green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Zmiana gripu Babolata APD na większy

Witam ponownie!
Wczoraj pytałem o radę co do zmniejszenia wielkości gripu, dziś poproszę o radę co do powiększenia. Otóż trafiła mi się dziś okazja kupienia APD bez cortexu (dlatego tyle "zachodu"), tylko z nietypową rączką #1. Ja używam #2, stąd tyle problemów, jak nie #3, to #1. Czy są może jakieś standardowe nakładki. Pewnie można zastosować grubsze owijki, ale to chyba spowoduje zmiękczenie gripu. Czy ktoś powiększał grip o jeden numer i może podzielić się swoimi doświadczeniami?
Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Koledzy Ci tu poradzą specjalne tenisowe fartuchy termokurczliwe których będziesz szukał nie wiem ile, a ja ci poradzę coś prostszego. Idź do najbliższego sklepu radiotechnicznego, instalatorstwa elektrycznego, elektrycznego i kup koszulkę termokurczliwą za 2zł. Wystarczy Ci na 2-3 rakiety. Potrzebna będzie suszarka do włosów.

2-3 nałożone pojedynczo warstwy zmienią rozmiar o 1.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

PitS pisze:Koledzy Ci tu poradzą specjalne tenisowe fartuchy termokurczliwe których będziesz szukał nie wiem ile...
http://tenis.shop.pl/inkontrahent.php5? ... =Akcesoria
Prezes fanklubu Staśka :D
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

wyczesany pisze:
PitS pisze:Koledzy Ci tu poradzą specjalne tenisowe fartuchy termokurczliwe których będziesz szukał nie wiem ile...
http://tenis.shop.pl/inkontrahent.php5? ... =Akcesoria
Rozumiem, że termokurczliwość można uzyskać za pomocą suszarki - jak PitS wspomniał. A nałożenie takiego pogrubiacza przewiduje podniesienie numeracji o 1 poziom, czyli z #1 na 2#, czy dla osiągnięcia podwyższenia o 1 poziom potrzeba nałożyć np. 2 warstwy? I jeszcze jedno - tą czynność dokonuje się jednorazowo, czy też za jakiś czas trzeba wymienić ją na nową, bo np. kruszy się, czy coś w tym stylu.
Bardzo wielkie dzięki za wszelkie info, ale szukam tego modelu od ponad roku i chciałbym go odpowiednio "dopieścić". Dzięki!!!
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Termokurczliwy czyli kurczący się pod wpływem ciepła. Ciepło zapewni suszarka.
Jest to zabieg odwracalny, jednorazowy.
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Kołnierz przeznaczony specjalnie do rakiet tenisowych zwiększa rozmiar rączki o 0.5 bądź o 1. Ten podany przez PitS-a nadaje się jak najbardziej i bez problemu "działa" ale musisz pamiętać, żeby po każdej nałożonej warstwie zmierzyć jak zmienia się rozmiar rączki :wink:
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Używając tych kołnierzy, trzeba bardzo uważać na temperaturę z jaką się je ogrzewa.
Jeżeli temperatura będzie trochę za niska, to kołnierz przylegnie i się obkurczy, ale będzie trochę grubszy niż przy dobrym wygrzaniu.
Dlatego tak jak koledzy napisali, dobrze jest zrobić pomiar obwodu rączki przed nałożeniem kołnierza i po.
Szczególnie jest to ważne, jeżeli modyfikuje się dwie lub więcej rakiet, wystarczy nawet niewielka różnica, a po założeniu bazówki jedna z rakiet nie leży już dobrze w ręce.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Od siebie dodam jeszcze, że nie każda suszarka daje radę (przez co czasem trzeba podgrzewać trochę dłużej). Sam użyłem ostatnio piekarnika :twisted: i sprawdził się znakomicie.
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Dzięki za wszelkie info! Czyli nie jest to taki banalny proces jakny się wydawać mogło. A czy można przegrzać (suszarką), czyli zakładam jakoś ten kołnierz rozflaczyć, roztopić...?! Albo inaczej - nakładam kołnierz, włączam suszarkę na maksa, dogrzewam w miarę równomiernie -> kołnierz ładnie się termokurczy i zasklepia -> jest ok? Rozumiem, że po podgrzaniu i ładnym zasklepieniu się kołnierza pewnie trzeba poczekać aż zastygnie i nie dotykać, macać, lepić, głaskać.
Acha, z tego co piszecie - można od razu kupić kołnierz z przeznaczeniem do powiększenia o 1 rozmiar?
Dzięki, dzięki, dzięki!!!
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

green1212 pisze:Rozumiem, że po podgrzaniu i ładnym zasklepieniu się kołnierza pewnie trzeba poczekać aż zastygnie i nie dotykać, macać, lepić, głaskać.
Aż tak to nie, praktycznie od razu można odcinać nadmiar materiału.
green1212 pisze:Acha, z tego co piszecie - można od razu kupić kołnierz z przeznaczeniem do powiększenia o 1 rozmiar?
Na TW są kołnierze, które są określane na połówkę rozmiaru i cały rozmiar. Według mnie ten do powiększania o cały rozmiar już za mocno zniekształca (zaokrągla) profil rączki.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Dzięki za te wszystkie informacje! Na koniec spytam tylko jeszcze - podczas gry, czy może trafniej - podczas trzymania, używania rakiety, zastosowanie takiego kołnierza nie jest w żaden sposób odczuwalne?
Dzięki!
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Każda* ingerencja w obwód rączki spowoduje mniejszy lub większy zanik kantów.

