Jak trening siłowy może poprawić wydajność serwisu tenisowego

577

Trening siłowy do gry w tenisa na korcie może znacząco zmienić wynik każdego meczu tenisowego. Kombinacja rozmieszczenia, dokładności, obrotu i szybkości może ustawić punkt dla serwera. Szybkość serwowania i siła górnej części ciała utrzymują wysokie korelacje w badaniu graczy o randze krajowej.

W świecie siły i kondycji jest bardzo niewielu profesjonalistów, którzy mają wystarczająco duże doświadczenie w tenisie, aby zrozumieć, jak oceniać, wdrażać i rozwijać ćwiczenia w oparciu o sportowca. Znajomość pewnych specyficznych parametrów treningu siłowego dla tenisisty może pomóc w serwowaniu tenisa, a w rezultacie poprawić wyniki tenisowe.

Tenis służy biomechanice

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób trening siłowy do serwowania tenisa i konkretne ćwiczenia mogą pomóc poprawić serwis tenisowy, musimy przyjrzeć się biomechanice serwisu. Istnieje wiele różnych „stylów”: zdominowany biodro, kolano, zatrzask, dłuższe dostawy i krótsze rzuty, techniki foot back i foot up. Istnieje również różnica w strategiach między pierwszym serwisem a drugim serwisem. Mechanika może się różnić, podobnie jak różne stopnie różnych kątów stawów i aktywacji mięśni.

Poniżej znajduje się krótki przegląd analizy z 2016 r. dostarczonej przez Ulbrichta i współpracowników.

Zgięcie kolana i wyprost kolana

 • Pojawiające się dowody wskazują, że koordynacja nerwowo-mięśniowa między obydwoma tymi ruchami jest największą różnicą między graczami elitarnymi i niższego poziomu.
 • Powszechnie uważa się, że zgięcie kolana o 110-120 stopni jest normalne podczas serwowania. Przy każdym zgięciu kolana wymagane jest późniejsze wyprostowanie kolana, gdy łańcuch kinetyczny osiągnie swój koniec.
 • Siły reakcji podłoża (GRF) z kończyn dolnych dla serwisu tenisowego stanowią około 51% wytworzonej energii kinetycznej.

Rotacja bioder i tułowia

 • Moment pędu powstaje poprzez poziome skręcenie tułowia, które umożliwia cykl skracania rozciągania (faza ładowania).
 • Płaszczyzna czołowa/zgięcie boczne występuje, mimo że widoczny jest ruch w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej.

Rotacja ramion

 • Prędkości obrotowe podczas serwisu tenisowego osiągają nawet 2800 stopni na sekundę. Wewnętrzne spowolnienie rotacji podczas serwisu tenisowego powinno być wyceniane tak samo, jak zewnętrzne przyspieszenie obrotowe na ramieniu.
 • Grupy mięśni przednich tułowia i klatki piersiowej: piersiowe, brzuszne, mięśnie czworogłowe i bicepsy można sklasyfikować jako akceleratory serwu tenisowego. Grupy mięśni tylnych: mankiet rotatorów, pułapki, romboidy i wyprostowane kręgosłupy, można sklasyfikować jako spowalniacze serwisu tenisowego.

Inne kwestie do rozważenia

 • Zgięcie grzbietowe stawu skokowego i zgięcie podeszwowe mogą przyczyniać się do zgięcia kolana i wymagań wyprostu związanych z aktywacją brzuchatego łydki.
 • Pronacja przedramienia i zgięcie nadgarstka są niezależnie związane z rodzajem wykonywanej gry tenisowej.

Ocena wydajności serwisu tenisowego

Większość badań przeprowadzonych na treningu siłowym do serwowania tenisa ma zastrzeżenia lub wady ich konstrukcji. Niektóre badania są prowadzone w warunkach laboratoryjnych, niektórzy gracze nie używali rakiet lub niektórzy nie uwzględniali wydajności kończyn dolnych. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo trudno jest ocenić rotacyjnego sportowca.

Najlepszym sposobem zajęcia się i oceny wydajności u sportowca rotacyjnego musi być teoria „przepływu energii”. Teoria ta opisuje, w jaki sposób segmentowa analiza kończyn i wartości leżące u podstaw tych pomiarów mogą wskazywać, czy sportowiec rotacyjny efektywnie przekazuje energię. Obecnie dostępna jest ograniczona technologia, która może ocenić „przepływ energii”. Nadal warto przyjrzeć się analizie segmentowej kończyny dolnej, mięśni rdzenia i kończyny górnej, aby określić ich wpływ na trening siłowy dla wydajności tenisa. To, jak sportowiec radzi sobie w tych testach, może określić, w jaki sposób trening siłowy może poprawić jego serwis tenisowy.

