Head YouTek Graphene Speed MP

180

Head podaje iż YouTek Graphene Speed MP jest następcą modelu YouTek Innegra Speed MP 16×19 co wydaje się nieco kuriozalne biorąc pod uwagę różnice w parametrach jakie dzielą obydwie edycje. Różnią się one bowiem nie tylko wagą (300g vs 315g) czy balansem (320mm vs 310mm) ale nawet długością (27 cali vs 27,2 cala). Biorąc to pod uwagę rozsądniej jest przyjąć iż Graphene Speed MP jest kontynuacją modelu YT IG Speed 300.

Modele Speed w linii Graphene to nie tylko nowa farba i „technologia”, w tym przypadku zmiany są wyraźne i wręcz namacalne. Pierwszą, którą na pewno docenią zatwardziali fani marki to zmiana matrycy z której pochodzą Speedy (Pro, MP, S oraz Rev). Wraz z tą aktualizacją kształt główki Speedów zbliża się do klasycznego elipsoidalnego łba jaki posiadają tak znane serie jak Radical czy Prestige. Z kolei tym którym przypadła do gustu rama Speedów w generacji Innegra może nie spodobać się inna zmiana, która przyszła wraz z nową matrycą. Profil tych modeli w najnowszej edycji został poszerzony i zmienia się w zakresie 21,5-22,5mm, a sam jej przekrój stał się trapezoidalny.

Parametry:
Długość: 686 mm / 27 cali
Główka: 645cm² / 100cali²
Waga bez naciągu: 300g** (297g*)
Balans bez naciągu: 320mm** (325mm*)
Rama: 22,5-22,5-21,5mm
Układ strun: 16×19
Swingweight (z naciągiem): ≈320 kg·cm²***
Sztywność (z naciągiem): ≈66RA***

________________________________________
* Parametry posiadanego egzemplarza.
** Parametry egzemplarza po modyfikacji (3g silikonu w rączce).
*** Za Tennis Warehouse.

Skąd te zmiany? Czemu po dwóch generacjach Head zdecydował się na takie posunięcie?

Cóż, można spekulować iż zmiany nastąpiły z powodu małej popularności oraz sporej krytyki z jaką spotkały się poprzednie edycje modeli Speed. Poza tym przyglądając się gamie modeli jakie oferuje lub oferował Head oraz ich parametrom można dojść do wniosku iż mimo wyraźnych różnic w charakterystyce dotychczasowe modele Speed w sposób dość znaczny konkurowały z modelami Radical.

Wraz z wprowadzeniem Speedów o szerszej ramie bazując na „podstawowych” modelach (MP) oraz przyjmując pewne uproszczenia można pokusić się o stwierdzenie iż model Graphene Speed MP dzięki wyżej wspomnianym zmianom stał się pełnoprawnym modelem przejściowym między, również nowo wydanym, Graphene Instinctem MP oraz YouTek Innegra Radicalem MP.

youtek
Jak widać na powyższym porównaniu model Graphene Speed MP jest niejako hybrydą starego Radicala oraz nowego Instincta przez co może być potraktowany jako model przejściowy dla zawodników grających dotychczas z linii końcowej rakietami o większej dynamice (Instinct MP czy też nawet Extreme MP) chcących rozwijać swoje umiejętności w kierunku gry allcourtowej.

Powody są jednak mało istotne, ważne jak te wszystkie zmiany przekładają się na to co oferuje tytułowy Graphene Speed MP.

Dynamika

Graphene Speed MP jest pod względem dynamiki zdecydowanie ramą współczesną, innymi słowy mocy jaką otrzymujemy do dyspozycji jest pod dostatkiem. Z tego też powodu rakieta spisuje się wyśmienicie w defensywnie nawet kiedy zostaniemy odepchnięci daleko za linię końcową.

Spora dynamika sprawia iż potencjalni 'operatorzy’ o skromniejszej technice zyskują na głębokości zagrań, z kolei bardziej zaawansowani technicznie są w stanie w pełni wykorzystać oraz docenić ten aspekt G Speeda MP.

Czucie

Mimo iż model plasuje się między Radicalem MP, a Instinctem MP nie można powiedzieć, że łączy najlepsze cechy tych ostatnich, nie oznacza to jednak iż czucie jest jego piętą achillesową.

