Twoje prawdziwe potrzeby

469

Uczucia i emocje są językiem naszego prawdziwego JA i reprezentują podstawowy sposób w jaki nasze ciało daje znać o swoich mentalnych, fizycznych i emocjonalnych potrzebach. Ciało mówi bez przerwy. Zablokowanie uczuć jest równoznaczne z zablokowaniem podstawowego mechanizmu informacji zwrotnej który pozwala nam zrównoważyć stres i odnowę.

Prawdziwe JA po prostu nie może zasilić naszego „wojowniczego JA” do momentu w którym jego potrzeby zostały właściwie zaspokojone. Gdy ta deprywacja (niezapokojenie potrzeb) jest ekstrymalna, nawet gra na średnim poziomie jest poza zasięgiem. Wyobra? sobie dobrze wytrenowanego maratończyka który wychodzi na linię startu po wielu dniach postu. Niezależnie od poziomu jego mentalnej twardości, nie tylko zaprzepaszcza on szansę zwycięstwa w biegu ale również jest mocno wątpliwe czy ukończy on maraton.

Niezaspokojone potrzeby na znacznie mniejszą skalę potrafią poważnie wpłynąć na potencjał naszej gry: pragnienie, głód, nie ustabilizowany poziom cukru we krwi, brak snu — pojedynczo lub w kombinacji — mogą sprawić że Stan Idealnej Gry będzie kompletnie poza zasięgiem.

Niezaspokojone potrzeby emocjonalne mogą wpływać na obraz gry równie niekorzystnie. To opracowanie będzie poszukiwaniem odpowiedzi na następujące pytania:
Które formy zaspokajania potrzeb są najważniejsze dla sportowców?
W jaki sposób odnowa wiąże się z zaspokojeniem potrzeb?
Dlaczego bycie cały czas pozytywnym nie jest najlepszym pomysłem?
Jakie jest znaczenie negatywnego pobudzenia i jak tenisiści powinni reagować na negatywne emocje?
Jeśli sportowcy blokują swoje prawdziwe uczucia poprzez twarde zachowanie i twarde myślenie to w jaki sposób mogą zaspokoić swoje potrzeby?
Jak sportowcy mogą odróżnić ważne potrzeby od mniej ważnych?

Odpowiadając na te pytania, rozważmy treść poniższych zasad.

Zasada 1. Najbardziej naturalnym stanem jest pozytywność

Pozytywne stany emocjonalne to norma dla sportowców których potrzeby są właściwie zaspokojone. Negatywne uczucia i emocje sygnalizują jakiegoś rodzaju niezaspokojone potrzeby. Pozytywne uczucia wskazują więc na równowagę między stresem a odnową a negatywność wskazuje na brak równowagi.

Zdrowi, zrównoważeni sportowcy odkrywają, że ich najbardziej naturalnym stanem jest pozytywność i że funkcjonują najlepiej gdy pozytywny stan umysłu jest poparty zaspokojonymi potrzebami. Sportowcy, którzy sa zawsze pozytywni nie mogą zaspokoić swoich potrzeb ponieważ nigdy nie pozwalają negatywnym uczuciom na pojawienie się.

Zasada 2. Emocje to oczy i uszy twojego ciała

Chemia emocji to wska?niki. Reprezentują wewnętrzne instrumenty pomiarowe twojego ciała. Emocje to tak naprawdę zapis historii lotu w centrum sterowania, który właściwie zinterpretowany, poprowadzi cię przez życie tak jak i przez przyszłe mecze. Sportowcy, którzy są ślepi na emocje pozostają chemicznie niezrównoważeni i ciągle nie są w stanie grać na miarę ich potencjału.

Zasada 3. Odczytywanie wiadomości które kryją się za emocjami to niezbędna umiejętność

Nie jest to łatwe ponieważ emocje z pozoru mogą wydawać się nieracjonalne, dziwne i niemożliwe do odczytania. Niezależnie od tego jak trudne może być to zadanie, nauczenie się odczytywania sygnałów emocjonalnych jest podstawą zrozumienia samego siebie. Zdrowi sportowcy to ci którzy nauczyli się przebijać przez tą wierzchnią powłokę i którzy odkryli sposób na to aby wytropić swój negatywizm aż do jego ?ródła. Tylko wtedy mogą oni zareagować w sposób który zaspokoi ich potrzeby. Tropienie uczuć do ich źródła przypomina pracę detektywa. Czasem odpowiedź jest oczywista, innym razem konieczne jest długie, wnikliwe dochodzenie aby znaleźć właściwą odpowiedź.

