Head MicroGel Radical MP

167

Model: Head MicroGel Radical MP
Data wydania: 2007 rok
Prekursor: Head Flexpoint Radical MP
Sukcesor: Head YouTek Radical MP

Po wersji Liquidmetal to właśnie wydanie MicroGel jest najdłużej oferowanym w sprzedaży modelem Radicala w ciągu ostatnich 15 lat.

Obowiązkowo trzeba zacząć od tego bez czego prawdziwy inżynier żyć nie może czyli cyferek…
Model na papierze prezentuje się następująco:
Powierzchnia główki: 98 cali² (630 cm²)
Długość: 27 cali (685mm)*
Rama: 21mm (stała)*
Przeplot: 18×20
Waga (bez naciągu): ±295g*
Balans (bez naciągu): ±325mm*
Swingweight (z naciągiem): ≈315 kg·cm²**
Sztywność (z naciągiem): ≈57RA**

 
A jak to wszystko przekłada się na grę?

Jest to model, który można zaklasyfikować do
tzw. lekkich rakiet zawodniczych – dzięki niższej wadze statycznej oraz dynamicznej pozwala na połączenie tak pożądanego czucia i precyzji ram profesjonalnych z lekkością charakteryzującą rakiety rekreacyjne.

Biorąc to pod uwagę nie powinno więc dziwić iż nie jest to rakieta dla początkujących. Sugerowane NTRP aby w pełni wykorzystać możliwość tego modelu oceniłbym na solidne ≥4,0.

Ze względu na swoją charakterystykę rakieta najlepiej sprawdza się w grze na całym korcie (styl gry: allround).

Wąska rama i niska sztywność nie sprzyja pasywnej grze z linii końcowej, natomiast niewielki balans na rączkę oraz niska waga zwiększa wymagania w celu skutecznej gry przy siatce. Doliczając do tego zamknięty przeplot Radical optymalnie prezentuje się w rękach często wchodzących w kort graczy ofensywnych grających płasko lub z niewielką rotacją awansującą.

Ta edycja Radicala jest naprawdę komfortowa, a niska sztywność jest wyraźnie wyczuwalna przy uderzeniach. W kombinacji z gęstym przeplotem pozwala to na używanie strun multifilamentowych bez obawy o ich szybkie zerwanie. Co z tego poniekąd wynika, zakładając iż użytkownik posiada przyzwoite umiejętności techniczne jest to bardzo ciekawa opcja dla osób borykających się z bólami łokcia oraz nadgarstka.

Nie łudźmy się jednak, tylko dobra technika pozwoli na efektywną grę tą rakietą. Niska sztywność o ile dobra dla łokcia sprawia iż rakieta poza sweetspotem jest wyjątkowo anemiczna, grając niecentrycznie doświadczymy znaczącego spadku w stabilności oraz mocy, której i tak jest niewiele – wąska rama, gęsty przeplot i opisywana niska sztywność. Dlatego też biorąc tą rakietę pod uwagę gorąco doradzam sprawdzenie jak sobie z nią radzimy pod presją i w defensywie. Może się okazać iż niedostatek mocy połączony z głębokimi zagraniami rywala sprawią iż zepchnięci daleko za linię końcową będziemy na łasce i nie łasce naszego przeciwnika nie mogąc wybronić się głębokim returnem.

Podsumowując jedna z najlepszych edycji Radicala w ostatnich latach, a zdecydowanie najbardziej komfortowy.

 

Polecam zapoznanie się również z recenzją tego modelu na forum oraz do dyskusji na jego temat.

________________________________________
* – Parametry w zamierzeniu producenta.
** – Za Tennis Warehouse.