Patrząc najpierw na kończynę górną, są mieszane recenzje. Badanie Kraemera i in. (1995) opisuje znaczenie siły izometrycznej rotacji wewnętrznej, która jest ważną wartością – jednak nie rozróżniano forhendu, bekhendu czy serwisu. Wewnętrzny szczytowy moment obrotowy barku, według Perry & et al. (2004), „znacząco przyczynił się do wariancji prędkości piłki zarówno dla serwisów tenisowych, jak i uderzeń po ziemi”. Można powszechnie zrozumieć, że trening siłowy do serwowania tenisa obejmuje wiele ćwiczeń podkreślających siłę do rotacji wewnętrznej i zgięcia ramion.

W przypadku dolnej części ciała źródłem, które dostarczyło najwięcej kontekstu, był Girard et al. (2005), gdzie badacze przyjrzeli się aktywności kończyn dolnych podczas serwisu tenisowego. Dzięki połączeniu poziomów doświadczenia, pomiary płyt siłowych, które zostały połączone w celu pomiaru mocy niższego ciała, były produktem pionowej składowej GRF (Fz, N) i prędkości pionowej podczas startu. Koordynacja między różnymi grupami umiejętności prawdopodobnie przyniosła różne wyniki, ale moc wyjściowa była spójna we wszystkich grupach. Istnieją inne testy wytrzymałości izokinetycznej, ale należy skupić się na pionowej składowej złożonego ruchu, a nie na izolowanych testach.

Wreszcie, stwierdzono, że izometryczne wartości IMTP (mid-tup) dla siły szczytowej, impulsu 300 ms, wzrostu ciała, wzrostu CMJ i maksymalnej prędkości serwowania są skorelowane między 21 elitarnymi juniorami australijskimi. Niezależnie od tego, czy twój serwis jest pozycją stopy do tyłu, czy do przodu, ma to sens. IMTP wykonuje się w drugim położeniu ciągnięcia lub w przypadku, gdy siły szczytowe mogą być mierzone w wyniku kątów specyficznych dla przegubu; Ściśle naśladowany z większością sportowych ruchów wybuchowych. Możesz sobie również wyobrazić, w jaki sposób wysokość stojącego ciała może przyczynić się do kąta twojego serwisu: im jesteś wyższy, tym lepszy kąt masz na swoim serwisie tenisowym.

Trening siłowy do serwowania tenisa może poprawić wydajność

Przejdźmy teraz do dobrych rzeczy: jak. Spójrzmy na to, co sugerują badania i jakie daje to filozofie w odniesieniu do treningu siłowego dla tenisa.

 • Wśród młodych tenisistów Fernandez-Fernandez i współpracownicy (2013) zauważyli wzrost prędkości serwowania o 4,9% w porównaniu z grupą, która nie miała sesji treningu siłowego. Obejmowało to ćwiczenia z terabandą i ruchy piłki lekarskiej. Jest to idealne środowisko treningowe dla małych dzieci i juniorów, aby używać therabandów i piłek lekarskich do treningu siłowego do gry w tenisa.
 • Wśród tenisistek na poziomie college’u, Kraemer et al. (2000) widział, że grupa eksperymentalna zyskała 20 mil na godzinę po ukończeniu okresowego programu treningu siłowego. Liczba 20 mil na godzinę musi również uwzględniać utratę 4 mil na godzinę z serwisu z grupy kontrolnej, która nie miała treningu siłowego do programu serwowania tenisa.

Podsumowanie

Większość badań sugeruje, że wdrożenie programu treningu siłowego, który obejmuje siłę górnej części ciała, plyometrię górnej części ciała, pielęgnację ramion, wzmocnienie rdzenia, siłę dolnej części ciała i plyometrię dolnej części ciała 2-3 razy w tygodniu, może poprawić wydajność gry w tenisa. Bez względu na to, na jakim poziomie doświadczenia jesteś, okresowy i specyficzny trening siłowy dla programu serwowania tenisa może przynieść rezultaty.

Artykuł wygenerowany przez Chat GPT4 na podstawie danych zgromadzonych w Internecie