Zasada 4. Zaspokojenie potrzeb przynosi odnowę

Sportowcy, którym brakuje twardości to ci którzy ciągle nie są w stanie zaspokoić swoich ważnych potrzeb, i z tego powodu cierpią z powodu ciągłego stresu i chronicznego przetrenowania.

Chroniczny stres zawsze prowadzi do chronicznego negatywizmu, stanu emocjonalnego który potęguje trudności w odczytywaniu swoich emocji. Zrozumienie potrzeb, jakie kryją się za chronicznym negatywizmem, może być bardzo trudne. Sportowcy, którym brakuje twardości prawie ciągle robią rzeczy, które przynoszą chwilową ulgę ale nie zaspokajają prawdziwych potrzeb. Picie alkoholu, używanie narkotyków aby zapewnić sobie ulgę emocjonalną, lub przejadanie się aby zmniejszyć ból związany z niezaspokojonymi potrzebą miłości i uczucia to niektóre z przykładów.

Zasada 5. Nauczenie się słuchania i reagowania przynosi równowagę

Zdrowi, twardzi sportowcy to ci którzy znają swoje prawdziwe potrzeby i reagują w sposób, który zaspokaja te potrzeby tak bezpośrednio jak to tylko możliwe. Negatywne uczucia i emocje mogą wydostać się na powierzchnię pomimo ogólnie pozytywnego stanu umysłu i są rozpoznawane w celu dotarcia do ich źródeł. Na przykład:

„Czuję się zmęczony i poirytowany — pewnie mam niski poziom cukru we krwi. Zjem coś i wezmę sobie 15 minut przerwy.
„Jestem zły i rozczarowany, pewnie moje porzucie własnej wartości ma się kiepsko. To co naprawdę potrzebuję to więcej szacunku i uwagi od mojego trenera. Umówię się z nim na spotkanie i pogadamy o tym.”

Zasada 6. Negatywne emocje czemuś służą

ślepe stłumienie negatywnych emocji praktycznie gwarantuje, że potrzeby pozostaną niezaspokojone. Dobrą analogią może tu być dzwoniący telefon. Potrzeba wzmaga się, staje się coraz silniejsza, aż w końcu dociera do twojej świadomości, podobnie jak dzwoniący telefon który w końcu przyciąga twoją uwagę.

Dzwoniący telefon reprezentuje negatywne uczucie. Większość potrzeb przybiera na sile tak długo, aż w końcu odbierzesz telefon i zaspokoisz potrzebę. Głód jest tu dobrym przykładem. Jeśli odbierzesz telefon i właściwie zareagujesz to przestanie on dzwonić. Jeśli nie zjesz czegoś to dzwonienie stanie się coraz trudniejsze do zignorowania. W końcu d?więk będzie tak donośny i przykry, że nie będziesz miał wyboru i albo wyłączysz telefon albo w końcu podniesiesz słuchawkę.

Wyłączanie negatywnych uczuć jest jak zakrywanie wska?ników na desce rozdzielczej w samochodzie rajdowym. Nie masz żadnej możliwości monitorowania tego co tak naprawdę dzieje się w danej chwili.

Mało twardzi sportowcy reagują na nagatywne emocje w następujący sposób:

1. Zaprzeczają ich istnieniu i pozostają wiecznie pozytywni. Zwyczajnie przecinają linię telefoniczną

2. Wyrażają bez kontroli każde negatywne uczucie jakie akurat pojawi się na powierzchni, niezależnie od okoliczności. Słyszą dzwonienie i głośno wyrażają swoje niezadowolenie i dezaprobatę wobec nieprzyjemnego d?więku

3. Zrobią wszystko aby uzyskać chwilową ulgę od dzwoniącego telefonu. Alkohol, narkotyki i puste obietnice to jedne z przykładów. Chwilowe odłączenie telefonu przynosi ulgę ale powoduje, że potrzeby prawdziwego JA pozostają niezaspokojone — jest to jedynie kwestia czasu zanim telefon znowu zacznie dzwonić. Chroniczny negatywizm jest konsekwencją braku szybkiego i efektywnego zaspokojenia potrzeb.

