US Open: Berrettini po maratonie ogrywa Monfilsa, Nadal nie zawiódł

W ćwierćfinale turnieju US Open, Nowy Jork (ATP, USA, Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów) Matteo Berrettini (Włochy, 24) pokonał 3:6, 6:3, 6:2, 3:6, 7:6(5) Gaela Monfilsa (Francja, 13).

W pierwszym secie jeden break w szóstym gemie dla Francuza i jego prowadzenie. W drugim miał 2:0, ale stracił przewagę. W ósmym gemie break zdobywa Włoch i własnym podaniem doprowadza do wyrównania. Posypała się gra Gaela, w trzecim secie dwa razy stracił podanie. Matteo pewnie grał przy serwisie i nie dał się przełamać. W czwartej odsłonie to przełamanie Monfilsa w czwartym gemie, zdołał utrzymać przewagę i doprowadził do decydującej partii.

W niej już w drugim gemie breaka uzyskuje Włoch. Szybko traci przewagę, od 2:2 Berrettini wygrywa trzy gemy. Serwował przy 5:4, nie wykorzystał piłki meczowej. Przy 6:5 i podaniu rywala, kolejne dwie piłki meczowe zmarnowane przez Włocha. W tiebreaku o jednego mini-break lepszy okazał się Matteo. Za piątym meczballem wygrywa spotkanie, które trwało niemal cztery godziny. O finał zagra z Rafaelem Nadalem (Hiszpania, 2), który wygrał 6:4, 7:5, 6:2 z Diego Schwartzmanem (Argentyna, 20). Grali ze sobą po raz ósmy, Nadal wygrał wszystkie poprzednie spotkania.

Dziwny przebieg pierwszej partii, Rafa ma 4:0  i serwisu, od tego momentu przegrywa cztery gemy z rzędu. Diego ma dwa break-pinty na 5:4, ale ich nie wykorzystuję. Sam po chwil;i traci podanie. W drugim secie znowu zaskakujący przebieg, Hiszpan prowadzi 5:1, Argentyńczyk nie daje za wygrana i doprowadza do wyrównania. Nie było jednak tiebreaka, kolejne dwa gemy zdobywa Rafa i wychodzi na 2:0. Trzecia to dwa przełamanie na korzyść Nadala i po 167 minutach awansuję do 33 – go półfinału w Szlemie.

Ćwierćfinał

Matteo Berrettini (Włochy, 24) – Gael Monfils (Francja, 13) 3:6, 6:3, 6:2, 3:6, 7:6(5)

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Diego Schwartzman (Argentyna, 20) 6:4, 7:5, 6:2