* - jest kilka wyjątków jak wymiana palety etc.
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

El Diablo pisze:Każda* ingerencja w obwód rączki spowoduje mniejszy lub większy zanik kantów.

* - jest kilka wyjątków jak wymiana palety etc.
Czyli można dojść do wniosku, że aby zwiększyć rozmiar rączki o 1 rozmiar to należy założyć kołnierz termokurczliwy, który zwiększy grip o 1/2, a potem zamiast bazowej 2 mm założyć 2,5 mm i mamy po sprawie, tylko....mocno zatracimy (zaokrąglimy) kształt rączki. Jakie więc jest najmniejsze zło?
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Nie ma mniejszego zła. Przyjmuje się że nie pogrubia się rączki o więcej niż 1 rozmiar.
A każda nakładka pokroju kołnierza etc. zmniejsza kanty.
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

green1212 pisze:
El Diablo pisze:Każda* ingerencja w obwód rączki spowoduje mniejszy lub większy zanik kantów.

* - jest kilka wyjątków jak wymiana palety etc.
Czyli można dojść do wniosku, że aby zwiększyć rozmiar rączki o 1 rozmiar to należy założyć kołnierz termokurczliwy, który zwiększy grip o 1/2, a potem zamiast bazowej 2 mm założyć 2,5 mm
Ale samo wyliczenie chyba dobre - kołnierz o 1/2 i +0,5mm na bazówce powinny zwiększyć grip o 1 rozmiar.

A tak trochę z innej beczki - rozmiar, np. 4 1/2" mierzy się po obwodzie bez bazówki, tak?
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Tylko jest jeszcze jeden problem - skontaktowałem się z Babolatem w Szczecinie i okazuje się się, że ten kołnierz termokurczliwy waży około 20g (sporo mi się wydaje, ale tak mnie poinformowano), tak więc dochodzi kwestia dodatkowego dociążenia rakiety (rączki)!!!
Ponoć ten kołnierz powiększa rozmiar o prawie jeden rozmiar.

A zastosowanie bazówki 2,5mm, zamiast 2,0 (oryginalnej) to będzie ile - 1/2 numeru?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Około pół numeru.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

green1212 pisze:Tylko jest jeszcze jeden problem - skontaktowałem się z Babolatem w Szczecinie i okazuje się się, że ten kołnierz termokurczliwy waży około 20g (sporo mi się wydaje, ale tak mnie poinformowano), tak więc dochodzi kwestia dodatkowego dociążenia rakiety (rączki)!!!
Ponoć ten kołnierz powiększa rozmiar o prawie jeden rozmiar.

A zastosowanie bazówki 2,5mm, zamiast 2,0 (oryginalnej) to będzie ile - 1/2 numeru?
Z Twojego toku myślowego wynika że bazówka nic nie waży...

Mam akurat pod ręką tylko jeden log z modyfikacji i Ci powiem że syntetyczna owijka bazowa Karakala waży 16g, po założeniu i przycięciu jakieś 12g.

P.S.: Waga którą podałeś dla kołnierza odpowiada wadze 'pogrubiacza' o 1 rozmiar z TW.
Poza tym trochę więcej wyobraźni. Musisz powiększać całą rączkę tj. od kapsla aż do wyjścia widełek?
green1212
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:56

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

Ok, dzięki za info.
To może w takim razie poproszę jeszcze o jedną radę: czy grip #2 lepiej robić z #1, czy z #3 (mając na uwadze całokształt zagadnień z tym związanych). Pytam, bo akurat teoretycznie mam dostęp do #1 i #3.
Dzięki za cierpliwość.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Zmiana gripu Babolata APD na większy

GDYBYŚ miał doświadczenie, zdolności manualne oraz zaplecze to bym powiedział że z #3 na #2.
Jednakże błędy przy 'szlifierce' są nieodwracalne dlatego dla Ciebie lepsze jest #1 -> #2.
Źle się "ułoży" kołnierz? Rozciąć i założyć nowy. Nożyczki i suszarka. To są "wymagania sprzętowe" także tyle co nic. Ja w Yonexach powiększam kapsle kołnierzem +1/2 :wink:

Wróć do „Jak to wykonać?”