Patrz na piłkę

98

Co jest w tenisie najważniejsze? Pomimo wieloletniego stażu gry na tak postawione pytanie mojego początkującego kolegi nie potrafiłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Pierwsze co się nasuwa to oczywiście technika, ale przecież widziałem już niezłych technicznie graczy którzy przegrywali mecze z zawodnikami uderzającymi nieksiążkowo. Do głowy przychodziły mi jeszcze takie elementy jak sprawność fizyczna, praca nóg, inteligencja, koncentracja – nie mogłem się zdecydować. Sięgnąłem więc do specjalistycznej literatury i … niespodzianka.

Fachowcy na tak postawione pytanie odpowiadają niemal zgodnym chórem: wzrok, a konkretnie – patrzenie na piłkę. Technicznie dobre uderzenie, wszystko jedno jakie, uzależnione jest w pierwszym rzędzie od skoncentrowania się na piłce. Zawodnik musi ją obserwować od momentu, w którym odrywa się od rakiety przeciwnika, do chwili jej uderzenia własną rakietą. Szczególnie potrzebne jest obserwowanie piłki na własnej połowie kortu. Piłka może się bowiem źle odbić, może też – w wyniku podmuchu wiatru – zmienić kierunek. Gracz, który uważnie obserwuje piłkę, trafia ją zazwyczaj środkiem rakiety, nawet po nieprawidłowym odskoku od nawierzchni. Jedynie w momencie, kiedy piłka zbliża się do przeciwnika, on, a nie ona, staje się głównym obiektem naszej obserwacji.

Szczególnie ważne jest pilotowanie piłki wzrokiem dla początkujących; wiele podręczników zaleca nawet pokazywanie sobie (szczególnie przy smeczu) piłki palcem wskazującym ręki; w której nie trzymamy rakiety.