Twardzi zawodnicy reagują na negatywne emocje następująco:

1. Słyszą dzwonienie i odpowiadają na telefon zanim stanie się nie do zniesienia. Odpowiadanie na telefon oznacza pozwolenie by negatywne emocje ujawniły się po to by wiadomość mogła zostać odebrana. Niektóre z tych wiadomości mogą brzmieć następująco:

„Jestem głodny — muszę się najeść”
„Jestem zmęczony — potrzebuję więcej snu”
„Jestem bardzo spięty i podenerwowany — potrzebuję się zrelaksować”
„Jestem sfrustrowany — muszę popracować nad poczuciem własnej wartości”.

2. Decydują czy potrzeba, która się ujawniła w postaci emocji lub uczucia jest ważna czy też nie, czy jest racjonalna czy nieracjonalna. Czy jest to sprawa wielkiej wagi czy może chwilowa i mało istotna potrzeba.

3. Odpowiadają sobie na następujące dwa pytania:

„Czy teraz jest właściwy moment aby zaspokoić potrzebę?”
„Czy jest cokolwiek konstruktywnego co mogę teraz zrobić aby odczuć ulgę?”

Gdy są właśnie w środku meczu i nie mogą nic zrobić natychmiast, wtedy właśnie zaczynają stosować umiejętności twardego myślenia i twardego zachowania. Wszystkie możliwe wysiłki prowadzą do stłumienia negatywnych emocji i wzmocnienia pozytywnych uczuć i myśli. Innymi słowy twardy zawodnik słyszy telefon, podnosi słuchawkę i przyjmuje wiadomość jeśli akurat nie nic nie może zrobić w danym momencie. Obiecuje sobie jednocześnie, że zajmie się daną potrzebą tak szybko jak to możliwe.

Zasada 7: Oddzielenie potrzeb od zachcianek jest niezwykle istotne

Odblokowanie twojego potencjału jako sportowca jest bezpośrednio związane z zaspokajaniem twoich podstawowych potrzeb a nie zachcianek. Możesz mieć ochotę na nocne przesiadywanie przed telewizorem ale potrzebujesz odpocząć, możesz mieć ochotę na cztery hamburgery i piwko ale potrzebujesz lepiej się odżywiać. Możesz mieć ochotę aby sobie odpuścić kontrolowanie emocji ale potrzebujesz walczyć dalej aby poprawić swoją twardość. Możesz mieć ochotę zrobić sobie jeden dzień wolnego ale potrzebujesz pracować jeszcze ciężej. Możesz mieć ochotę rozwalić swoją rakietę o słupek i wyrzucić ją za płot, albo owinąć kij golfowy wokół drzewa ale potrzebujesz popracować nad umiejętnościami związanymi z walką i zwyciężaniem. łatwo jest pomylić się w odróżnianiu zachcianki od potrzeby.

Rodzice którzy ciągle zaspokajają zachcianki swoich pociech wychowują słabe i zepsute dzieci. Rodzice, którzy zaspokajają podstawowe potrzeby swoich dzieci wychowują silnych, odpornych mentalnie i emocjonalnie ludzi.

Rozpaczanie, narzekanie i frustracja będąca wynikiem niezaspokojonych zachcianek jedynie pogłębia słabości. Zapytaj samego siebie: „Czy ten emocjonalny ból, który teraz odczuwam, wynika z moich niezaspokojnych potrzeb czy zachcianek?
Jeśli odpowiedzią są zachcianki, przyjrzyj im się uważniej. Czy jest w związku z nimi jakaś głębsza potrzeba którą powinna zostać zbadana? Ten sposób myślenia reprezentuje ważny krok w odkrywaniu i rozumieniu samego siebie.

Kontrolowanie zachcianek przynosi dyscyplinę, zaspokajanie potrzeb przynosi równowagę.

Zasada 8. Potrzeby mają swoją hierarchię

Niektóre potrzeby są wyra?nie ważniejsze od innych. Psycholog Abraham Masłow stwierdził, że potrzeby funkcjonują zgodnie ze ściśle określoną hierarchią. Potrzeby jedzenia, picia i bezpieczeństwa — określane jako potrzeby niedostatku — są pilniejsze i mają wyższy priorytet niż potrzeba miłości i poczucia własnej wartości, określane jako potrzeby rozwoju.

Masłow stwierdził, że potrzeby niedostatku związane z funkcjami życiowymi — głód, pragnienie, sen, bezpieczeństwo — muszą zostać zaspokojone zanim potrzeby z wyższej półki będą mogły być zaspokojone. W kontekście Treningu Twardości oznacza to, że niezaspokojenie podstawowych potrzeb fizycznych, blokuje odnowę nie tylko tych potrzeb ale również wielu potrzeb znajdujących się wyżej w hierarchii.

