej partii Rafa wyszedł na 3:2 z breakiem, stracił jednak przewagę. W dziewiątym gemie Rosjanin broni dwa break-pointy. Tym razem on w jedenastym gemie przełamuje rywala i odrabia część strat. W czwartej odsłonie szli równo do stanu 4:4, od tego momentu dwa gemy zdobył gracz z Moskwy.

W decydującym secie Daniił nie wykorzystał w trzecim gemie trzech szans na przełamanie. Od stanu 2:2 sam dwa razy stracił serwis, było 5:2 dla Nadala. Miedwiediew nie dał za wygraną, odrobił połowę strat, obronił dwie piłki meczowe przy własnym podaniu. Było 5:4 i serwis zawodnika z Majorki, obronił jednego break-pointa i po 4 godzinach i 51 minutach zakończył pojedynek. To trzeci najdłuższy mecz w historii imprezy, do rekordu zabrakło trzech minut. To 19-ty tytuł Wielkoszlemowy Nadala, 4-ty w Nowym Jorku, w sumie 84. wygrana impreza w karierze. W rankingu Hiszpan pozostaje drugi, Rosjanin przesuwa się na czwarte miejsce.

Finał

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Daniił Miedwiediew (Rosja, 5) 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4