Szanghaj: Federer i Djoković awansują bez straty seta, Zverev z kwalifikacją do Masters

41

We wszystkich dzisiejszych pojedynkach ćwierćfinałowych w turnieju ATP Masters 1000 rozgrywanym na kortach twardych w Szanghaju rozstrzygnięcia zapadły na dystansie dwóch setów. W gronie czterech najlepszych tenisistów imprezy znaleźli się Roger Federer, Novak Djoković, Alexander Zverev i Borna Corić.

Kolejny krok ku obronie zdobytego przed rokiem tytułu zrobił Roger Federer. Szwajcar i rywalizujący z nim Kei Nishikori już od pierwszych piłek zapewnili miejscowej publiczności widowisko na znakomitym poziomie. 37-latek z Bazylei po zaciętej walce i przy odrobinie szczęścia wywalczył przełamanie w gemie otwarcia, a przy stanie 3:1 ponownie pozbawił oponenta serwisu. Japończyk błyskawicznie odrobił część strat, ale okazji na wyrównanie nie dostał i premierowa odsłona trafiła na konto szwajcarskiego mistrza wynikiem 6:4. Na początku drugiej partii powtórzył się scenariusz z seta poprzedniego, lecz tym razem 28-latek z Shimane doprowadził do remisu, a następnie do tie-breaka. W nim prowadził już 4:1, jednak od tego momentu na korcie panował już tylko Federer i to on zagra jutro o prawo gry w finale. Kolejnym przeciwnikiem 20-krotnego triumfatora turniejów wielkoszlemowych będzie jego pogromca z Halle, Borna Corić. Chorwat mimo problemów z prawym udem uporał się z mającym z kolei kłopoty z prawym ramieniem Matthew Ebdenem 7:5, 6:4.

W dolnej części drabinki doszło z kolei do rewanżu za tegoroczny finał Wimbledonu. Tak jak w Londynie, tak i dziś lepszy okazał się Novak Djoković, który pokonał Kevina Andersona 7:6(1), 6:3. O zwycięstwie Serba przesądziły przede wszystkim końcowe fragmenty pierwszego seta oraz początek drugiego. 31-latek z Belgradu najpierw obronił piłkę setową przegrywając 5:6, a po chwili zdominował tie-breaka, oddając w nim Afrykanerowi zaledwie jeden punkt. W drugiej partii Anderson stracił serwis już przy pierwszej okazji, co w konsekwencji pozbawiło go szans na pierwszy w karierze awans do półfinału tego turnieju. Sobotnim rywalem serbskiego gracza będzie Alexander Zverev. Niemiec nie miał większych problemów w rywalizacji z Kylem Edmundem, przełamując go po jednym razie w każdej z odsłon. 21-latek z Hamburga po 71 minutach gry mógł cieszyć się z kolejnego zwycięstwa, a ponadto z drugiego z rzędu awansu do wieńczących sezon zawodów ATP World Tour Finals w londyńskiej O2 Arenie.