Maria Sharapova opowiada o ważnej decyzji ojca, która zmieniła jej życie

260

Maria Sharapova okazuje duży szacunek i uznanie dla swojego ojca, ponieważ rosyjska legenda tenisa mówi, że wierzyła Jurijowi Szarapowowi i podążała ścieżką, którą dla niej „utorował”.

Szarapowa, która urodziła się w 1987 roku, zaczęła grać w młodym wieku, a jej ojciec Jurij był przy niej od pierwszego dnia. W 1993 roku Szarapowa została zauważona przez Martinę Navratilovą, która również miała wschodnioeuropejskie korzenie. Kiedy była 18-krotna mistrzyni Wielkiego Szlema Navratilova zobaczyła Sharapovą, poradziła jej ojcu, aby przeniósł rodzinę do Stanów Zjednoczonych, ponieważ dałoby to Marii większą szansę na dalszy rozwój i ostatecznie zostanie zawodową tenisistką.

W następnym roku Sharapova przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i wkrótce rozpoczęła treningi w Nick Bollettieri Academy. W ciągu następnych kilku lat Szarapowa nadal się rozwijała i ostatecznie została zawodowcem w wieku zaledwie 14 lat w 2001 roku.

Trzy lata później Sharapova została słynną mistrzynią Wielkiego Szlema na Wimbledonie w 2004 roku po pokonaniu Sereny Williams w finale. W 2005 roku Szarapowa po raz pierwszy w swojej karierze została światowym numerem 1 w wieku 18 lat.

Wspominając swoje początki i pierwsze kroki, Sharapova podkreśliła, że była zbyt młoda, by mieć wielkie marzenia, ale podkreśliła, że zawsze ufała wizji swojego ojca.

„Wiedziałam, że to, co robię, hm… różni się od innych rodzin, innych dzieci. Wiedziałam, że mam inną ścieżkę i ja, i ja żyłam, to było marzenie” – powiedziała Sharapova w programie Bloomberga „The Deal”

„Miałam bardzo jasną wizję, podobnie jak moja matka i mój ojciec. Mój ojciec, szczególnie dlatego, że był moim trenerem przez wiele lat i to były, wiesz, jego wielkie cele. Byłam zbyt młoda, by naprawdę mieć te wielkie cele, ale podążałam drogą, którą dla mnie wytyczył.

„Zdałem sobie sprawę, że to marzenie staje się rzeczywistością, że każdego dnia, kiedy się budzisz, musisz dokonać wyboru, aby być najlepszym, a ja otrzymałem niesamowity dar, no wiesz, posiadania silnego umysłu wytrwałości i skupienia”

Szarapowa o przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, aby realizować swoje tenisowe marzenia

Kiedy Szarapowa i jej ojciec Jurij przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1994 roku, była to duża zmiana dla Marii, która miała wtedy zaledwie siedem lat. Również fakt, że ona i jej ojciec przybyli sami, ponieważ jej matka nie mogła początkowo uzyskać zatwierdzenia wizy, również nie pomagał.

Przez pierwsze dwa lata Szarapowa przebywała w Stanach Zjednoczonych, nie widząc swojej matki. Chociaż rozłąka z matką nie była łatwa, Sharapova wiedziała, że ona i jej ojciec mają pełne wsparcie ze strony matki, ponieważ wierzyła, że z całej tej sytuacji wyniknie coś dobrego.

„Przyjechałam do Stanów Zjednoczonych jako młoda dziewczyna i nie czułam się, jakbym zawsze do nich należała, ale uznałam to za dar. Nie uważałam tego za wadę, a to dzięki fundamentom, które moi rodzice zbudowali w domu w Rosji” – wspomina Sharapova.

„To było z powodu fundamentów, które moi rodzice zbudowali w domu w Rosji. Moja mama była bardzo młoda, wciąż studiowała na uniwersytecie, ale mój tata miał przyzwoitą pracę. Nie zarabiał dużo pieniędzy. Ale miałem świetne środowisko, jedzenie na stole. Miałem wspaniałych, kochających rodziców.

„Jeśli to były warunki, do których musiałem wrócić, to nie przeszkadzało mi to i być może dało mi to pewność siebie, by po prostu iść dalej i, hej, jeśli szczyt nie był taki, jak sobie wyobrażałem, to w porządku było wrócić do tych skromnych początków”

Szarapowa zrobiła dla siebie wielką karierę

Kiedy Szarapowa została mistrzynią Wielkiego Szlema w wieku 17 lat, a w następnym roku osiągnęła również światowy ranking nr 1, stało się jasne, że z pewnością spełni oczekiwania i będzie cieszyć się bardzo udaną karierą.

Dwa lata po swoim dziewiczym zwycięstwie w Wielkim Szlemie, Sharapova zdobyła swój pierwszy tytuł US Open i poprawiła się do dwóch tytułów Wielkiego Szlema. Następnie Szarapowa zdobyła swój pierwszy tytuł w Australian Open w 2008 roku, aby osiągnąć trzy tytuły wielkoszlemowe i znaleźć się zaledwie o tytuł French Open od ukończenia Wielkiego Szlema w karierze.

Na początku swojej kariery glina była najsłabszą nawierzchnią Szarapowej i niektórzy obawiali się, że Rosjanka nigdy nie zdobędzie tytułu w Roland Garros. Ale potem Szarapowa rozgryzła grę na glinie i ostatecznie zdobyła tytuły French Open w 2012 i 2014 roku.

Ostatecznie Szarapowa wystąpiła w 10 finałach Wielkiego Szlema i zajęła w nich miejsca 5-5. W styczniu 2020 roku Szarapowa rozegrała ostatni turniej w swojej karierze na Australian Open. Szarapowa, która w momencie przejścia na emeryturę miała 32 lata, od tego czasu skupiła się na innych rzeczach w życiu, ponieważ w 2022 roku po raz pierwszy została matką. W ciągu ostatnich kilku lat Szarapowa kilkakrotnie odrzuciła pomysł powrotu do zawodowego tenisa.

Artykuł wygenerowany na podstawie wyników oraz informacji udostępnionych przez Google News