Simona Halep mówi o „koszmarze” w oczekiwaniu na orzeczenie CAS

188

Simona Halep opisała ostatnie półtora roku jako „koszmar” i „wstrząsający czas”, ale rumuńska gwiazda tenisa pozostaje w pełni optymistyczna i przekonana, że Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) wyda werdykt, który w pełni oczyści jej imię z zarzutów dopingowych.

Na początku tego miesiąca dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema Halep została przesłuchana przez CAS w Lozannie, gdzie przedstawiła swoją obronę w nadziei na uchylenie lub skrócenie czteroletniego zakazu dopingu. Podczas tych trzech dni przesłuchania Halep i jej prawnicy starali się wyjaśnić, że była mistrzyni świata nr 1 nie mogła wiedzieć, że podany jej suplement był zanieczyszczony zakazaną substancją.

Kilka dni po trzydniowym przesłuchaniu, które odbyło się w dniach 07-09 lutego, Halep złożyła również pozew przeciwko kanadyjskiej firmie Quantum Nutrition, która wyprodukowała suplement, który 32-latka uważa za winny jej zawieszenia dopingowego. Po zrobieniu wszystkiego, co w jej mocy, aby oczyścić swoje imię, Halep siedzi teraz w domu i czeka na werdykt CAS.

„Koszmar, który przeżywałam przez półtora roku, dobiegł końca. Miałam okazję przedstawić swoją obronę przed CAS, aby pokazać, że nigdy nie stosowałam żadnego dopingu. To jest to, co powiedziałam od pierwszego dnia, kiedy zostałam oskarżona” – napisała Halep w wiadomości opublikowanej na swoim Instagramie.

„Teraz czekam na decyzję z podniesioną głową i chciałam podziękować moim fanom, zawodnikom, byłym zawodnikom, legendom tego sportu, moim sponsorom i wszystkim innym za niesamowite wsparcie.

„Wszystkie wiadomości i filmy, które zrobiliście dla mnie podczas tego wstrząsającego czasu, który miałem. Dziękuję za bezwarunkowe zaufanie. To wsparcie znaczyło dla mnie wszystko i dało mi siłę do dalszej walki każdego dnia, aby pokazać prawdę.

„Podzielę się z wami wszystkimi wiadomościami na temat mojej sprawy, gdy tylko je otrzymam. Życzę wam wszystkiego najlepszego, dobro i prawda zawsze zwyciężają”

Kiedy Halep może otrzymać werdykt w swojej sprawie?

9 lutego zakończył się trzeci i ostatni dzień przesłuchania Halep. W przeszłości sprawy, które trafiały do CAS, zwykle potrzebowały miesiąca lub kilku miesięcy na rozstrzygnięcie. Biorąc to pod uwagę, Halep może poznać wyrok w swojej sprawie już w marcu, ale może też poczekać dłużej.

Po zakończeniu sprawy apelacyjnej Halep w Lozannie, CAS stwierdził w swoim oświadczeniu, że nie ma harmonogramu wydania orzeczenia.

„Rozprawa Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w postępowaniach arbitrażowych CAS 2023/A/10025 Simona Halep przeciwko International Tennis Integrity Agency (ITIA) i CAS 2023/A/10227 International Tennis Integrity Agency (ITIA) przeciwko Simonie Halep zakończyła się dziś o 15:30 wraz z końcowymi pismami procesowymi stron, zgodnie z planem” – podał CAS w oświadczeniu.

„Strony zostały poinformowane, że panel CAS odpowiedzialny za tę sprawę będzie teraz obradował i przygotuje orzeczenie arbitrażowe zawierające jego decyzję i uzasadnienie. Nie podano konkretnej daty powiadomienia o ostatecznej decyzji”

Co Halep powiedziała po wyjściu z sali sądowej

Podczas całego trzydniowego procesu prasa czekała na Halep przed salą sądową, ale Rumunka nie mogła mówić ani ujawniać żadnych szczegółów podczas trwania procesu. Po zakończeniu sprawy apelacyjnej w Lozannie, Halep zatrzymała się przed salą sądową, aby krótko porozmawiać z mediami. Chociaż Halep nie ujawniła zbyt wiele, brzmiała bardzo pewnie, że otrzyma pożądany werdykt.

„Nie mogę powiedzieć absolutnie nic o tym, co wydarzyło się podczas przesłuchania, ale mogę powiedzieć, że to przesłuchanie dało mi szansę na przedstawienie mojej obrony” – powiedziała Halep po zakończeniu przesłuchania.

„Chcę powiedzieć, że moja pewność co do prawdy jest nienaruszona. Jestem bardzo przekonana, że prawda wyjdzie na jaw i zostanie udowodnione, że nigdy nie zamierzałam brać narkotyków i nigdy tego nie robiłam”

Halep, która we wrześniu skończy 33 lata, nie grała od półtora roku, ponieważ jej ostatni występ miał miejsce na US Open 2022. Krótko po zakończeniu US Open 2023 Halep otrzymała czteroletni zakaz gry w tenisa. Ale ponieważ jej zakaz dopingowy rozpoczął się w październiku 2022 roku, to również się liczy, a zakaz dopingowy Halep ma zakończyć się w październiku 2026 roku, chyba że coś się zmieni.

Natychmiast po otrzymaniu czteroletniego zakazu dopingowego Halep powiedziała, że wniesie sprawę do CAS. Ponadto Halep kilkakrotnie przyznała, że jej kariera prawdopodobnie dobiegnie końca, jeśli jej zakaz dopingowy nie zostanie uchylony i pozostanie do 2026 października.

W ciągu najbliższego miesiąca lub kilku miesięcy los Halep powinien być znacznie jaśniejszy, ponieważ dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema będzie wiedziała, czy może wrócić do tenisa, czy też jest to koniec jej kariery tenisowej.

Artykuł wygenerowany na podstawie wyników oraz informacji udostępnionych przez Google News