Trener Igi Świątek zabiera głos

178

Wim Fissette twierdzi, że Iga Świątek postąpiła uczciwie i przejrzyście, gdy się z nim skontaktowała, ponieważ Polka nie ukrywała, że jest tymczasowo zawieszona i pozostawiła belgijskiemu trenerowi szansę na podjęcie decyzji, czy chce z nią pracować.

17 października nr 2 na świecie ogłosiła za pośrednictwem Instagrama, że zatrudnia byłego wieloletniego trenera Naomi Osaki. Tuż przed tym wydarzeniem Polka zakończyła współpracę z Tomaszem Wiktorowskim, a Belg i Japonka również zakończyli współpracę.

W tym czasie Światek był nieaktywny z „powodów osobistych” W czwartek społeczność tenisowa dowiedziała się, co dokładnie było powodem, dla którego 23-latka opuściła cały azjatycki swing, ponieważ odbywała tymczasowe zawieszenie po pozytywnym wyniku testu na obecność zakazanej substancji.

Udało jej się jednak udowodnić, że nie miała zamiaru dopingować i ostatecznie otrzymała tylko miesięczny zakaz. A trener Fissette przez cały czas wierzył, że jest niewinna.

„Zaufanie jest podstawą dobrych relacji w naszym zespole od samego początku. Iga opowiedziała mi o sprawie i to mnie pozostawiła decyzję o naszej współpracy. Obserwowałam ją przez długi czas, jej wartości, etykę pracy, standardy. Od początku byłem przekonany, że jest niewinna, więc nie wpłynęło to na moją decyzję o dołączeniu do drużyny” – powiedział trener The National.

Fissette otwiera się na temat stresu, jaki przeżywał zespół Świątek

W swoim komunikacie ITIA poinformowała, że pięciokrotny mistrz Wielkiego Szlema uzyskał pozytywny wynik testu na trimetazydynę (TMZ). Po przeprowadzeniu dochodzenia ustalono, że dostała się ona do organizmu Polki poprzez zażycie leku melatoninowego, aby zaradzić jet lagowi i stresowi, z którym się zmagała.

Po udowodnieniu, że był to zanieczyszczony lek, Światek została oczyszczona z zarzutów. Zauważono również, że wina 23-latki została oceniona na najniższym poziomie w zakresie braku znaczącej winy lub zaniedbania.

Wydając oświadczenie, były nr 1 na świecie powiedział, że była to „najtrudniejsza bitwa”, jaką stoczyła i że dużo płakała i przechodziła przez chwile intensywnego stresu i niepokoju. Teraz Fissette potwierdza, że to prawda, że nie był to łatwy okres dla wszystkich związanych z czterokrotną mistrzynią French Open.

to była niezwykle stresująca i trudna sytuacja dla Igi i całego zespołu. Niemniej jednak Iga jest wojowniczką na korcie i poza nim, to była kolejna ciężka bitwa, którą wygrała. Teraz skupimy się razem na kolejnym sezonie, wspierając się nawzajem i pracując jako zespół”, powiedział Belg.

Fissette o tym, co sądzi o Świątek i jak zamierza jej pomóc

Do tej pory w swojej karierze zawodowej 23-latka miała dwóch trenerów – przez pięć lat pracowała z Piotrem Sierzputowskim, a następnie przez trzy lata współpracowała z Wiktorowskim. W przeszłości nr 2 na świecie nie chciała mieć trenera poza Polską. Teraz już go ma.

Dla Fissette’a – który jest uważany za jednego z najlepszych trenerów w WTA Tour – była to „wymarzona okazja”, gdy Światek skontaktował się z nim, oferując mu pracę.

Dla mnie, jako trenera, praca z kimś takim jak Iga to marzenie. Wszyscy oglądali jej mecze, ale także prawdopodobnie treningi, i po prostu intensywność i skupienie, które wnosi, jest zdeterminowana, jest na misji w każdej chwili, gdy jest na korcie” – podkreślił Belg.

To coś, co zawsze w niej podziwiałem. Skupienie, które wnosi również w meczach, zaczyna mecz i jest jak 100 procent energii, 100 procent skupienia i utrzymuje to dosłownie w każdym punkcie meczu. To jest to, co zawsze w niej podziwiałam. Już teraz odnosi wielkie sukcesy, ale myślę też, że możemy ją rozwijać, jest więcej miejsca na rozwój i mam nadzieję, że będziemy w stanie to zrobić”

Dominacja Świątek na kortach ziemnych jest dobrze udokumentowana. 23-latka ma jednak nadzieję, że uda jej się zmienić ten stan rzeczy. Dla Fissette’a jednym z pierwszych zadań będzie więc pomoc Polce w podniesieniu poziomu jej gry na szybszych nawierzchniach. Trener ma pomysł, jak tego dokonać.

Ogólnie rzecz biorąc, poza kortami ziemnymi, myślę, że czasami czuje, że musi zbytnio zmieniać swoją grę. Więc kiedy gra przeciwko dużym graczom, czuje, że musi uderzać mocniej od nich, podczas gdy ja czuję, że powinna pozostać nieco bardziej wierna swojej grze i używać swojej broni, takiej jak ciężki spin. Nie ma potrzeby uderzać płasko, wyjaśniła Fissette.

 

Artykuł wygenerowany na podstawie wyników oraz informacji udostępnionych przez Google News