Puchar Davisa: Nadal i Ferrer uratowali Hiszpanów, obrońcy tytułu grają dalej

35

Dzięki zwycięstwom Rafaela Nadala oraz Davida Ferrera reprezentacja Hiszpanii odwróciła losy rywalizacji z Niemcami i wywalczyła awans do półfinału Grupy Światowej rozgrywek o Puchar Davisa. W walce o finał ich przeciwnikami będą Francuzi, którzy na wyjeździe okazali się lepsi od Włochów.

Sobotnia wygrana Tima Puetza i Jana-Lennarda Struffa w grze podwójnej postawiła Hiszpanów pod ścianą, sprawiając, że gospodarze pojedynku potrzebowali dwóch singlowych zwycięstw, by wywalczyć prawo gry we wrześniowym półfinale. Pierwszy krok ku temu zrobił Rafael Nadal, który nie dał większych szans Alexandrowi Zverevowi, pokonując go 6:1, 6:4, 6:4. Do decydującej walki stanęli David Ferrer oraz Philipp Kohlschreiber i stworzyli widowisko, które zapisało się w historii całych rozgrywek. Finalnie, po czterech godzinach i 51 minutach boju obfitującego w wiele spektakularnych wymian, emocji i zwrotów akcji, z kortu w zamieszkiwanej przez siebie Walencji w glorii chwały po wygranej 7:6(1), 3:6, 7:6(4), 4:6, 7:5 mógł zejść 36-letni Hiszpan. Dzięki temu triumfowi Ferrer wraz ze swoimi rodakami po raz pierwszy od sześciu lat zameldowali się w najlepszej czwórce rozgrywek.

Marzenia o obronie tytułu sprzed roku przedłużyli z kolei Francuzi, którzy wyeliminowali w Genui Włochów 3:1. Wiktorię „Trójkolorowych” przypieczętował będący rakietą numer jeden swojego kraju, Lucas Pouille pokonując w czterech setach Fabio Fogniniego. Początek meczu nie zapowiadał jednak takiego zakończenia, bowiem premierowa odsłona trafiła na konto tenisisty z Italii wynikiem 6:2. W drugim secie sytuacja uległa diametralnej zmianie i lider gospodarzy zdołał ugrać w nim zaledwie jednego gema. Kluczowa dla losów całego starcia okazała się trzecia partia wygrana w tie-breaku przez Francuza, w której wcześniej Fognini dał się przełamać serwując przy stanie 5:3, a następnie nie wykorzystał trzech piłek setowych w dziesiątym gemie. Czwartą odsłonę Pouille wygrał do trzech, kończąc tym samym całą ćwierćfinałową potyczkę.

Ćwierćfinały:

Hiszpania – Niemcy 3:2

David Ferrer – Alexander Zverev 4:6, 2:6, 2:6

Rafael Nadal – Philipp Kohlschreiber 6:2, 6:2, 6:3

Feliciano Lopez / Marc Lopez – Tim Puetz / Jan-Lennard Struff 3:6, 4:6, 6:3, 7:6(4), 5:7

Rafael Nadal – Alexander Zverev 6:1, 6:4, 6:4

David Ferrer – Philipp Kohlschreiber 7:6(1), 3:6, 7:6(4), 4:6, 7:5

Włochy – Francja 1:3

Andreas Seppi – Lucas Pouille 3:6, 2:6, 6:4, 6:3, 1:6

Fabio Fognini – Jeremy Chardy 6:7(8), 6:2, 6:2, 6:3

Simone Bolelli / Fabio Fognini – Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut 4:6, 3:6, 1:6

Fabio Fognini – Lucas Pouille 6:2, 1:6, 6:7(3), 3:6