Rebecca Sramkova opowiada o chorobie oczu

179

Rebecca Sramkova ujawnia, że „nie wie, jak to jest widzieć dobrze”, ponieważ słowacka tenisistka urodziła się z wadą wzroku, która sprawiła, że jej lewe oko było bardzo słabo widzące. W tym tygodniu, podczas turnieju WTA 1000 w Rzymie, 27-letnia Sramkova – sklasyfikowana na 120. miejscu na świecie – zanotowała najlepszy występ w swojej karierze. Po wygraniu dwóch meczów kwalifikacyjnych, aby zadebiutować w głównym losowaniu Foro Italico, Sramkova wygrała również trzy mecze otwarcia, aby dotrzeć do ostatniej 16, zanim przegrała thriller z mistrzynią French Open 2017 Jeleną Ostapenko.

Pokazując dobry tenis w Rzymie i wykonując solidny bieg, Sramkova zaprezentowała się światu tenisa, a fani tenisa mieli okazję zobaczyć tenis, w który Słowak był w stanie grać. Ale tenisowa podróż Sramkovej nie jest zwykłą historią, ponieważ 27-latka urodziła się z wadą wzroku, która sprawiła, że kariera sportowa była niezwykle trudna lub prawie niemożliwa.

Ale jako mała dziewczynka Sramkova zaczęła grać w tenisa z nadzieją, że wszystkie aspekty i koordynacje gry pomogą jej poprawić lewy wzrok. Niestety tak się nie stało, ale był to początek czegoś pozytywnego, ponieważ Sramkova zdała sobie sprawę, że może grać w tenisa i kontynuowała ten sport.

„Nie wiem, jak to jest dobrze widzieć. Próbowałam nosić soczewki kontaktowe, ale widzenie nie różniło się zbytnio i nie mogłam znieść tego uczucia”, powiedziała Sramkova na stronie WTA.

Sramkova o kontuzjach, z którymi walczyła w ostatnich latach

Bardzo wcześnie w swojej karierze Sramkova była o krok od przebicia się do pierwszej setki na świecie, osiągając najwyższy w karierze ranking nr 111 w maju 2017 roku. Potem jednak Sramkova niestety doznała kontuzji pleców, która wyłączyła ją z gry na dłuższy czas. W ciągu ostatnich kilku lat Sramkova walczyła również z kontuzjami ramion, brzucha i nóg, a w 2022 roku przeszła operację.

„Nie grałam przez prawie rok, ponieważ miałam problemy z plecami” – powiedziała Sramkova.

„Potem miałam problemy z ramieniem i mięśniami brzucha. Kiedy zaczęłam znowu dobrze grać, doznałam złamania w nodze. To było dwa lata temu. W 2022 roku przeszłam operację. Moja kość była w trzech kawałkach, a oni usunęli dwa kawałki. Powrót do formy zajął mi kolejne trzy miesiące”

Artykuł wygenerowany na podstawie wyników oraz informacji udostępnionych przez Google News