Należy zdać sobie sprawę z tego iż wszystko ma swoją cenę, a rozprawki w których, niczym w starożytnych manuskryptach czy legendarnych podaniach, odnajdujemy wzmianki o magicznym połączeniu czucia Radicala z mocą Instincta, możemy włożyć między bajki o Shreku i Kocie w butach.

Czucie Speeda MP nie jest jego najsłabszą stroną, tutaj w skali szkolnej moim zdaniem zasługuje na solidną czwóreczkę. Nie ma tu fanfar, fajerwerków, szmerów-bajerów ale jest taka swoista niezawodność, stałość, przewidywalność sprawiająca iż z każdym uderzeniem jesteśmy w dobrej komunikacji.

Stabilność

Muszę uczulić potencjalnych czytających iż w tej materii moja opinia może być daleka od rzetelnej gdyż, że tak zażartuję, 'grywam’ rakietami, których masa sama z siebie wysyła piłki na drugą stronę… globu. Podejrzewam, że moja rakieta jak oburęczny topór starożytnych wikingów nie tylko z piłki ale i z przeciwnika oraz otaczającej korty infrastruktury zrobiłaby miazgę.

W moim odczuciu stabilność stoi na przyzwoitym poziomie przy założeniu iż uderzenia są centryczne, a zamach płynny. Nie polecałbym jej jednak, przynajmniej nie bez modyfikacji, komuś kto często gra blokiem, siłuje się z piłką/rzeźbi lub atakuje siatkę.

Komfort

Umiarkowana sztywność w okolicach 66RA sprawia iż nie jest to może rakieta o komforcie porównywalnym do takich ram jak MicroGel Radical MP czy Wilson nBlade MP jednak jak na ten poziom sztywności uważam iż najnowszą edycję Speeda MP można zaklasyfikować jako przyzwoicie komfortową. Nie jest to jednak najlepszy wybór dla osób, które prześladują kontuzje nadgarstka lub łokcia, w każdym razie nie w połączeniu ze sztywniejszym naciągiem poliestrowym, który potęguje odczucie sztywności tej ramy. Dobór strun jest tutaj kluczowy, a postawienie na multifilament czy nawet miękki co-poliester przekłada się na możliwość gry bez odczucia dyskomfortu.

„Dostęp” do rotacji

Jest to chyba jedna z najmocniejszych stron tej rakiety. Przeplot 16×19 w połączeniu z szerokim rozstawem strun oraz 100 calową główką sprawia iż piłce nawet bez używania ekstremalnego chwytu można nadać bardzo solidną rotację czy to wsteczną czy to awansującą.

Oczywiście nie jest to poziom 'spinu’ z rakiet o ekstremalnie otwartych przeplotach jak Wilson Steam 99S/105S (16×15), Prince EXO3 Tour ESP (16×16) czy Yonex Pro RD 70 Long 95 (16×17), niemniej G Speed MP na tym polu wypada nadzwyczaj dobrze.

Podsumowanie

Najnowszą edycję Speeda MP jaką jest wersja Graphene postrzegam jako tweenera nastawionego na kontrolę, będącego tuż na granicy lekkich ram zawodniczych do jakich zaliczam modele Radical.

W moich oczach rysuje się jako interesująca opcja dla osób poszukujących większej dynamiki własnej niż w modelach Radical MP jednocześnie godzących się na kompromis w postaci bardziej współczesnego, mniej wyrafinowanego czucia.

Ponadto, jak napisałem wcześniej, powinien być to dobry model przejściowy między typowymi tweenerami, a lekkimi rakietami zawodniczymi. Dzięki oferowanej „mocy własnej” przejście z modeli takich jak Instinct MP czy Extreme MP nie powinno być okupione drastycznymi problemami w zakresie dynamiki, a dzięki łatwości nadawania rotacji nie będzie żadnych trudności z „dokręcaniem” piłki w kort.
Model do docenienia przy NTRP 3,0-3,5.

O mnie:
NTRP: 2.5
Styl gry: Allrounder
FH: Eastern
BH: Jednoręczny kontynentalny

Recenzja i dyskusja na forum