Niezaspokojone potrzeby związane z kiepskim odżywianiem, złymi nawykami spania i słabym nawodnieniem wytwarzają potężne cykle stresu. Najszybszą drogą do przetrenowania jest zaniedbanie podstawowych potrzeb niedostatku.

Najbardziej podstawową potrzebą człowieka jest zgodnie z Modelem Treningu Twardości wytwarzanie i zużywanie energii, czyli wytwarzanie fal. Najważniejszą formą stresu jest poruszanie i stymulacja ciała; najważniejszą formą odnowy jest właściwe odżywianie, picie, spanie i odpoczynek.
Sprawa kluczowa:

Równowaga miedzy stresem a odnową w sporcie może być uzyskana tylko wtedy gdy podstawowe potrzeby fizyczne będą skrupulatnie zaspokajane każdego dnia.

Pamiętaj, brak równowagi — brak podtrzymania twardości. Pamiętaj również że: „Zmęczenie czyni tchórza z każdego z nas”. Jedną z absolutnie najważniejszych rzeczy jakie możesz zrobić aby przygotować się do meczu jest przystąpienie do bitwy będąc w pełni zregenerowanym fizycznie.

Zasada 9: Hebel w sporcie wywodzi się z potrzeby psychicznego bezpieczeństwa

Strach przed porażką, przed nie sprostaniem oczekiwaniom lub zrobieniem złego wrażenia potrafi być tak samo intensywny jak strach przed doznaniem fizycznego uszczerbku. Im bardziej dany mecz zagraża twojemu psychicznemu bezpieczeństwu tym bardziej jest on stresujący i trudny pod względem mentalnym. Potrzeba psychicznego bezpieczeństwa musi zostać zaspokojona ponieważ w przeciwnym przypadku hormony strachu zaczną wprowadzać chaos.
Strach po prostu sygnalizuje zwiększony stres. Sposób w jaki myślisz i zachowujesz się przed, w czasie i po meczu znacząco wpływa na to jak bardzo stresujące będzie dla ciebie to spotkanie.

Zasada 10: Stłumienie potrzeb w czasie meczu generalnie poprawia jakość twojej gry

Mecz dostarcza znaczącej dawki stresu. Uczucie zmęczenia, frustracji, bezsilności, gniewu i strachu są częstymi gośćmi towarzyszącymi rywalizacji. Twarde zachowanie i twarde myślenie mają ma celu odsunięcie zawodnika od osłabiających (negatywnych) emocji i wprowadzenie go w strefę wzmacniających (pozytywnych) emocji w czasie meczu. Zachowywanie się tak jakbyś nie był zmęczony i nie pozwalanie sobie na myślenie o twoim zmęczeniu, hamuje jednak proces zaspokajania potrzeb. Twoim zadaniem jest postępowanie w następujący sposób:

1. Bąd? świadomy danej potrzeby
2. Jeśli nic nie może być zrobione aby zaspokoić potrzebę natychmiast, przyjmij wiadomość.
3. Powróć do mocnego stanu emocjonalnego (stłum negatywną emocję)
4. Jeśli potrzeba jest istotna, dąż do jej zaspokojenia tak szybko jak to tylko możliwe po zakończeniu meczu.

Podsumowanie

Przysłuchiwanie się wiadomościom jakie twoje ciało wysyła za pośrednictwem uczuć i emocji to jedyny sposób aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Niezaspokojone potrzeby wytwarzają silne cykle liniowego stresu. Liniowy stres prowadzi do przetrenowania i kompletnego odwrócenia procesu wzmacniania twardości.

Złota zasada brzmi następująco: Bądź wrażliwy na to co mówi twoje ciało, na uczucia i emocje ale nigdy nie pozwalaj aby ci chemiczni posłańcy przejęli kontrolę nad twoim myśleniem i postępowaniem. Podczas meczu nie możesz być na łasce osłabiających emocji.

Podejmij zobowiązanie wobec samego siebie, że zaspokoisz ważne potrzeby tak szybko jak to tylko możliwe ale tak długo jak szaleje bitwa, pchaj chemię swojego ciała tak blisko Stanu Idealnej Gry jak tylko możesz. Jeśli jednak prawdziwy ból pojawi się w którymkolwiek momencie — w czasie meczu czy też nie — poświęć mu całą swoją uwagę.

Na podstawie 10 rozdziału „The New Toughness Training for Sports” Jamesa E. Loehra.

Opracował i tłumaczył Krystian