Najmłodsze triumfatorki WTA pochodzą z USA

143

Mają patent na wygrywanie w turniejach tenisa w bardzo młodym wieku. 15-letnia Cori „Coco” Gauff wygrywając zawody w Linzu nawiązała do innych Amerykanek, które jako nastolatki wygrywały seniorskie turnieje.

Niemal regularnie mamy do czynienia z bardzo doświadczonymi tenisistami i tenisistkami, którzy są jak wino. Im starsi, tym lepsi. Okazuje się jednak, że nawet w dzisiejszym świecie tenisa, w którym dominuje siła, atletyczność i technika, jest miejsce na młode talenty „czystej wody”.

Najmłodsza tenisistka od 15 lat

Wspomniana Cori „Coco” Gauff w weekend najpierw awansowała do finału imprezy rangi WTA International, by wygrać turniej w Linzu. Tenisistka z USA w finale pokonała Łotyszkę Jelenę Ostapenko w setach 6:3, 1:6, 6:2. Dzięki temu stała się najmłodszą uczestniczką półfinału i finału turnieju WTA od 2004 roku. Mająca wówczas 15 lat i trzy miesiące Czeszka Nicole Vaidisova wygrała imprezę w Taszkencie. Gauff ma obecnie 15 lat i niecałe siedem miesięcy. Amerykanka trzy miesiące temu zaczynała konferencje prasowe w Wimbledonie od prośby: chciałabym, żeby mówić na mnie Coco, nie Cori. Gauff poprzedni rok zakończyła na 875 miejscu w światowym rankingu tenisistek. W tym sezonie wyrasta na największe objawienie kobiecego tenisa. W wielkoszlemowym Wimbledonie niespodziewanie wyeliminowała doświadczoną rodaczkę Venus Williams i dotarła do 1/8 finału, a później udało jej się awansować do trzeciej rundy US Open. Do turnieju głównego w Linzu Gauff zakwalifikowała się jako tzw. lucky loser, mimo porażki w decydującej rundzie eliminacji. Od dwóch lat Gauff doradza sam mistrz tenisa ze Szwajcarii Roger Federer. Wydaje się, że Gauff może jeszcze wiele osiągnąć w kobiecym tenisie.

Gauff pobija kolejne rekordy

Od dłuższego czasu młoda Amerykana zwraca na siebie uwagę ogromnym talentem. Dwa lata temu zainwestowała w jej karierę agencja Team8, prowadzona przez Rogera Federera i jego agenta Tony’ego Godsicka. Coco miała wtedy 13 lat i była najmłodszą w historii finalistką juniorskiego US Open. Rok później wygrała Roland Garros juniorek (jako druga najmłodsza w historii). W czerwcu 2019 została najmłodszą zwyciężczynią meczu w Wimbledonie od 1991 roku, od wielkiego wejścia w świat tenisa czternastoletniej Jennifer Capriati. W sierpniu Coco w parze z siedemnastoletnią Catty McNally wygrała pierwszy turniej WTA Tour w deblu w Citi Open w Waszyngtonie.

Młode Amerykanki podbijają WTA

W czołowej 150 rankingu WTA są dziś trzy niepełnoletnie zawodniczki. Wszystkie z USA. Oprócz Coco Gauff jest też Caty McNally, która grała niedawno w półfinale w Waszyngtonie i Whitney Osuigwe, najlepsza juniorka Roland Garros 2017. Podczas US Open osiemnastkę obchodziła kolejna młoda rewelacja z USA, Amanda Anisimova, półfinalistka Roland Garros. Triumf Gauff to największe osiągniecie ostatnich 15 lat, ale w przeszłości jeszcze młodsze zawodniczki tenisa wygrywały turnieje. Gauff obecnie plasuje się dopiero na dziewiątym miejscu w rankingu najmłodszych triumfatorek WTA w historii. Pierwsze cztery lokaty należą do Amerykanek, a najmłodsza w dziejach była Tracy Austin, która w 1977 roku wygrała turniej w Portland, mając zaledwie 14 lat i 28 dni. Pozostałe Amerykanki także nie skończyły 15 lat, gdy po raz pierwszy triumfowały na zawodowych kortach. Wspomniana Austin jako 10-latka zdobyła mistrzostwo USA w kategorii do lat 12; łącznie triumfowała w 22 krajowych turniejach mistrzowskich w różnych kategoriach juniorskich, jednak praktycznie karierę wśród juniorek zakończyła już jako 14-latka. W 1979 i 1981 roku Austin wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe US Open. Z pewnością Cori „Coco” Gauff będzie chciała pobić i ten rekord. Świat więc należy do tenisowej młodzieży!

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.