Novak Djokovic pozostanie numerem 1 po finale w Madrycie

298

Zbliża się finał Madrid Open, a walka o pierwsze miejsce na świecie w ATP Tour nabiera tempa. Obecnie Novak Djokovic zajmuje pozycję lidera z 6775 punktami, pomimo niedawnego wycofania się z turnieju z powodu kontuzji. Jego najbliższy rywal – młody Hiszpan Carlos Alcaraz – depcze mu po piętach z 6370 punktami na koncie i finałem 2023 Madrid Open, w którym jeszcze nie zagrał. Hiszpan jest również wielkim faworytem do zwycięstwa, ponieważ mierzy się ze szczęśliwym przegranym, Janem Lennardem Struffem.

Społeczność tenisowa uważnie śledzi rankingi ATP od czasu wycofania się Djokovicia z Madrid Open, obliczając, czy Serb utrzyma swoją pozycję, mimo że nie startuje. Jednak w przypadku wygranej Hiszpana, Djokovic zachowa swoje miejsce, ale najmniejszym możliwym marginesem. Jeśli Alcaraz pokona swojego niemieckiego przeciwnika w finale, jego suma punktów wzrośnie do 6770 punktów, tracąc tylko pięć punktów do Serba.

Patrząc w przyszłość, pozycja Djokovica na szczycie może być zagrożona, gdy zbliża się Roland Garros 2023. Pozostało tylko Italian Open, aby zgromadzić punkty przed głównym turniejem, Carlos Alcaraz, Daniil Miedwiediew i Casper Ruud mają szansę wyprzedzić Djokovica. Serb broni w stolicy Włoch 1000 punktów i jeśli Alcaraz wygra w Madrycie, to będzie niemal pewne, że wyprzedzi 35-latka, bo wystarczy mu tylko wejść do rywalizacji, by zdobyć potrzebne punkty.

Tak więc, chociaż Djokovic utrzyma pierwsze miejsce na świecie jeszcze przez kilka tygodni po Madrid Open, prawie na pewno straci je po Italian Open, przechodząc do Rolanda Garrosa 2023, gdzie będzie próbował zdobyć swój 23. tytuł Wielkiego Szlema. Pozostaje nam czekać i śledzić rozwój sytuacji na światowych kortach tenisowych.

Artykuł wygenerowany na podstawie informacji udostępnionych przez Google News