Recenzja ASICS Court FF3 Clay

526

Z zaciekawieniem podszedłem do propozycji zrecenzowania najnowszych butów firmy ASICS, modelu Court FF3 Clay – tego buta nigdy wcześniej nie miałem na nogach. Tym bardziej, że są rekomendowane i używane przez samego Novaka Djokovica. Gram wyłącznie na kortach ceglanych, więc tylko wersja na tę nawierzchnię wchodziła w rachubę. Od momentu ich otrzymania udało się rozegrać już sześć meczów sparingowych, każdy około dwóch godzin, co nieco mogę więc na ich temat napisać.

Wygoda

Buty tenisowe ASICS Court FF3 Clay są niezwykle wygodne. Mam szeroką stopę i nie we wszystkich butach komfortowo się czuję, ten jest genialnie dopasowany, przylegający do stopy, ale nie uciskający. Amortyzacja w podeszwie środkowej zapewnia wystarczające wsparcie niezbędne podczas wielogodzinnej gry na korcie ziemnym, oddychająca cholewka zapewnia stopom chłód i suchość nawet podczas intensywnych meczów, skarpeta nawet po takich meczach była sucha. Na zagranicznych forach znalazłem zastrzeżenia do amortyzacji buta pod piętą – zapewne chodzić może o grę na kortach twardych, w moim przypadku, po nawet wielogodzinnych grach na clayu pod tego typu zarzutem podpisać się nie mogę.

Wygoda noszenia to jedno, wygoda wkładania drugie. W moim przypadku bez łyżki do butów nie podchodź – nie jestem w stanie wcisnąć stopy bez jej użycia, ale uczciwie muszę przyznać, że tego się spodziewałem, więc standardowo na wyposażeniu torby tenisowej taka łyżka zagościła.

Wygląd butów po grze – ślady mączki widoczne na cholewce, łatwe jednak do usunięcia zwykłą gąbka

Przyczepność

Według marketingowego bełkotu specjalnie zaprojektowana podeszwa zewnętrzna ma zapewniać doskonałą przyczepność i zapobiegać ślizganiu się po ceglastej nawierzchni. Wielokierunkowy wzór bieżnika pozwala na szybkie zmiany kierunku bez utraty stabilności, ułatwiając poruszanie się na boki i ślizganie… Tak, muszę przyznać, że w testach na trudnych już pod koniec sezonu zimowego nawierzchniach (twarda, zbita mączka pod balonami) wypadły rewelacyjnie, świeżutka jodełka wrzyna się w kort aż miło, zapewnia dobrą zwrotność w każdym kierunku. Kto mnie zna wie, że na tym opiera się moja gra, jest to dla mnie ważna cecha.

Trwałość

Ten parametr z wiarygodną oceną musi poczekać kilka miesięcy, ale nie spodziewam się kłopotów mając doświadczenia z poprzednimi modelami firmy ASICS. A mam ich już chyba z sześć par i wszystkie, nawet po wielu latach nadają się do użycia. Tylko jeden model mnie pod tym względem zawiódł, w Solution Speed FF2 pękła siateczka na wierzchniej warstwie cholewki, inne modele nie do zdarcia. Generalnie jakość materiałów używanych do produkcji butów przez firmę ASICS jest na najwyższym poziomie. Dla lubiących w doślizgach przeciągać po nawierzchni dużego palucha ASICS wzmocnił nosek chroniący palce. Generalnie cholewki moich wszystkich Asicsów  wykonane z trwałych materiałów, które zniosły regularne użytkowanie.

Wsparcie

No cóż, nie skłamię jeśli napiszę, że ASICS Court FF3 Clay zapewniają podczas gry doskonałe wsparcie dla moich stóp. Amortyzacja FlyteFoam w podeszwie środkowej zapewnia komfort i pomaga zmniejszyć ryzyko obrażeń spowodowanych uderzaniem o podłoże w trakcie biegania. But ma również mocne zapięcie i trzymanie w okolicy kostki, które stabilizują stopę podczas ruchów bocznych, a wyściełany kołnierz i język zapewniają dodatkowe wsparcie i wygodę.

Dopasowanie

Dopasowanie butów tenisowych ASICS Court FF3 Clay jest zgodne z rozmiarem, w moim przypadku butów sportowych zawsze zamawiam nr 45 zostawiając sobie pół rozmiaru na ewentualnie grubszą skarpetę. Tym razem również nie było niespodzianki. Zwracam uwagę na system sznurowania pozwalający na indywidualne dopasowanie. Konstrukcja buta zapewnia dużo miejsca w okolicach palców zapobiegając dyskomfortowi podczas gry.

Styl

Hmm… do ślubu bym w nich nie poszedł, ale na moje oko prezentują się nieźle, zwłaszcza w zestawie widocznym na zdjęciu.

Rekomendowany przez firmę ASICS, dopasowany kolorystycznie, zestaw ubrania tenisowego

Ich design można określić jako elegancki i nowoczesny. W chwili pisania recenzji dostępne jeszcze dwa kolory na stronie ASICS, czerwony i niebieski (ten któy opisuję określony jest jako steel blue), można wybrać styl, który odpowiada ich osobistym preferencjom. Buty mają niski profil, który jest zarówno funkcjonalny, jak i modny, dzięki czemu nadają się zarówno do występów na korcie, jak i poza nim.

Podsumowanie

Ogólnie jestem z tych butów zadowolony. Oferują doskonały komfort, przyczepność, trwałość, wsparcie dla stopy, dopasowanie i styl, co czyni je w chwili obecnej jednym najlepszych wyborów dla tenisistów na kortach ziemnych. Gdyby miał pokusić się o ocenę punktową w skali do dziecięciu dałbym 9/10, ocenę obniżoną tylko ze względu na konieczność użycia łyżki do wkładania stopy oraz minimalnie większą wagę od modelów Gel-Resolution, czy Solution Speed. Polecam je każdemu tenisiście poszukującemu wysokiej jakości, niezawodnych butów tenisowych do gry na kortach ziemnych. A także tym ceniącym komfort, szczególnie obdarzonych przez naturę szeroką stopą.