Wykład nr 1: Rozwiń swoje talenty

63

Cytat na dziś

„Nie każdy z nas jest w jednakowym stopniu utalentowany, ale wszyscy powinniśmy mieć jednakowe szanse na rozwijanie naszych talentów.” – John F. Kennedy

Pytanie na dziś

Ile więcej będzie mnie kosztowało zrobienie tego zadania tak dobrze jak tylko potrafię w przeciwieństwie do podejścia typu „tak szybko jak się da”? Jaką wartość stanowiłoby dla mnie zrobienie tego tak dobrze jak tylko potrafię?

Dzisiejsze rozważania

Wszyscy znamy słynne egipskie piramidy. Stoją tam gdzie je wybudowano już od paru tysięcy lat. Przetrwały zmiany klimatu, mnóstwo wojen, burze piaskowe i doprawdy trudno powiedzieć co jeszcze. Mimo, że zbudowano je w starożytności, to nadal wprawiają w osłupienie odwiedzających je turystów.

Rozejrzyj się wokoło i powiedz która z otaczających cię budowli przetrwa twoim zdaniem 5 – 6 tysięcy lat w prawie niezmienionej postaci.

Czemu piramidy przetrwały? Co sprawia, że wydają się być wieczne? Czy ich budowniczowie posiadali większą wiedzę i umiejętności niż my teraz?

Oczywiście nie. Nawet jestem zdania, że nie byli mądrzejsi i bardziej utalentowani od wielu współczesnych im inżynierów z innych cywilizacji. To co uczyniło ich dzieła wiecznymi to pragnienie aby ich budowle przetrwały niezależnie od okoliczności. Tak więc zbudowali piramidy stosując najtrwalszy znany im materiał i przy użyciu najdoskonalszych znanych im technik, aby ten jeden z cudów starożytności wytrzymał najgorsze możliwe warunki.

żadnych dróg na skróty.

żadnych wymówek.

Powiedz mi, jak myślisz co by się stało jeśli zrobiłbyś dzisiaj każdą rzecz jaką masz do wykonania, dając z siebie absolutnie wszystko co w tobie najlepsze?

Co by to było gdybyś porozciągał się po treningu tak starannie jak to tylko możliwe?
Co by to było gdybyś wykonał na treningu ogólnorozwojowym każde jedno ćwiczenie ze 100 procentowym zaangażowaniem?
Jak wiele dodatkowego wysiłku kosztowałoby cię utrzymanie pozytywnej mowy ciała przez cały trening. aż do ostatniej minuty?
Co musiałbyś zrobić aby powstrzymać się od jedzenia ciężkostrawnych posiłków i przekąsek które jedynie zaśmiecają twój organizm?
Co by się stało gdybyś po odrobieniu zadania domowego, pouczył się dodatkowe 30 minut dla zdobycia większej wiedzy z danego przedmiotu?

Wiesz, różnica między porażką, przeciętnie udaną karierą, mizernym mentalem, słabym przygotowaniem fizycznym czy taktycznym a olśniewającym sukcesem w niemal każdej dziedzinie życia, jest zwykle mikroskopijna.

Wcale nie wymaga to tak dużo więcej pracy.

Często trudno jest tutaj mówić o jakimkolwiek prawdziwym wysiłku.

Co chwila spotykam się z sytuacją w której jakiś zawodnik postanowił sobie coś robić i na czymś się skupić, ale z jakiejś przyczyny nie realizuje swoich postanowień. Albo wynika to z lenistwa umysłowego, aby skoncentrować się przez dłuższy okres czasu na danej rzeczy, albo z uczucia dyskomfortu wywołanego zachodzącymi w tym zawodniku zmianami.

Prawda jest jednak taka, że zmiana jest zawsze pożądana na określonym etapie ale rzadko jest przyjemna na początku.

Jeśli jest jedna rzecz którą musiałbyś wbić sobie do głowy to jest to fakt, że sukces w czymkolwiek jest prosty.

Jest to jedynie kwestia regularnego powtarzania paru myśli i wykonywania niewielkich czynności.

Dla przykładu, jeśli pozwolisz sobie na wstąpienie po szkole do McDonald’s na dobrego burgera przed treningiem, to zrobienie tego po raz drugi będzie jeszcze łatwiejsze. Za trzecim razem, nie będziesz nawet wiedział w jaki sposób ten hamburger znalazł się w twojej dłoni. Czwarty raz jest praktycznie gwarantowany. Gdy twój jadłospis wypełnią produkty z kategorii „śmieci”, zaczynasz zastanawiać się jak do tego mogło dojść.

Pójd? na dobrego naleśnika dla odmiany, powtórz to następnego dnia i zacznij odkręcać swoje niewłaściwe przyzwyczajenia. Robiąc naprawdę niewielką rzecz możesz wpłynąć na jakość i efektywność tego na czym naprawdę ci zależy.

Gdy oglądanie telewizji do pó?na w nocy wygrywa z odrobieniem zadań domowych i snem potrzebnym do zregenerowania się przed następnym dniem treningów, to wytwarzasz w sobie zgniły nawyk, który wchodzi w skład twojego charakteru.

Gdy robisz coś wystarczająco długo, twoje nawyki zaczynają decydować o tym kim jesteś.

Na szczęście z równie niewielkim wysiłkiem możemy zmienić nasze przyzwyczajenia wykonując niewielkie zmiany kierunku, w którym podążamy.

Gdy czujesz, że zaczynasz zjeżdżać w dół z zawrotną prędkością, zatrzymanie się może być zaskakująco proste. Parę właściwych decyzji i cała twoja przyszłość może się zmienić.

Gdybym miał polecieć z Nowego Jorku do Warszawy, a pilot na początku naszego lotu pomyliłby się o jedną dziesiątą stopnia w kierunku południowym w swoich oszacowaniach, to wylądowałbym gdzieś na Węgrzech, tysiąc kilometrów na południe.

W większości przypadków, różnica między straszliwą, druzgocącą porażką a pełnym chwały sukcesem wynosi zaledwie tą jedną dziesiątą stopnia.

Czy zamierzasz przez następne cztery dni pozostać na właściwym kursie?

Nie ustawaj w przypominaniu sobie jak ważna jest każda godzina i każda twoja decyzja. Przypomnij sobie tą myśl w każdej dzisiejszej godzinie, a gwarantuje ci że niezależnie od tego co pójdzie ?le, nie będziesz się tym zbytnio przejmował.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

  • pozostaje dzisiaj na właściwym kursie
  • dzisiaj jest mój dzień sukcesów
  • podejmuję teraz same właściwe decyzje
  • cieszę się wszystkimi moimi zwycięstwami, nie ważne jak małymi
  • robię wszystko za pierwszym razem właściwie dzisiejszego dnia.
  • Trener Krystian